Zmiana (ustawy) statutu Banku Ziemiańskiego w Warszawie.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 listopada 1922 r.
w przedmiocie zmiany (ustawy) statutu Banku Ziemiańskiego w Warszawie.

Na mocy art. 1 ustawy z 30 lipca 1921 r. (Dz. U. R. P. № 75 poz. 512) zarządza się co następuje:
§  1. 1
Zatwierdza się zmiany Statutu Banku Ziemiańskiego w Warszawie uchwalone na ogólnem zebraniu władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, odbytem w dniu 30 sierpnia 1922 r. na zasadzie których wyszczególnione poniżej paragrafy statutu Banku Ziemiańskiego w Warszawie otrzymają brzmienie następujące:

§ 1. "Założony w 1916 r. przez Towarzystwo Kredytowe Ziemskie Bank Ziemiański ma siedzibą zarządu w Warszawie, a terenem jego działalności jest całe Państwo Polskie.

Bankowi służy prawo zakładania oddziałów i ajentur tam, gdzie to zarząd banku uzna za stosowne. W tym celu bank ma prawo nabywać nieruchomości i obciążać je hipotecznie. Na założenie nowego oddziału lub ajentury winno być uzyskani Zezwolenie Ministerstwa Skarbu".

§ 2. "Kapitel zakładowy Banku Ziemiańskiego wynosi dwadzieścia miljardów marek, którą to sumę Bank Ziemiański otrzymał od Towarzystwa Kredytowego. Ziemskiego na warunkach w § 12 określonych

W razie upadłości banku wierzyciele mają pierwszeństwo do całego majątku banku i Towarzystwo Kredytowe Ziemskie ma jedynie prawo do reszty kapitału zakładowego, pozostałej po zaspokojeniu wierzycieli.

Poza kapitałem, udzielonym na założenie banku, Towarzystwo Kredytowe Ziemskie nie odpowiada za zobowiązania Banku Ziemiańskiego."

§ 3. "Główne zadanie banku polega na dostarczaniu rolnikom Państwa Polskiego kredytu. Pożyczki więc mogą być udzielane przedewsżystkiem samodzielnym rolnikom, fundacjom posiadającym własności ziemskie, lub związkom i stowarzyszeniom rolniczym oraz przemysłowo-rolnym, które jednak prawa osób prawnych posiadać winny.

Prócz tego bank ma prawo:

a) kupować i sprzedawać papiery wartościowe z polecenia osób trzecich;

b) przyjmować wkłady pieniężne;

c) udzielać kredytów, otwierać rachunki bieżące zabezpieczone papierami procentowemi i ewikcją hipoteczną (on call) (§ 10);

d) inkasować pieniądze na rachunek osób trzecich i otwierać giroconto;

e) podejmować się pośrednictw wszelkiego rodzaju w zakresie spraw ziemskich;

f) przyjmować otwarte lub zapieczętowane depozyty;

g) dyskontować weksle i redyskontować przy zachowaniu przepisów w §§ 5 do 7 wskazanych;

h) konwertować pożyczki hipoteczne;

i) przyjmować poręczenia i składać kaucje do władz rządowych za osoby trzecie, przy zapewnieniu dostatecznego zabezpieczenia (§ 7);

j) zużytkować wolne fundusze zgodnie z orzeczeniem rody banku;

1) przekupno papierów procentowych o do chodzie stałym,

2) przez wkłady w bankach i domach bankowych,

3) przez udzielanie pożyczek Państwu, gminom i osobom prawnym; przejmowanie tego rodzaju operacji i uczestniczenie w nich; otwieranie sposobem komisu zapisów (subskrypcji) na pożyczki publiczna, akcje, udziały, obligacje, listy zastawne i inne papiery; zakładanie i organizowanie przedsiębiorstw gospodarczych; tworzenie z nich spółek akcyjnych i innych; uczestniczenie w przedsiębiorstwach, związanych z rolnictwem; wydawanie poręczeń i gwarancji;

k) wydawać pożyczki na zastaw polis ubezpieczenia na życie".

