Wykonanie ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o podatku majątkowym, zawierającej przepisy o poborze zaliczki na poczet podatku majątkowego.

ROZPORZĄDZENIE № 1
MINISTRA SKARBU
z dnia 8 października 1923 r.
w celu wykonania ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o podatku majątkowym, zawierające przepisy o poborze zaliczki na poczet podatku majątkowego.

Na zasadzie art. 90 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o podatku majątkowym (Dz. U. R. P. № 94 poz. 746) zarządza się co następuje:
Do art. 32.
§  1.
Osoby obowiązane do opłacania zaliczki.

Do opłacania zaliczki na poczet podatku majątkowego w formie wielokrotności podatków są obowiązani:

na obszarze b. Królestwa Kongresowego:

płatnicy podatku gruntowego i podymnego oraz podatku przemysłowego;

na obszarze województw: nowogródzkiego, poleskiego, wołyńskiego i okręgu administracyjnego wileńskiego oraz powiatów: białostockiego, bielskiego, wołkowyskiego, sokolskiego i grodzieńskiego województwa białostockiego;

płatnicy podatku gruntowego oraz podatku przemysłowego;

na obszarze b. dzielnicy austriackiej:

płatnicy podatku gruntowego i domowo-klasowego oraz podatku przemysłowego;

na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego:

płatnicy państwowych dodatków do podatków: gruntowego i budyniowego oraz podatki; przemysłowego;

na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego:

płatnicy państwowych dodatków do podatków: gruntowego i budynkowego oraz podatku obrotowego.

§  2.
Wysokość zaliczki.

Płatnicy podatków: gruntowego i budynkowego (§ 1 nin. rozp.) płacący rocznie od 150.000 mk. do 600.000 mk. tych podatków w mysi ustawy z dnia 15 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 65, poz. 505) w przedmiocie wyrównania podatków gruntowych tudzież niektórych podatków budynkowych winni na poczet zaliczki uiścić jednokrotną pełną kwotę wymienionych wyżej podatków, przypadającą za pierwsze półrocze 1923 r.; płacący od 600.000 mk. do 1.000.000 mk. - dwukrotną, płacący zaś ponad 1.000.000 mk. - trzykrotną kwotą w sposób powyższy obliczoną.

Płatnicy podatku przemysłowego winni uiścić tytułem zaliczki:

dwukrotną pełną kwotą podatku przemysłowego, przypadającego za pierwsze półrocze 1923 r. od przedsiębiorstw przemysłowych pierwszych sześciu kategorji i przedsiębiorstw handlowych pierwszych dwóch kategorii,

jednokrotną pełna kwotę tego podatku za pierwsze półrocze 1923 r. od przedsiębiorstw przemysłowych VII kategorji i przedsiębiorstw handlowych III kategorji oraz od samodzielnych wolnych zajęć zawodowych.

Płatnicy podatku obrotowego na górnośląskiej części województwa śląskiego winni uiścić tytułem zaliczki sześciokrotną pełną roczną kwotę tego podatku, przypadającą za rok 1923.

§  3.
Podstawa obliczenia zaliczki od płatników podatków: gruntowego i budynkowego.

Jako roczne kwoty podatków: gruntowego i budynkowego, których suma jest miarodajną dla określenia obowiązku opłacania oraz wysokości zaliczki, należy rozumieć kwoty podatku gruntowego i budynkowego (§ 1 nin. rozp.), przypadające rocznie od płatników od wszystkich posiadanych w jednym powiecie gruntów i budynków w myśl art. art. 1 i 4 ustawy 7 dnia 15 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 65, poz. 505),-o ile chodzi o b. Królestwo Kongresowe, w myśl art. art. 2 i 5 powołanej ustawy-o ile chodzi o b. dzielnicą austrjacką, w myśl art. art. 1 i 6 powyższej ustawy-o ile chodzi o b, dzielnicę pruską, wreszcie w myśl art. 7 tejże ustawy tudzież rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 lipca 1923 roku (Dz. U. R. P. № 72 poz. 560) o ile chodzi o obszar województw: nowogródzkiego, poleskiego, wołyńskiego, okręgu administracyjnego wileńskiego oraz powiatów: białostockiego, bielskiego, grodzieńskiego, sokolskiego, wołkowyskiego województwa białostockiego.

