Warunki pod jakiemi może być dozwolona dalsza produkcja w prywatnych fabrykach wyrobów tytoniowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 19 lutego 1923 r.
a warunkach pod jakiem! może być dozwolona dalsza produkcja w prywatnych fabrykach wyrobów tytoniowych.

Na podstawie art. 62 ust. z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47, poz. 409) zmieniając częściowo rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 29 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № 100, poz. 916) zarządza się:
§  1.
Ustalony w § 5 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 29 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № 100, poz. 916) warunek uzyskania zezwolenia na dalszą produkcją w prywatnych fabrykach wyrobów tytoniowych ulega modyfikacji w tym kierunku, że w miejsce dotychczasowego spisywania z prywatnymi fabrykantami aktów zwanych umowami, a stanowiących jedynie szczegółowo wyliczone warunki, do których fabrykanci obowiązani są stosować się, wydawać będą na przyszłość izby Skarbowe tymże fabrykantom na ich wniosek dokumenty koncesyjne, uprawniające fabrykantów do dalszej produkcji wyrobów tytoniowych w okresie przejściowym pod warunkami, określonemi szczegółowo dla dalszych umów w § 6 cytowanego na wstępie rozporządzenia Ministra Skarbu, jako też pod warunkami, które Minister Skarbu uzna ewentualnie za stosowne zmodyfikować, uzupełnić, lub na nowo ustanowić w późniejszych rozporządzeniach.
§  2.
Wnioski o wydanie dokumentów koncesyjnych, wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia, winni fabrykanci podać bezwłocznie, a najpóźniej do 14-tu dni po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia piśmiennie na race przynależnego Urzędu Skarbowego Akcyz i Monopolów Państwowych.

W podaniu należy wymienić dokładnie:

1)
siedzibą i firmę fabryki;
2)
szczegółowy spis gatunków i nazw wyrobów tytoniowych, które fabrykant zamierza produkować;
3)
w razie wyrobu machorki opis oddzielnego lokalu na tę fabrykacje, przeznaczonego jako-też oddzielnego magazynu surowca.

Urzędy Skarbowe Akcyz i Monopolów Państwowych prześlą bezzwłocznie powyższe podania z odpowiednią adnotacją, zwłaszcza co do ustępu pod 3) przełożonym Izbom Skarbowym. Te ostatnie prześlą oryginały dokumentów koncesyjnych fabrykantom, którzy obowiązani są przechowywać je na fabrykach w miejscu łatwo dostępnem i okazywać na każde żądanie skarbowym organom kontrolnym. Odpisy dokumentów koncesyjnych należy równocześnie przesłać CDMT oraz Urzędom Skarbowym Akcyz i Monopolów Państwowych.

§  3.
Równocześnie z wniesieniem podań, o których mowa w § 2 niniejszego rozporządzenia, winni fabrykanci wyrobów tytoniowych przesłać na ręce GDMT Wydział II/III próbki wszystkich wyrobów w ilościach wymienionych w ustąpię 7 § 6 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 29 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № 100, poz. 916) bez wzglądu na to, na jakim obszarze dzielnicowym fabryka jest położona, jak również bez względu na to czy próbki gatunków zgłoszonych do dokumentów koncesyjnych' były już w poprzednim okresie zatwierdzone.

Z uwagi na psucie się próbek przechowywanych u władzy skarbowej, jak również dla celów kontroli późniejszego wyrobu, winni fabrykanci wyrobów tytoniowych przedkładać powyższe komplety próbek GDMT Wydz. II/III co trzy miesiące, a w razie zmiany gatunku nazwy lub opakowania natychmiast co do odnośnego wyrobu.

Każda przesyłana próbka winna być przez fabrykanta zebrana w fabryce w obecności organu skarbowego i przez tego ostatniego opieczętowana. Na zewnętrznem opakowaniu przesyłki należy uwidocznić wyraźnie siedzibą i firmą fabryki wyrobów tytoniowych; zaś wewnątrz załączyć szczegółowy spis gatunków i nazw, potwierdzony przez organ skarbowy z wyszczególnieniem siedziby Izby Skarbowej i Urzędu Skarbowego akcyz i Monopolów Państwowych.

