Zaprowadzenie t. zw. telegramów listowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 13 grudnia 1923 r.
w sprawie zaprowadzenia t. zw. telegramów listowych.

Na mocy artykułu 10 ustawy z dnia 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. № 44 poz. 310. Dz. Urz. M. P. i T. № 9 z roku 1919), zarządza się co następuje:
§  1.
Dopuszczani do wymiany w ruchu wewnętrznym pod nazwą telegramów listowych specjalnej kategorji telegramów prywatnych, za które pobierana będzie opłata o 50% niższa niż opłata za telegram zwykły o tejże ilości słów.
§  2.
Przyjmowanie od nadawców, odtelegrafowywanie i doręczanie; adresatom telegramów listowych odbywać się będzie: na zasadach następujących:
1.
Telegram prywatny może być traktowany jako telegram listowy przy zachowaniu wszystkich następujących warunków:
a)
o ile nadawca sani to zaznaczył, wypisując przed adresem telegramu znak konwencjonalny -LT- (letre télégramme). Znak ten wlicza się do ogólnej ilości wyrazów danego telegramu, opłacanych według taryfy zniżonej.
b)
O ile tekst telegramu zredagowano w języku jawnym (zwykłym). Ilość słów oblicza się według postanowień regulaminu dla telegramów zwykłych w języku jawnym.
c)
O ile telegram nie zawiera żadnych szczególnych zleceń nadawcy jak np. -RP-, -TC-, -D- i t. p. z wyjątkiem znaku konwencjonalnego -poste restante-, który jednak w danym wypadku musi byt wyrażony nie znakiem skróconym -GP- a pełnemi słowami.

W omawianym wypadku należy przed adresem napisać najpierw znak -LT- a dopiero na drugiem miejscu -poste restante-, Np.: -LT-Poste restante- Włodzimirski Tarnów.

d)
O ile miejscem nadania i przeznaczenia telegramu są urzędy, które pełnią służbę telegraficzną bez przerwy w ciągu całej doby lub całego dnia (oznaczone w spisie urzędów literą N. lub N/2). Urzędy z ograniczoną służbą dzienną (oznaczone w spisie urzędów literą C) lub L). jak również urzędy kolejowe nie są uprawnione do przyjmowania od nadawców i doręczania adresatom telegramów listowych.
2.
Telegramy listowe nie mogą być nadawane W drodze telefonicznej, a tylko bezpośrednio w urzędzie i to w godzinach ściśle oznaczonych a mianowicie miedzy 18 a 23-cią.
3.
Przyjmowanie telegramów listowych od nadawców może być czasowo wstrzymane w razie przeszkód w połączeniach telegraficznych natury technicznej lub nadzwyczajnego n§ gromadzenia telegramów wyższej kategorji.
4.
Telegramy listowe podlegają odtelegrafowaniu do urzędów przeznaczenia z reguły tylko w godzinach nocnych po wydaniu w danym kierunku wszystkich telegramów wyższych kategorji do telegramów prywatnych zwykłych i telegramów zniżkowych zamorskich włącznie.

W razie nieukończenia wydawania telegramów listowych w godzinach nocnych, podlegają one odtelegrafowaniu w godzinach rannych w ogólnej kolejności bądź drogą bezpośredniej bądź okrężną.

5.
Telegramy listowe otrzymane iv urzędzie odbiorczym, urząd ten doręcza adresatowi nie przez swoich depeszowych, a przekazuje poczcie, która doręcza je jak zwykłe listy według przepisów przewidzianych dla zwykłej korespondencji listowej, Telegram przekazany poczcie winien, być doręczany adresatowi przy najbliższym chodzie, który przypada według rozkładu służby doręczeń pecety listowej.

Jeżeli adresat telegramu listowego nie mieszka w obrębie miejscowego okresu doręczeń danego urzędu pocztowego, należy oddać go listonoszowi wiejskiemu o ile taki jest ustanowiony, lub posłańcowi gminnemu, który przychodzi po odbiór poczty dla mieszkańców wymienionej w adresie miejscowości chyba że adresat sam zgłasza się stale po swoją pocztę.

W takich razach nazwa miejscowości zamieszkania adresata musi być w adresie telegramu wymieniona bez żadnych dodatków jako przedostatnie słowo np.:

-LT- Siemieński Pawłosiow Jarosław.

Zastrzeżenie nadawcy lub odbiorcy by telegram listowy był doręczony przez ekspresa jak list ekspresowy nie może być uwzględnione.

6.
Niedoręczalne telegramy listowe zwraca urząd pocztowy temu urzędowi telegraficznemu, od którego je otrzymał, jak zwykłą korespondencją listową.

Urząd telegraficzny bez zawiadamiania o tem nadawcy telegramem służbowym niszczy je po upływie sześciu tygodni (42 dni), licząc od dnia następnego po dniu nadejścia telegramu.

W razie wyjazdu adresata telegram listowy może być dosłany tylko pocztą, za co nie pobiera się żadnej dodatkowej opłaty.

Jeżeli adresat wyjechał zagranicę, dosyła się telegram listowy jako nieopłacony list zwykły.

7.
Telegramy służbowe płatne i bezpłatne wymienione w sprawie telegramów listowych odtelegrafowuje się bez względu na porę dnia.

Za tego rodzaju telegramy służbowe płatne t. zw. "St" należy pobierać opłatę jak za telegramy zwykłe t. j. niezniżoną.

§  3.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje od dnia 1 stycznia 1924 r. na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.137.1137

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zaprowadzenie t. zw. telegramów listowych.
Data aktu: 13/12/1923
Data ogłoszenia: 31/12/1923
Data wejścia w życie: 01/01/1924