Ustalanie wartości celem wymiaru opłat stemplowych.

USTAWA
z dnia 26 września 1922 r.
w przedmiocie ustalania wartości celem wymiaru opłat stemplowych.

Art.  1.

Za podstawą do wymiaru opłaty stemplowej (należytości) od umowy sprzedaży służy zasadniczo umówiona cena sprzedaży z doliczeniem wartości przyjętych przez kupującego świadczeń ubocznych.

Jednak w razie ustalenia, że suma, obliczona w sposób powyższy, jest niższa od rzeczywistej wartości, odpowiadającej przedmiotowi sprzedaży w danem miejscu i czasie, władza skarbowa ma przyjąć za podstawę obliczenia opłaty stemplowej wartość rzeczywistą.

Art.  2.

Jeśli zachodzi uzasadniona przyczyna do przypuszczenia, że cena sprzedaży z doliczeniem świadczeń ubocznych nie odpowiada wartości rzeczywistej przedmiotu sprzedaży, władza skarbowa celem ustalenia wartości (art. 1) ma wezwać podatnika do odpowiedniego podwyższenia szacunku, wyznaczając mu termin najmniej 2-tygodniowy do odpowiedzi.

O ile podatnik nie odpowiedział, lub szacunku odpowiednio nie podwyższy!, władza skarbowa ustali wartość rzeczywistą na podstawie opinji znawców, zaprzysiężonych przez sąd. Koszty tego ustalenia wartości poniesie podatnik, jeśli wartość, w ten sposób ustalona, przewyższa więcej niż o trzecią część wartość, podaną przez podatnika, lub, w braku oświadczenia z jego strony - sumę ceny sprzedaży wraz ze świadczeniami ubocznemi.

Gdzie niema stale ustanowionych i zaprzysiężonych znawców sądowych dla odnośnego zakresu wiadomości, lub gdy liczba ich nie wystarcza, sąd na żądanie władzy skarbowej ustanowi stałych znawców i odbierze od nich przysięgę. Właściwość sądów w tych przypadkach oraz sposób ustanawiania, za-przysięgania i wynagradzania znawców określi rozporządzenie.

Art.  3.

Postanowienia art. 2 będą stosowane odpowiednio do umów innego rodzaju, niż umowa sprzedaży, jeżeli według obowiązujących przepisów za podstawę wymiaru opłaty stemplowej (należytości) służyć ma wartość rzeczy, a w dokumencie, zawierającym umową, bądź wcale nie podano tej wartości, bądź istnieją powody do mniemania, że wartość podana jest niższa od wartości rzeczywistej.

Art.  4.

Prawo do ustalenia rzeczywistej wartości, przysługujące władzy skarbowej na mocy poprzednich artykułów, przedawnia się z upływem lat 5 od chwili dojścia umowy do wiadomości władzy skarbowej, o ile przepisy dzielnicowe nie stanowią inaczej.

Art.  5.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Ministrom Skarbu i Sprawiedliwości.

Art.  6.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024