Wykonanie ustawy z dnia 6 lipca 1923 r. o poborze daniny lasowej na cele odbudowy kraju.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROBÓT PUBLICZNYCH
z dnia 25 września 1923 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu, Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Ministrem Sprawiedliwości w celu wykonania ustawy z dnia 6 lipca 1923 t. o poborze daniny lasowej na cele odbudowy kraju.

Na zasadzie art. 15 ustawy z dn. 6 lipca 1923 r. o poborze daniny lasowej na cele odbudowy kraju (Dz. U. R. P. № 87 poz. 676) zarządza się co następuje:
§  1.
Daninie lasowej podlegają osoby fizyczne i prawne będące właścicielami:
1)
lasów,
2)
masy drewna użytkowego, znajdującego się na pniu, w stanie ściętym lub wyrobionym w lesie.

Za drewno użytkowe uważa się takie, które służy do celów technicznych, przemysłowych i handlowych z wyjątkiem drewna karpinowego i opałowego.

§  2.
Podstawą do wymiaru daniny lasowej są:
1)
drzewostany przypadające do cięcia w lasach wolnych od służebności w okresie lat 1923/24 do 1932/33, a w lasach obciążonych służebnościami w okresie lat 1923/24 'do 1927/28,
2)
masa drewna użytkowego znajdującego się w lesie w stanie ściętym lub wyrobionym pochodząca z tych etatów.
§  3.
Od daniny lasowej wolni są:
1)
właściciele lasów, których obszar nie przekracza 50 ha;
2)
właściciele masy drewna, jako też drzewostanów, którzy udowodnią, że drewno zakupili na cele własnej odbudowy do ilości potrzebnej na odbudowę zniszczonych budynków w czasie wojny w przedwojennych rozmiarach tych budynków. Jako dowód służy świadectwo wydane przez właściwy organ Ministerstwa Robót Publicznych.
§  4.
Wysokość daniny lasowej wynosi 30% masy drewna użytkowego etatów rębnych z okresów oznaczonych w § 2 nin. rozp.

W razie pozbycia przez właściciela lasów lub drzewostanów drewna użytkowego z tych etatów w całości lub częściowo, danina lasowa obciąża nabywcę tegoż drewna w odpowiedniej części.

Danina lasowa pobierana w gotówce winna stanowić równowartość masy drewna. Równowartość określa się według cen drewna ustalonych na zasadzie przepisów art. 7 ustawy o daninie lasowej tudzież § 16 nin. rozp.

§  5.
Drewno budulcowe oddane urzędom odbudowy do dn. 1 stycznia 1922 r. na podstawie ustawy z dn. 23 lutego 1919 r. (Dz. P. P. P. № 20 poz. 229) będzie zaliczone na poczet daniny lasowej, przyczem za każdy metr sześcienny drewna oddanego w stanie tartym liczyć się będzie 2.0 m3 drewna w stanie okrągłym.

Drewno budulcowe oddane na powyższe cele na podstawie powołanej ustawy po dniu 1 stycznia 1922 r. będzie zaliczone na poczet daniny lasowej w tensam sposób, jak drewno oddane do 1 stycznia 1922 r.; jednak płatnik winien zwrócić na cele odbudowy kraju pobraną za to drewno należność pieniężną przewartościowaną według stosunku marki polskiej do franka złotego w dniu pobrania należności i w dniu jej zwrotu według kursu Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej.

§  6.
Dla uiszczenia daniny lasowej dozwala się na wycięcie w lasach nieobciążonych służebnościami 5-letniego etatu rębnego w ciągu lat 3-ch w równych rocznych ilościach.
§  7.
Danina lasowa będzie pobierana w całości lub częściowo bądź w naturze, bądź w ekwiwalencie pieniężnym.
§  8.
W razie pobierania daniny w naturze, obowiązany do jej uiszczenia powinien wydać drewno z eksploatowanych cięć położonych najbliżej miejsc zniszczeń i dostępnych do wywozu drewna. Na wypadek sporów w tym względzie miejsce, skąd drewno ma być wzięte, wyznacza starosta. Decyzja Starosty podlega wykonaniu bezzwłocznie.
§  9.
Starosta udzieli właścicielowi lasu, drzewostanu lub masy drewna ściętego, względnie wyrobionego, znajdującego się jeszcze w lesie, wykaz osób uprawnionych do otrzymania drewna na odbudowę ze wskazaniem ilości i gatunku drewna oraz czasu, do którego drewno ma być wydane i zabrane.

