Przepisy dla obsługujących kotły parowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYŚLU I HANDLU
z dnia 20 marca 1923 r.
w przedmiocie przepisów dla obsługujących kotły parowe.

Na zasadzie ustawy z dnia 31 maja 1921 r. o nadzorze nad kotłami parowem! (Dz. U. R. P. № 50, poz. 303) oraz ustawy z dn. 6 grudnia 1921 r. (Dz. U. R. P. № 108 poz. 736), uzupełniając rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 8 listopada 1921 r. (Dz. U. R. P. № 103, poz. 744) zarządza się co następuje:

I.

Zakres i przedmiot przepisów.

§  1.
Obsługujący kotły parowe jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracy kotła powierzonego jego obsłudze.
§  2.
Do obowiązków obsługujących kotły parowe należy:

A) przy ogólnym dozorze:

1) w kotłowni nie przechowywać przedmiotów nie przeznaczonych do obsługi kotła, 2) ludzi obcych do kotłowni nie wpuszczać bez zezwolenia zwierzchnika, 3) przyrządy i narzędzia do obsługi kotła utrzymywać w porządku i gotowości do użycia, 4) manometry i wodowskazy dobrze oświetlać, 5) kiedy ogień jest w palenisku posterunku nie opuszczać bez pozostawienia zastępcy, 6) jeżeli kocioł lub jego urządzenia nie są w porządku, zawiadomić zwierzchnika, 7) nie zajmować się inną robotą prócz potrzebnej dla obsługi kotła.

B) przy rozpalaniu kotła:

1) zasuwę dymową otworzyć, 2) sprawdzić czy poziom wody w kotle wznosi się przynajmniej do wysokości oznaczonej strzałką przy wodowskazie, 3) sprawdzić ruchliwość kurków wodowskazowych i manometru przytem zauważyć czy wskazówka manometra opada do zera, 4) przy opalaniu ropą lub gazami najpierw rzucić podpał a następnie ostrożnie puścić gaz lub ropę, 5) parę podnosić powoli.

C) w czasie pracy kotła:

1) zawory i kurki otwierać powoli, 2) poziom wody utrzymywać możliwie jednaki i nie niżej oznaczonego strzałką przy wodowskazie, 3) wodowskazy i zawory bezpieczeństwa codziennie przedmuchiwać, 4) urządzenia zasilające używać naprzemian, 5) ciśnienie pary utrzymywać możliwie równe i nie wyższe jakie jest oznaczone na manometrze czerwoną kreską, 6) uważać żeby zawory bezpieńczeństwa puszczały parę kiedy wskazówka na manometrze przechodzi czerwoną kreskę, 7) reperacji żadnych przy kotle nie wykonywać, 8) przy końcu pracy kotła ogień możliwie wypalić, kocioł zasilić do wysokości ponad strzałkę 'przy wodowskazie, zawór dla- pary i zasuwę dymową zamknąć. Ogień wyrzucić, dopływ gazu lub ropy przerwać kiedy: 9) ciśnienie pary w kotle mimo zasilania wodą, wypuszczania pary i przytłumienia ognia wzrośnie na manometrze ponad czerwoną kreskę., 10) poziom wody w kotle mimo zasilania nie da się; utrzymać na wysokości oznaczonej strzałką przy wodowskazie, 11) nie działają (odmówią) urządzenia zasilające, 12) nie działają (odmówią) zawory bezpieczeństwa, 13) pojawią się. nieszczelności szwów, wypukliny blach, rozżarzenie blach, wogóle oznaki niebezpieczeństwa, 14) o zatrzymaniu kotła z tych powodów zaraz zawiadomić zwierzchnika.

D) przy zatrzymaniu pracy kotła:

1) wodę wypuszczać wtedy kiedy ciśnienie pary spadło do jednej atmosfery i obmurze dostatecznie ostygło.

E) przy czyszczeniu kotła:

1) przed wejściem do kotła oddzielić go od sąsiednich kotłów czynnych przez wyjęcie części łączących dla pary i wody lub założenie między nie ślepych krążków, 2) przed wejściem do kanałów dymowych dobrze je przewietrzyć, 3) kamień odbijać ostrożnie i nieostremi narzędziami, 4) obejrzeć starannie blachy, szwy, połączenia, obmurze i o stanie kotła zawiadomić zwierzchnika.

F) w czasie pożaru kotłowni:

1) ogień z paleniska wyrzucić lub przerwać dopływ do niego gazu lub ropy, 2) wypuszczać na kotłownię parę.

II.

Postanowienia karne.

§  3.
Za nieprzestrzeganie bezpieczeństwa pracy kotła wogóle, a w szczególności za: 1) wpuszczanie obcych ludzi do kotłowni, 2) niezawiadomienie zwierzchnika o oznakach niebezpieczeństwa kotła, 3) wyjście z kotłowni bez zostawienia zastępcy kiedy ogień jest na ruszcie, 4) niewykonanie zarządzeń wydanych przez organa dozoru kotłów i 5) za dodatkowe obciążenie zaworów bezpieczeństwa lub ich zaklinowanie, winni będą karani aresztem i grzywną w myśl art. 5 ustawy z dnia 31 maja 1921 r. (Dz. U. R. P. № 50 poz. 303), o ile obowiązujące ustawy karne nie przewidują surowszych kar za powyższe czyny.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.53.370

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przepisy dla obsługujących kotły parowe.
Data aktu: 20/03/1923
Data ogłoszenia: 24/05/1923
Data wejścia w życie: 08/06/1923