Podwyższenie opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 2 października 1923 r.
w sprawie podwyższenia opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.

Na mocy art. 10 ustawy z dnia 27 maja 1919 r. o państwowej wyłączności poczty, telegrafu i telefonu (Dz. P. P. P. № 44, poz. 310) podwyższa się dotychczasowe opłaty pocztowe, telegraficzne i telefoniczna oraz zarządza się co następuje:
§  1.
Mowę opłaty pocztowe dla obrotu wewnętrznego i dla obrotu zagranicznego według załączonej taryfy obowiązują od 15 października 1923 r. z wyjątkiem opłat miesięcznych, co do których podwyżka wchodzi w życie dopiero z dniem 1 listopada 1923 r. oraz opłat kwartalnych i rocznych, które obowiązują dopiero od 1 stycznia 1924 r.

Korespondencji, nadanej przed dniem 15 października, a nadeszłej do urzędów oddawczych po tym dniu, nie należy obciążać dopłatą.

§  2.
Ekwiwalent franka złotego dla opłat za przesyłki listowe zagraniczne wynosi 1 fr. zł. = 20.000 mk. pol., najwyższa zaś kwota odszkodowania za polecone przesyłki listowe do zagranicy równa się 1.000.000 mk. pol.

Za każdy międzynarodowy kupon na odpowiedź (coupon repons international) należy wydawać znaczki pocztowe ogólnej wartości:

a) za kupon nowy wartości 50 cent. 10.000 mk.
b) " " dawny " 25 " 5.000 mk.
§  3.
Mowę opłaty telegraficzne dla obrotu wewnętrznego obowiązują od dnia 15 października 1923 r. 2 wyjątkiem opłat kwartalnych wymienionych pod pozycją 17 i 18 taryfy telegraficzne; które obowiązują dopiero od 1 listopada 1923 r. Adresaci więc, którzy zapłacili za umówiony lub skrócony adres względnie za doręczanie im telegramów do kilku miejsc za cały rok zgóry, winni uzupełnić różnicę za czas od 1 listopada do końca roku.

Począwszy od 1 stycznia 1924 r. winni ci interesanci, którzy powyższe należytości zapłacą zgóry, złożyć pisemną deklarację, że obowiązują się uiścić wszelkie nadwyżki związane z każdorazową zmianą taryfy.

§  4.
Z powodu podwyższenia wewnętrznej taryfy telegraficznej podwyższa się opłatę za telegramy do Czechosłowacji, Rumunji i Węgier.

Opłata od wyrazu telegramu zwykłego do Czechosłowacji i Rumunji równa się podwójnej opłacie wewnętrznej, do Węgier pojedynczej wewnętrznej plus 7 (siedem) centymów, do W. M. Gdańska od wyrazu 7 (siedem) et.

Stawki podane w centymach przelicza się na marki polskie według każdocześnie obowiązującego ekwiwalentu franka złotego na marki polskie jak przy opłatach za telegramy zagraniczne.

§  5.
Nowe opłaty telefoniczne obowiązują od 15 października 1923 r. z wyjątkiem abonamentowych opłat telefonicznych, które obowiązują od 1 listopada 1923 r. według załączonej taryfy z następującemi wyjątkami:
a)
do sieci miejscowej w Warszawie, Lwowie, Lublinie, Łodzi, Białymstoku, Zagłębiu Borysławskiem i Dąbrowskiem mają zastosowanie tylko postanowienia taryfy, odnoszące się do rozmów międzymiastowych i telefonicznego pośrednictwa przy nadawaniu i odbieraniu telegramów przez telefon, zatem tylko §§ 26, 27, 28, 29, 30 i 33;
b)
w województwach: poznańskiem i pomorskiem obowiązują tylko należytości budowlane tz. §§ 6, 7, 8, 9 i 10 następnie §§ 22, 23, 24 i 25 dalej należytości za rozmowy międzymiastowe tz. §§ 26, 27, 28, 29 i 30, opłaty za rozmaite inne świadczenia tz. §§ 31, 32 i 33, wreszcie cały rozdział III.

Abonenci, dla których podwyższone opłaty abonamentowe nie będą dogodne mogą wypowiedzieć abonament na dwa tygodnie przed pierwszym listopada 1923 r.

Podwyższone należytości za rozmowy telefoniczne międzymiastowe obowiązują także w ruchu z Austrją i Czechosłowacją.

W ruchu telefonicznym z W. M. Gdańskiem obowiązują stawki w centymach, a mianowicie:

do 25 kilometrów 25 cent.
" 50 " 50 "
" 100 " 75 "
i za każde dalsze 100 kilometrów 25 "
za każdą 3 minutową rozmowę zwykłą.

Stawki we frankach i centymach przelicza się na marki polskie według każdocześnie obowiązującego ekwiwalentu franka złotego do marki polskiej.

§  6.
Podwyższone opłaty pocztowe, telegraficzne i telefoniczne dla obrotu ' wewnętrznego obowiązują:
a)
w obrocie na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej;
b)
w obrocie z Polski do obszaru W. M. Gdańska z wyjątkiem pozycji 10, lic i 12 taryfy pocztowej oraz opłaty za telegramy i rozmowy telefoniczne, w miejsce których obowiązują postanowienia punktu 4 i 5 niniejszego rozporządzenia.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie Z dniem 15 października 1923 r., z tą chwilą tracą moc obowiązującą wszystkie dotychczasowe sprzeczne z niniejszem rozporządzenia, a w szczególności ustęp pierwszy § 10 rozporządzenia Minist. P. i T. z dnia 12 września 1923 r. (Dz. U. R. P. № 96, poz. 765).

A.

TARYFA POCZTOWA.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

B.

TARYFA TELEGRAFICZNA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

C.

TARYFA TELEFONICZNA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.103.807

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podwyższenie opłat pocztowych, telegraficznych i telefonicznych.
Data aktu: 02/10/1923
Data ogłoszenia: 13/10/1923
Data wejścia w życie: 15/10/1923