Obowiązek wydania drewna powstaje dla właściciela lasu. lub drzewostanu lub też masy drewna znajdującego się jeszcze w lesie z chwilą otrzymania powyższego wykazu.

§  10.
Uprawniony do poboru drewna otrzyma ze starostwa asygrację z wymienieniem lasu, ilości i gatunku drewna oraz terminu, do którego drewno musi być zabrane, pod rygorem utraty ważności asygnacji.

Przedłużenie terminu asygnacji jest niedopuszczalne. W razie konieczności winna być wystawiona nowa asygnacja.

Asygnacje zrealizowane winny być przesłane staroście w ciągu 30 dni, licząc od terminu prekluzyjnego określonego w asygnacji. Asygnacja nieprzedłożone w powyższym terminie będą uważane jako niezrealizowane.

§  11.
Pobór daniny w naturze rozpocznie się w grudniu 1923 r. (§§ 22 i 23).
§  12.
Ci właściciela lasów lub drzewostanów, którzy na mocy ustawy z dn. 23 Sutego 1919 r. byli obowiązani oddać kontyngent drzewny z etatów rębnych 1920/21 - 1929/30 -(Rozp. Min. Rol. i Dóbr Państw, z dn. 2 września 1920 r.- Dz. U. R. P. № 39 poz. 368), jednak kontyngent ten nie został od nich pobrany a ściągnięcie daniny lasowej z nich w myśl ustawy z dn. 6 lipca 1923 r. i nin. rozporządzenia nie będzie możliwe, czy to wskutek tego, iż z powodu wyrębu dokonanego w falach 1920/21-1922/23 niema już obecnie drzewostanów rębnych, czy też wskutek tego, iż z powodu nadmiernych wyrębów 1920/21 -1922/23 dalsza eksploatacja została zabroniona, powinni za częściowo lub w całości nieoddany kontyngent uiścić na cele odbudowy kraju kwotą odpowiadającą wartości tegoż nieoddanego kontyngentu.
§  13. 1
Danina lasowa w ekwiwalencie gotówkowym oraz należności o których mowa w §§ b i 12 nin. rozp. płatna są w trzech ratach: w styczniu- lutym 1924, 1925, 1926.

W wypadkach uwzględnienia godnych może Minister Robót Publicznych na wniosek wojewódzkiej władzy administracji ogólnej udzielać do dnia 31 grudnia 1932 r. zwłoki w zapłacie daniny lasowej, wymierzonej w ekwiwalencie gotówkowym, z zastrzeżeniem opłacania odsetek 1 % za odroczenie za każdy miesiąc, stosownie do postanowień ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o pobieraniu od zaległości w podatkach bezpośrednich, oraz w należytościach stemplowych kar za zwłokę, odsetek za odroczenie, tudzież kosztów egzekucyjnych (Dz. U. R. P. Nr. 73, poz. 721).

§  14.
Ogólną wysokość daniny lasowej przypadającą na każdego płatnika w metrach sześciennych drewna użytkowego wyznaczy starosta na podstawie opinji przedstawionej przez fachowy organ Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z fachowymi organami Ministerstwa Robót Publicznych.

W braku takiego porozumienia starosta przedkłada sprawę do decyzji wojewodzie.

Część daniny, która ma być pobraną w naturze, oznaczy starosta na podstawie wniosku fachowego organu Ministerstwa Robót Publicznych.