Przy ustalaniu wysokości rocznych kwot powyższych podatków, a tem samem przy obliczaniu zaliczki, nie należy uwzględniać oddzielnego dodatku progresywnego (art. 2), depresji (art. 3), współczynnika (art. 9) oraz ulg (art. 12 wspomnianej ustawy z dnia 15 czerwca 1923 r.).

§  4.
Podstawa obliczenia zaliczki od płatników podatku przemysłowego i obrotowego.

Podstawą obliczenia zaliczki od płatników podatku przemysłowego jest pełna kwota tego podatku, przypadająca za pierwsze półrocze 1923 r. bez potrącenia przedpłaty (świadectwa przemysłowego) oraz zaliczkowych wpłat miesięcznych.

Podstawą obliczenia zaliczki od płatników podatku obrotowego na górnośląskiej części województwa śląskiego jest pełna roczna kwota tego podatku, przypadająca za rok 1923, ustalona na podstawie obrotów w r. 1922.

§  5.
Obliczenie zaliczki.

Celem obliczenia zaliczki założą władze podatkowe pierwszej instancji (urzędy skarbowe, inspektoraty skarbowe), na przepisanych formularzach 2 księgi biercze:

a)
księgę bierczą № I zaliczki na podatek majątkowy od płatników podatku gruntowego i budynkowego,
b)
księgę bierczą № II zaliczki na podatek majątkowy od płatników podatku przemysłowego względnie obrotowego.

Dla osób prawnych, obowiązanych do publicznego składania sprawozdań (art. 54 i 57 ustawy z dnia 14 maja 1923 r. w przedmiocie państwowego podatku przemysłowego (Dz. U. R. P. № 58, poz. 412) księgi biercze № II założą właściwe izby skarbowe.

§  6.
Do ksiąg, wymienionych w paragrafie poprzednim, wciągnąć należy z ksiąg bierczych podatków podstawowych wszystkich płatnik w podlegających Obowiązkowi uiszczenia zaliczki.

Nie należy jednak wciągać osób uwolnionych od podatku majątkowego t. j. Państwa, związków samorządnych i przymusowych związków prawa publicznego, tudzież tych osób, których majątki według wiadomości posiadanych przez władzę podatkową służą bezpośrednio celom kultu religijnego, naukowym, oświatowym, kulturalnym, dobroczynnym i sanitarnym lub których dochody obracane są wyłącznie na powyższe cele.

§  7.
Listy płatników.

Równocześnie z księgarni bierczemi sporządzą urzędy skarbowe (inspektoraty skarbowe) na podstawie tych ksiąg, na przepisanych formularzach, listy płatników zaliczki i przeszłą te listy właściwym zarządom komunalnym, celem wyłożenia ich do publicznego przejrzenia przez płatników.

Nadto zarządy komunalne zawiadomią płatników w sposób w danej miejscowości zwykle używany o obowiązku oraz terminie opłacania zaliczki.

§  8.
Termin płatności.

Zaliczka winna być uiszczona w terminie od 10 listopada do 10 grudnia 1923 r. bez oddzielnych indywidualnych zawiadomień lub nakazów płatniczych względnie wezwań.

§  9.
Miejsce wpłat.

Kwoty zaliczki mogą być wpłacane jedynie w kasach skarbowych, bądź bezpośrednio, bądź też za pośrednictwem Pocztowej Kasy Oszczędności.

Kwoty zaliczki wpłacane na górnośląskiej części województwa śląskiego-winny być zarachowane, zaksięgowane i przekazane na rachunek Skarbu Państwa.

§  10.
Egzekucja.

Kwoty zaliczki nieuiszczone w terminie wskazanym w § 8 niniejszego rozporządzenia będą ściągnięta przymusowo wraz z karami za zwłokę i kosztami egzekucyjnemi, określonemi w ustawie z dnia 9 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 31, poz. 189) o karach za zwłokę oraz o kosztach egzekucyjnych.

§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.105.829

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o podatku majątkowym, zawierającej przepisy o poborze zaliczki na poczet podatku majątkowego.
Data aktu: 08/10/1923
Data ogłoszenia: 19/10/1923
Data wejścia w życie: 19/10/1923