§ 5. "Jako wystarczające zabezpieczenie udzielanego kredytu będą uważane:

a) zastaw papierów procentowych:

1) Listów Zastawnych Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, obliczonych nie wyżej, niż 75% kursu giełdowego w dniu zaciągnięcia pożyczki.

2) Listów Zastawnych Towarzystwa Kredytowego m. Warszawy oraz obligacyj m. Warszawy, obliczonych nie wyżej, niż 60% kursu giełdowego w dniu zaciągnięcia pożyczki.

3) pożyczek państwowych i komunalnych, oraz listów zastawnych ziemskich notowanych na giełdzie, jak również obligacji kolejowych i przemysłowych oraz akcji. Powyższe papiery wartościowe będą obliczane po określonym przez Radę Banku Ziemiańskiego kursie, któryby gwarantował bezpieczeństwo przyznanej pożyczki.

Jeżeli w ciągu trwania pożyczki kurs zastawu spadnie wtedy-na żądanie Banku Ziemiańskiego - zastawiający obowiązany jest w ciągu tygodnia początkowe zabezpieczenie przywrócić do dawnego stanu w ten sposób, że podług wyboru Banku Ziemiańskiego, albo dokona odpowiedniej spłaty pożyczki, albo też zastaw do pierwotnego stosunku podniesie. W przeciwnym razie Bank Ziemiański ma prawo, stosownie do § 10 Statutu, pokryć swą należność z sumy zastawu.

b) hipoteczne zabezpieczenie czystym wpisem lub kaucje hipoteczne na gruntach obciążonych pożyczką Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego do wysokości 5/6 szacunku Towarzystwa; rada Banku Ziemiańskiego ma jednak prawo obniżyć powyższą granicę bezpieczeństwa do 1/4 szacunku. Na grunta nieobciążone pożyczką Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego pożyczka banku może być wy daną tylko zgodnie z postanowieniem rady, która określi maximum pożyczki w stosunku do jednej morgi.

c) hipoteczna kaucja na nieruchomościach miejskich w wysokości nieprzewyższającej 2/3 szacunku Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń od ognia, lub w wysokości nieprzewyższającej 2/3 szacunku Towarzystwa Kredytowego miasta Warszawy;

d) weksle, odpowiadające wymaganiom centralnej instytucji emisyjnej".

§ 12. "Z osiągniętego czystego zysku będzie przedewszystkiem potrącone 5% na fundusz rezerwowy, a następnie wypłacone Towarzystwu Kredytowemu Ziemskiemu 5% od kapitału zakładowego, jako oprocentowanie tegoż kapitału. Pozostała reszta czystego zysku będzie w połowie przelewana do funduszu rezerwowego banku aż do czasu uzupełnienia tego funduszu do 15% kapitału zakładowego banku, w drugiej zaś połowie będzie przelewana do Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Gdy fundusz rezerwowy wynosić już będzie 15% kapitału zakładowego, to 1/4 część czystego zysku, pozostałego po potrąceniu 5% na fundusz rezerwowy i procentu dla Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego od kapitału zakładowego, przelewana będzie do funduszu rezerwowego banku, pozostałe zaś 3/4 przelewane będą do Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego".

§ 14. "Bank Ziemiański jest zarządzany i reprezentowany przez Zarząd, złożony z 3 do 5 członków, z których większość jest wybierana na lat 4 przez Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego z pośród jego członków. Ponowny wybór jest dozwolony. Pozostali członkowie Zarządu, zgodnie z par. 15 statutu, są powoływani przez Radę Banku na lat 2. Ponowny wybór jest dozwolony. Członkowie Zarządu, powoływani przez Radę, mogą być wybierani z poza grona Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Dla ważności postanowień Zarządu, obowiązujących Bank Ziemiański, potrzebna jest i wystarczająca zgoda zwykłej większości Zarządu. Zarząd obowiązany jest załatwiać sprawy Banku Ziemiańskiego zgodnie z niniejszym statutem i jest odpowiedzialny przed Radą Banku Ziemiańskiego za niestosowanie się do tych przepisów. Nazewnątrz Zarząd Banku reprezentuje Bank Ziemiański i występuje we wszystkich sprawach wobec wszelkich władz, urzędów i osób trzecich.