Organa fachowe, o których wyżej mewa, wyznaczy wojewoda.

§  15.
Przeliczenie daniny na ekwiwalent w gotówce oraz obliczanie należności przewidzianych w §§ 5 i 12 nin. rozp. dokona starosta, jako organ Ministerstwa Robót Publicznych na podstawie cen z miesiąca listopada 1923, 1924, 1925 r. oznaczonych na drewno przez komisje wojewódzkie (art. 7 ustawy) w markach polskich.
§  16.
Wojewódzkie komisje (art. 7 ustawy) winny oznaczać średnie ceny drewna użytkowego według następujących czterech grup rodzajów drzewa, mianowicie:

I. dąb, wiąz, jawor, klon, jesion,

II. sosna, osika,

III. jodła, świerk,

IV. inna gatunki drzew.

§  17.
Wymiar daniny oraz wysokość nieoddanego kontyngentu o którym mowa w § 12 nin. rozp. następuje na podstawie zeznań płatników, planów gospodarczych, które na żądanie muszą być starostwu dostarczone, a w miarę, potrzeby na podstawie oględzin lasu na miejscu.
§  18.
Zeznania winny być wniesione do tego starostwa, w którego obrąbie znajduje się przedmiot podlegający daninie, a to do 1 grudnia 1923 r. na formularzach według wzoru dołączonego do niniejszego rozporządzenia (Wzór 1).

Formularze zeznań wydają starostwa.

Jeśli przedmiot, podlegający daninie, tworzący jedną całość gospodarczą, znajduje się w obrębie kilku powiatów wybór starostwa do wniesienia zeznania pozostawia się płatnikowi, z obowiązkiem zawiadomienia o tem inne dotyczące starostwa.

§  19.
Do wniesienia zeznań są obowiązani:
1)
właściciele lasów, którzy posiadają drzewostany rąbnę w okresie 1923/24-1932/33,
2)
właściciela drzewostanów rębnych w okresie 1923/24-1932/33,
3)
właściciele masy drewna użytkowego, znajdującego się w lesie w stania ściętym lub wyrobionym,
4)
właściciele lasów, względnie drzewostanów, w których cięcia w okresie 1923/24-1932/33 nie mogą być dokonane, a którzy w latach 1920/21 -1922/23 eksploatację prowadzili, kontyngentu jednak nie oddali ani w całości, ani też w części (§ 12 nin. rozp.).
§  20.
Starosta zbiera zeznania z całego swego powiatu, bada czy formularze zostały pod względem formalnym należycie wypełnione, a w razie niedokładności zwraca je płatnikom do uzupełnienia. Uzupełnione formularze winny być do starostwa ponownie wniesione do dni 14.
§  21.
Na podstawie wniesionych zeznań starosta wyznacza tymczasowo 3-cią część daniny w trybie określonym w §§ 14 i 15 nin. rozp.

W wypadkach przewidzianych w §§ 5 i 12 nin. rozp. starosta wyznacza w tymsamym trybie ekwiwalenty pieniężne.

§  22.
O dokonanym tymczasowym wymiarze w wysokości 1/s daniny względnie należności przewidzianych w §§ 5 i 12 nin. rozp. starosta przesyła płatnikowi do końca stycznia 1924 r. zawiadomienie z recepisem według załączonego wzoru 2.

Jeśli wyznaczona danina (§ 21 nin. rozp.) w całości lub częściowo ma być pobierana w naturze, starosta dołączy do zawiadomienia wykaz osób, którym ma być wydane drewno na cele odbudowy (§ 9 nin. rozp.) względnie uzupełnienia wykazu tego będzie przesyłać płatnikowi w terminach późniejszych.

§  23.
Wpłaty daniny lasowej w gotówce oraz należności przewidzianych w §§ 5 i 12 nin. rozp. przyjmują kasy skarbowe i zarachowują je na przychód budżetu Ministerstwa Robót Publicznych w odrębnym dzienniku pomocniczym.

