Tymczasowy przewóz osób, bagażu i towarów na niektórych wąskotorowych kolejach państwowych znaczenia drugorzędnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 1 października 1923 r.
o tymczasowym przewozie osób, bagażu i towarów na niektórych wąskotorowych kolejach państwowych znaczenia drugorzędnego.

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o tymczasowem przekazaniu Ministrowi "Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie pasażerów, bagażu i towarów oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. P. P. P. № 14, poz. 152), zarządza się w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu co następuje:
§  1. 1
Na niżej wymienionych wąskotorowych kolejach państwowych, a mianowicie na znajdujących się w obrębie Dyrekcji Wileńskiej linjach:

1) (skreślony),

2) Iwacewicze-Janowo,

3) (skreślony),

3a) Derewek-Kamień Koszyrski

3b) Kamień Koszyrski-Werchy,

3c) Huta Kamieńska-Czerwiszcze,

4) Baranowicze-Leśna,

4a) Leśna-Obóz,

4b) Leśna-Las,

5) Błudeń-Michalin,

5a) Błudeń-Kartuz Bereza,

6) Gonczary-Filipowicze,

7) Woropajewo-Połowo,

7a) Woropajewo-Hruzdowo,

8) Wilejka-Lubań,

9) Juraciszki-Piesiewicze,

10) Konstantynów - Szematowo,

11) Marcinkance-Horodyszcze,

12) Domaszewicze-Zaroj,

13) Jeziory-Wiercieliszki,

13a) Jeziory-Szkieńsk,

14) Jeziory-Dubinka,

15) Gawja-Iwje,

16) Bohdanów-Odrowąż-Klem,

17) Druskieniki-Konanie,

18) Malkowicze-Dobrosławka,

19) Gancewicze-Deniskowicze,

20) Juchnowicze-Newel,

21) Kosowo-Chochłówka,

22) Parafianowo-Dokszyce,

23) Nowo Święciany-Kołtyniany,

24) Widzibor-Moroczno

dozwala się czasowo, aż do odwołania, przewóz osób i towarów prywatnych właścicieli na zasadach następujących:

a)
przewozy odbywają się w miarę możności, o ile warunki ruchu na to pozwalają; o przerwach ruchu odnośna dyrekcja kolei państwowych podaje do powszechnej wiadomości na stacjach;
b)
przewóz osób dokonywa się tylko między punktami, które dyrekcja otworzy dla tego rodzaju przewozów, po uiszczeniu za pokwitowaniem opłaty, ustalonej w drodze umownej; spóźnienie się lub odwołanie pociągu nie daje podróżnym prawa do jakiegokolwiek odszkodowania; na wymienionych kolejach nie mają zastosowania ulgowe przejazdy dla urzędników i wojskowych;
c)
za przewóz rzeczy, branych z sobą do wagonu albo nadawanych jako bagaż, podróżny uiszcza za pokwitowaniem opłatę ustaloną w drodze umownej; za całość tych rzeczy kolej odpowiedzialności nie ponosi;
d)
przewóz towarów prywatnych właścicieli w przesyłkach wyłącznie wagonowych odbywa się tylko pomiędzy punktami, które dyrekcja otworzy dla tego rodzaju przewozów; na przewozy masowe, dokonywane w ciągu pewnego okresu, zawierane być winny osobne umowy z dyrekcją; przesyłki towarowe przewozi się przy specjalnych zamówieniach, wypełnianych przez nadawcę osobno na każdy wagon; opłatę za przewóz uiszcza się zgóry, za pokwitowaniem; każdej przesyłce może towarzyszyć dozorca, opłacający należność za przejazd według p. b) ; za całość przesyłek i terminowość ich dostawy kolej odpowiedzialności nie ponosi;
e)
ładowanie i wyładowywanie przesyłek towarowych dokonywa nadawca, względnie odbiorca przesyłki; czynności ładunkowe lub wyładunkowe powinny być dokonane w ciągu 3 godzin od chwili podstawienia wagonu; za czas przetrzymania ponad ten termin nadawca, względnie odbiorca opłaca postojowe;
f)
w razie uszkodzenia wagonu przy ładowaniu lub wyładowywaniu, albo też w drodze z winy dozorcy przesyłki lub z powodu przeciążenia wagonu, wysokość odszkodowania, określona przez odnośną dyrekcję kolei państwowych pobrana być winna przed wydaniem przesyłki.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze zyskuje moc Obowiązującą z dniem 1 listopada 1923 roku.
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 października 1925 r. (Dz.U.25.109.783) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 1925 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.105.825

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tymczasowy przewóz osób, bagażu i towarów na niektórych wąskotorowych kolejach państwowych znaczenia drugorzędnego.
Data aktu: 01/10/1923
Data ogłoszenia: 19/10/1923
Data wejścia w życie: 01/11/1923