W razie ustąpienia lub czasowej dłuższe j nieobecności członka Zarządu - Rada Banku ma prawo delegować do Zarządu zastępcę.

Zastępca delegowany na miejsce opróżnione pełni obowiązki członka Zarządu do najbliższego Ogólnego Zebrania.

Zastępca delegowany z powodu nieobecności członka Zarządu pełni obowiązki do jego powrotu".

§ 15. "Rada Banku Ziemiańskiego składa się z 20 do 24 członków, urzędujących przez lat 4, przyczem po upływie pierwszych dwóch lat połowa wybieranych członków Rady wychodzi przez losowanie. Ponowny wybór jest dozwolony. Dyrekcja Główna deleguje każdorazowo 3 członków swego Collegjum do Rady; nie więcej, niż 18 wybiera Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego ze swego grona, lub z pośród osób, nienależących do władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, a pozostałych może kooptować Rada Banku na lat 2. Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego może wybrać z poza swego grona na członków Rady Banku tylko tyle osób, aby ich liczba, łącznie z kooptowanymi członkami Rady w żadnym razie nie przewyższała 1/3 ogólnej liczby członków Rady Banku. Rada Banku ma prawo:

1) nadzorować całą działalność Banku Ziemiańskiego;

2) naznaczać i odwoływać tych członków Zarządu, którzy nie są wybrani przez Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego (par. 14 statutu) i zawierać z nimi umowy;

3) wydawać ogólne instrukcje dla Zarządu i decydować we wszystkich sprawach, które podług niniejszego statutu wymagają decyzji Rady;

4) sprawdzać i zatwierdzać bilans i rachunek zysków i strat;

5) wybierać prezesa i vice-prezesa Rady, prezesa i vice-prezesa zarządu oraz Naczelnego Dyrektora Banku.

W razie powołania przez Radę Banku na stanowisko Naczelnego Dyrektora osoby z poza grona członków Zarządu, korzysta ona ze wszystkich praw, przysługujących członkom Zarządu. Decydowanie najpilniejszych spraw bieżących Rada przekazuje swemu wydziałowi wykonawczemu, który składa się z prezesa i vic-eprezesa Rady Banku, Zarządu Banku oraz 3 członków Collegjum Dyrekcji Głównej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, delegowanych przez tę Dyrekcję. Wydział wykonawczy zbiera się raz na tydzień, przyczem Zarząd Banku przy decydowaniu spraw przedstawionych wydziałowi posiada wspólnie trzy głosy. W razie zgłoszenia sprzeciwu przez dwóch członków wydziału z Collegjum Dyrekcji Głównej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego sprawę przesądza Rada Banku".

§ 16. "Decyzje, dotyczące zmiany niniejszego statutu, lub likwidacji Banku Ziemiańskiego, powinny być zatwierdzone przez ogólne zebranie władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego.

W razie likwidacji Banku Ziemiańskiego, przechodzi cały jego majątek, pozostały po uregulowaniu wszelkich zobowiązań, na własność i wyłączne rozporządzenie Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego".

§ 17. "Komitet Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego względnie jego Prezes ma prawo zarządzać rewizję Banku Ziemiańskiego, a Prezes Komitetu ma prawo uczestniczyć we wszystkich posiedzeniach jego władz z prawem głosu doradczego".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 6 września 1923 r. (Dz.U.23.93.738) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 września 1923 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 lutego 1924 r. (Dz.U.24.20.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 marca 1924 r.

- zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 1925 r. (Dz.U.25.45.313) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 1925 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.98.905

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana (ustawy) statutu Banku Ziemiańskiego w Warszawie.
Data aktu: 06/11/1922
Data ogłoszenia: 17/11/1922
Data wejścia w życie: 17/11/1922