Dzienniki pomocnicze przesyłają kasy skarbowe w miarę, wpływów właściwym starostwom celem odkontowania w księgach przychodu.

O ile płatnik nie wpłaci w gotówce w terminach rozp. wyk. oznaczonych należności omawianych w §§ 5, 12, 15 nin. rozp. przewalutowuje się te należności na franki złote według stosunku franka do marki, obliczonego na podstawie średniego kursu z drugiej dekady miesiąca lutego 1924, 1925, 1926 r. i pobiera się od zaległości odsetki za zwłokę w wysokości 1% za każdy miesiąc. Miesiąc zaczęty liczy się za cały.

§  24.
Z zeznań przedłożonych przez płatników (§ 18 nin. rozp.) oraz z tymczasowych wymiarów (§ 21 nin. rozp.) starosta sporządzi odpisy i prześle je w styczniu 1924 r. do urzędu wojewódzkiego i do izb skarbowych.

Urząd wojewódzki sporządzi zestawienie z przesłanych przez starostwo odpisów zeznań i tymczasowych wymiarów i prześle je w Sutym 1924 r. Ministerstwu Robót Publicznych i Ministerstwu Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

§  25.
Do 15 kwietnia 1924 oraz do 15 lutego 1925 r. starosta zawiadomi urząd wojewódzki o wpływach oddzielnie w naturze, oddzielnie w gotówce uskutecznionej daniny do 1 marca 1924 r. względnie do 1 stycznia 1925 r.

Urząd zaś wojewódzki zawiadamia o wpływach oddzielnie w naturze, oddzielnie w gotówce uskutecznionej daniny z całego obszaru województwa do 1 marca 1924 względnie 1 stycznia 1925 Ministerstwo Robót Publicznych oraz odnośne okręgowe izby Kontroli Państwa, a ponadto przesyła tym ostatnim sprawozdania ustalone §§ 78, 79 przepisów rachunkowo kasowych, w terminach do 1 maja 1924 i do 1 marca 1925 roku.

§  26.
W czasie od 1 stycznia do 1 grudnia 1924 winien starosta określić ostatecznie ogólną wysokość daniny lasowej, przypadającej na każdego płatnika w metrach sześciennych, w trybie przepisanym w § 14 nin. rozp. na podstawie danych przewidzianych w § 17 nin. rozp.

Dane dotyczące ostatecznego wymiaru daniny wciąga się do księgi wymiaru według załączonego wzoru (Wzór 3).

§  27.
Z ilości masy drewna użytkowego, ustalonej w sposób przewidziany w poprzednim paragrafie, starosta potrąca tymczasowo wyznaczoną 1/3 daniny (§ 21 nin. rozp.).

Resztę daniny rozdziela się na dwie równe części.

§  28.
Celem ściągnięcia pierwszej połowy ostatecznie wymierzonej daniny względnie drugiej raty należności przewidzianych w §§ 5 i 12 nin. rozp. starosta wydaje do końca stycznia 1925 analogiczne zarządzenie jak w, § 22 nin. rozp. z przesunięciem o rok w tym paragrafie wskazanego terminu a w celu ściągnięcia drugiej połowy daniny względnie trzeciej raty należności przewidzianych w §§ 5 i 12 nin. rozp. takie same zarządzenie do końca stycznia 1926 r. z przesunięciem terminu o dwa lata.

Zawiadomienie płatnicze o ostatecznym wymiarze daniny i o sposobie wpłaty ekwiwalentu gotówkowego daniny względnie należności przewidzianych w §§ 5 i 12 sporządza się według wzorów №№ 4 i 5.

