Wyrób machorki w prywatnych fabrykach wyrobów tytoniowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 17 lutego 1923 roku
o wyrobie machorki w prywatnych fabrykach wyrobów tytoniowych.

Na podstawie art. 62 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47 poz. 409) uzupełniając rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 29 października 1922 (Dz. U. R. P. № 100 poz. 916), zarządza się co następuje:
§  1.
Prywatni fabrykanci wyrobów tytoniowych, którym po myśli §§ 516 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 29 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № 100 poz. 916) zezwolono na dalszą produkcją tychże wyrobów w okresie- przejściowym, są tem samem uprawnieni również do fabrykacji machorki pod warunkiem zastosowania się do osobnych przepisów, wyszczególnionych w niniejszem rozporządzeniu.
§  2.
Pod określeniem machorka należy rozumieć tytoń krajany, tarty lub kruszony, otrzymany z liści tytoniowych krajowego pochodzenia z ewentualną domieszką zagranicznych liści tytoniowych koloru ciemnego. Domieszka powyższa, którą mogą również stanowić odpadki (ogonki, okruchy i t. p.) liści zagranicznych, nie może przekraczać 10% ogólnej ilości surowca, użytego do tejże machorki. W wypadkach szczególnych może Generalna Dyrekcja Monopolu Tytoniowego zezwolić wyjątkowo na użycie domieszki w większym procentowym stosunku niż podano powyżej.
§  3. 1
W miejsce liści tytoniowych krajowego pochodzenia można do wyrobu machorki użyć w całości lub częściowo również liści tytoniowych niemieckiego pochodzenia, to jest sprowadzonych z Niemiec i tamże wyplantowanych. Prywatni fabrykanci wyrobów tytoniowych, ubiegający się o prawo sprowadzania powyższego surowca z Niemiec, winni jeszcze przed zakupieniem tegoż surowca wnieść prośbę do Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego i do prośby tej załączyć:
1)
2 egzemplarze próbek liści tytoniowych, które fabrykant zamierza zakupić;
2)
potwierdzony przez przynależny urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych wykaz znajdujących się na fabryce ze pasów surowca przeznaczonego do wyrobu machorki;
3)
potwierdzony jak wyżej wykaz wyrobu i sprzedaży machorki przez fabrykę w ciągu ostatnich 3 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających miesiąc, w którym wniesiono podanie o pozwolenie na zakup surowca niemieckiego.

W razie przychylnego załatwienia powyższej prośby może fabrykant zakupić odnośną partje. surowca niemieckiego ściśle według przedłożonych poprzednio wzorów. Po dokonaniu kupna należy przedłożyć D. P. M. T. oryginalną fakturę z potwierdzeniem urzędowem przynależnej do miejsca zakupu niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, że wyszczególniony w fakturze tytoń został istotnie wyhodowany w Niemczech. Na podstawie tej faktury zostanie fabrykantowi wydane przez D. P. M. T. pozwolenie na sprowadzenie surowca do fabryki i przeróbkę na machorkę.

§  4.
Surowiec przeznaczony do wyrobu machorki winien być przechowany w oddzielnych magazynach. Również i fabrykacja machorki może się odbywać jedynie w osobnych lokalach, oddzielnie od fabrykacji wszystkich innych wyrobów tytoniowych.

W wypadkach szczególniej zasługujących na uwzględnienie może Generalna Dyrekcja Monopolu Tytoniowego zezwolić czasowo na wyjątki od postanowień niniejszego paragrafu.

§  5.
Na wyrób i sprzedaż machorki przez fabrykę prowadzone być winno osobne książkowanie, które przepisze właściwa izba skarbowa.
§  6.
Machorkę wolno puszczać w obieg handlowy jedynie w opakowaniach po 50 gramów; opakowanie może być wyrobione tylko ze zwyczajnego pakowego szarego papieru i winno zawierać na zewnętrznej stronie wielkiemi w oko wpadającemi czcionkami wydrukowany napis "Machorka", inne dopiski jak "tytoń krajany" i t. p. są niedozwolone. Próbki machorki, które podobnie jak przy innych wyrobach tytoniowych należy przed rozpoczęciem fabrykacji przedłożyć Generalnej Dyrekcji Monopolu Tytoniowego do zatwierdzenia, nie będą przez tą ostatnią aprobowane, o ile nie Odpowiedzą ściśle wszystkim ustalonym powyżej warunkom.
§  7.
Prywatnym fabrykom wyrobów tytoniowych, które dotychczas wyrabiały i wyrabiają machorką, pozostawia się okres czasu czterech tygodni licząc na dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na urządzenia się w taki sposób, iżby czyniły zadość wszystkim przepisom niniejszego rozporządzenia. W okresie tym wolno powyższym fabrykom produkować machorką w sposób dotychczasowy z wyjątkiem tych wypadków, w których władza Skarbowa ze względu na jaskrawe niebezpieczeństwo interesów Skarbu; uzna za potrzebne wstrzymać fabrykowanie machorki aż do zastosowania się do przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 lutego 1924 r. (Dz.U.24.19.198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1924 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.28.173

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyrób machorki w prywatnych fabrykach wyrobów tytoniowych.
Data aktu: 17/02/1923
Data ogłoszenia: 20/03/1923
Data wejścia w życie: 20/03/1923