Przyznanie kredytu na pomoc dla osadników.

USTAWA
z dnia 19 kwietnia 1923 r.
o przyznaniu kredytu na pomoc dla osadników.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawą następującej treści:
Art.  1.

Upoważnia się Rząd do udzielania państwowej pomocy kredytowej na zagospodarowania i pobudowanie się osadnikom cywilnym i wojskowym, osobiście gospodarującym na swych osadach, nabytych lub nadanych w czasie od powstania Państwa Polskiego do końca r. 1922, z uwzględnieniem również tych osadników, którzy będą osadzeni w r. 1923 na gruntach, już zajętych pod osadnictwo do dnia 31 grudnia 1922 r.

Art.  2.

Dla uzyskania Funduszów, potrzebnych na udzielenie powyższej pomocy kredytowej, będą wyemitowane listy zastawne Państwowego Banku Rolnego, opiewające na złote polskie, w wartości, określonej ustawą z dnia 26 września 1922 r. (Dz. U. R. P. № 83 poz. 740).

Do czasu urzeczywistnienia wspomnianej emisji upoważnia się Ministra Skarbu do udzielenia tytułem zaliczki na zaspokojenie najniezbędniejszych potrzeb kredytowych osadników w dziedzinie zagospodarowania i pobudowania się kwoty 50 miljardów marek polskich z funduszów budżetowych Rzeczypospolitej Polskiej. Kwota ta, przerachowana na złote polskie w wartości, określonej powołaną ustawą, w chwili jej wypłacenia zostanie zwrócona Skarbowi Państwa ze środków pieniężnych, uzyskanych z emisji listów zastawnych Banku Rolnego.

Art.  3.

Kredyt powyższy przeznacza się:

a)
na zagospodarowanie gruntów, kupno inwentarza żywego i martwego oraz nasion;'
b)
na pobudowanie budynków gospodarczych i mieszkalnych;
c)
na pomoc w dziedzinie zaspokojenia potrzeb szkolnych i religijnych osadników;
d)
na zasilanie spółdzielni rolniczych osadników kredytem na cele, związane z gospodarstwem rolnem.
Art.  4.

Pożyczki, udzielane z funduszu 50 miliardowego, będą krótkoterminowe, zabezpieczone skryptem dłużnym i po upływie najwyżej jednego roku od chwili udzielenia pożyczki winny być bądź spłacone w gotówce, bądź skonwertowane na pożyczki na dłuższy termin, wydane na podstawie listów zastawnych Państwowego Banku Rolnego.

Stopa oprocentowania pożyczek, wydanych na podstawie listów zastawnych, zostania ustalona przez Ministra Skarbu na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Ziemskiego w zależności od wysokości oprocentowania listów zastawnych Państwowego Banku Rolnego, zaś stopa oprocentowania pożyczek z funduszu 50 miljardowego wynosić będzie 4 od sta w stosunku rocznym.

Art.  5.

Pożyczki będą udzielane w walucie markowej, odnośny skrypt zaś będzie opiewał na złote polskie; w ten sarn sposób pobierane będą procenty.

Art.  6.

Administrację funduszem, przewidzianym w art. 2 niniejszej ustawy, Prezes Głównego Urzędu Ziemskiego powierzy, jako władza dysponująca, Państwowemu Bankowi Rolnemu na zasadach, zawartych w art. 6-13 włącznie Statutu Banku (Dz. U. R. P. z 1921 r. № 59 poz. 369).

Art.  7.

Na pokrycie wydatków, związanych z wykonywaniem czynności, powierzonych Państwowemu Bankowi Rolnemu (art. 5), Bank pobiera na swoje dobro dodatek administracyjny, uiszczany przez dłużników przy udzielaniu pożyczki.

Art.  8.

Podania, skrypty dłużne, zaświadczenia, pokwitowania z odbioru i ze zwrotu sum pożyczkowych oraz inne akty i dokumenty, związane z udzieleniem osadnikom cywilnym i wojskowym państwowej pomocy kredytowej, tudzież podania o ulgi przy spłacaniu tych pożyczek wolne są od wszelkich opłat skarbowych i komunalnych.

Art.  9.

Ściąganie należytości z tytułu udzielonych pożyczek odbywać się będzie trybem egzekucji administracyjne] bezspornych należytości skarbowych.

Art.  10.

Wykonanie ustawy niniejszej poleca się Prezesowi Głównego Urzędu Ziemskiego, a co do zasad udzielania pożyczek oraz ustanowienia warunków, zmierzających do hipotecznego lub innego zabezpieczenia udzielanych kredytów, w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  11.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.54.375

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Przyznanie kredytu na pomoc dla osadników.
Data aktu: 19/04/1923
Data ogłoszenia: 26/05/1923
Data wejścia w życie: 26/05/1923