§  29.
Analogicznie winny być też stosowane § 23 nin. rozp. przez kasy skarbowe co do sposobu pobierania daniny i §§ 24 i 25 nin. rozp. przez starostów względnie, wojewodów co do księgi wymiaru daniny i zawiadomień o wpływach.
§  30.
Niewniesienie przepisanych zeznań w terminie lub podanie dat niezgodnych z rzeczywistością pociąga za sobą karę przewidzianą w art. 13 ustawy. Ponadto starosta może przystąpić do wymiaru daniny z urzędu w trybie przepisanym w § 14 nin. rozp. na podstawie danych, jakiemi rozporządza.
§  31.
Prócz kar przewidzianych w art. 13 ustawy starosta, na wypadek uchylenia się od wykonania daniny, może opornemu płatnikowi zakazać wszelkiego wywozu drewna i produktów leśnych z lasu, wprowadzić przymusowy zarząd lasu na koszt jego z dochodów zarządu pokrywać zaległe należności, może wreszcie pobrać drewno w naturze, lub sprzedać; w drodze publicznej licytacji taką ilość drewna, jaka będzie potrzebna na zupełne pokrycie niezapłaconej daniny, odsetek zwłoki, nałożonych grzywien i kosztów postępowania.
§  32.
Kary i środki przymusowe określone w §§ 30, 31 nin. rozp. będą stosowane zarówno celem ściągnięcia daniny już ostatecznie wymierzonej, jak i tymczasowo oznaczonej stosownie do postanowienia § 21 nin. rozp.

Ściągnięte grzywny wpływają na rzecz odbudowy kraju.

§  33.
Ma obszarze województw: poznańskiego, pomorskiego i śląskiego funkcje poruczone w ustawie i w niniejszem rozporządzeniu komisjom powołanym do życia rozp. z dnia 2 stycznia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 10 poz. 33) spełniają komisje złożone z wojewody jako przewodniczącego i 4 członków - powołanych przez wojewodę, a mianowicie: po jednym przedstawicielu Ministerstw Robót Publicznych, Rolnictwa i Dóbr Państwowych i Skarbu oraz jednego przedstawiciela właścicieli lasów lub przemysłowców drzewnych.

Co do trybu postępowania tych komisji mają analogiczne zastosowanie postanowienia §§ 3 i 4 powołanego wyżej rozp. z dn. 2 stycznia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 10 poz. 83).

§  34.
Wszelkie wydatki osobowe i rzeczowe, które wynikną z wymiaru i poboru daniny, obciążą budżet Ministerstwa Robót Publicznych, które na powyższy cel przekaże potrzebna sumy do dyspozycji wojewodów.

Wzór 1 do § 18 rozp.

Min. Rob. Publ. z d. 25.IX.23 r.

ZEZNANIE

dla wymiaru daniny lasowej po myśli § 18 rozporządzenia wykonawczego z dnia 25 września 1923 r. (Dz. U. R. P. № 105, poz. 823).

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór 2 do §§ 21, 22 rozp.

Min. Rob. Publ. z d. 25.IX.23 r.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór 3 do § 26 rozp.

Min. Rob. Publ. z d. 25.IX.23 r.

KSIĘGA

wymiaru daniny lasowej w myśl § 26 rozporządzenia wykonawczego z dnia 25 września 1923 r. (Dz. U. R. P. № 105 poz. 823).

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór 4 do §§ 21, 28 rozp.

Min. Rob. Publ. z d. 25.IX.23 r.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór 5 do §§ 21, 28 rozp.

Min. Rob. Publ. z d. 25.IX.23 r.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 § 13:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia nr II z dnia 17 października 1925 r. w celu wykonania ustawy z dnia 6 lipca 1923 r. "O poborze daniny lasowej na cele odbudowy kraju". (Dz.U.25.109.777) z dniem 14 listopada 1925 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 czerwca 1930 r. w celu wykonania ustawy z dnia 6 lipca 1923 r. o poborze daniny lasowej na cele odbudowy kraju. (Dz.U.30.46.391) z dniem 27 czerwca 1930 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.105.823

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 6 lipca 1923 r. o poborze daniny lasowej na cele odbudowy kraju.
Data aktu: 25/09/1923
Data ogłoszenia: 19/10/1923
Data wejścia w życie: 03/11/1923