Celem uniknięcia zwłoki przez ewentualne zagubienie przesyłki próbek w drodze, zawiadomi GDMT bezzwłocznie fabrykanta o każdem nadejściu przesyłki.

Przed zatwierdzeniem próbek przez GDMT. nie wolno fabrykantowi puszczać w obieg handlowy żadnego wyrobu tytoniowego.

§  4.
Prywatni fabrykanci wyrobów tytoniowych, z którymi Izby Skarbowe spisały dotychczasowe umowy po myśli § 5rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 29 października 1922 r. (Dz. U. R. P. № 100, poz. 916) lub też którym Izby Skarbowa moc dawnych umów milcząco przedłużyły, mogą aż do uzyskania nowych dokumentów koncesyjnych fabrykować dalej swoje wyroby na warunkach dotychczasowych, o ile próbki tychże wyrobów zostały przez GDMT zatwierdzone.
§  5.
Wymienione w § 1 niniejszego rozporządzenia dokumenty koncesyjne wydawać będą Izby Skarbowe według załączonego wzoru na czas bliżej nieokreślony z zastrzeżeniem prawa cofnięcia koncesji, na wypadek gdyby Minister Skarbu po myśli art. 55 ustawy o monopolu tytoniowym z dnia 1 czerwca 1822 r. uzna! za stosowna odmówić fabryce koncesji na dalszą produkcje wyrobów tytoniowych i zarządził zastosowanie art. 56. W tym wypadku pozostawi się fabryce trzymiesięczny okres czasu na zlikwidowanie przedsiębiorstwa. W razie skonstatowanego i stwierdzonego nadużycia może być koncesja cofnięta natychmiast bez uprzedniego zawiadomienia.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Wzór dokumentu

koncesyjnego

KONCESJA.

Na podstawie art. 55 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47 poz. 409) oraz po myśli § 1 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 19 lutego 1923 r. (Dz. U. R. P. № 23 poz. 142) udziela Izba Skarbowa w ...... fabryce wyrobów tytoniowych (cygar) pod firmą ...... w ...... zezwolenia na fabrykację w okresie przejściowym, aż do odwołania, następujących wyrobów tytoniowych:

I. Papierosy:
1) gatunek "średni A" nazwa ....................................
" " " nazwa ....................................
2) gatunek "średni B" nazwa ....................................
" " " nazwa ....................................
i t. d.
II. Tytonie krajane.
1) gatunek "średni C" nazwa ....................................
" " " nazwa ....................................
i t. d.
III. Machorka.
nazwa ....................................
IV. Cygara.
1) gatunek "średni A" nazwa ....................................
" " " nazwa ....................................
" " " nazwa ....................................
i t. d.

Powyżej wyszczególnione wyroby wolno wspomnianej fabryce produkować i puszczać w obieg handlowy jedynie na warunkach określonych w § 6 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 29 października 1922 r. (Dz. U. R. P.№ 100 poz. 916), o ileby zaś warunki powyższe zostały późniejszemi rozporządzeniami Ministra Skarbu zmienione, lub uzupełnione-na tychże nowych zmienionych, lub uzupełnionych warunkach.

Ceny wyrobów tytoniowych po których wolno będzie fabryce puszczać w obieg handlowy te wyroby, ustanawiane będą perjodycznie przez Ministra Skarbu i podawane do ogólnej wiadomości za pomocą obwieszczeń publikowanych w Monitorze Polskim.

Koncesja niniejsza może być cofnięta każdej chwili za sześciotygodniowem zawiadomieniem ze strony powołanej na wstępie Izby Skarbowej zaś w razie skonstatowanego i stwierdzonego nadużycia ze strony fabryki natychmiast bez wypowiedzenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.23.142

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki pod jakiemi może być dozwolona dalsza produkcja w prywatnych fabrykach wyrobów tytoniowych.
Data aktu: 19/02/1923
Data ogłoszenia: 06/03/1923
Data wejścia w życie: 06/03/1923