Uposażenie wojskowych powołanych do ćwiczeń oraz powołanych do czynnej służby wojskowej na skutek mobilizacji lub częściowego uzupełnienia do stopy wojennej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 sierpnia 1922 r.
w przedmiocie uposażenia wojskowych powołanych do ćwiczeń oraz powołanych do czynnej służby wojskowej na skutek mobilizacji lub częściowego uzupełnienia do stopy wojennej.

Na zasadzie art. 36, 37 i 62 ustawy tymczasowej z dn. 29 października 1920 r. o uposażeniu osób wojskowych (Dz. U. R. P. № 106 poz. 699) zarządza się co następuje:
§  1.
Wojskowi powołani do ćwiczeń z rezerwy lub pospolitego ruszenia otrzymują jako uposażenie:
a)
oficerowie i chorążowie za każdy dzień służ by od dnia stawienia się do służby do dnia zwolnienia, dzienną płacą wynoszącą l/30 część płacy podstawowej posiadanego stopnia, ryczałtu miesięcznego na umundurowanie i ekwiwalentu żywnościowego dla własnej osoby unormowanych dla oficerów i chorążych w służbie czynnej.

O ile oficer lub chorąży powołany do ćwiczeń pełni służbę poza miejscem swego zamieszkania, otrzymuje on nadto zakwaterowanie przejściowe na koszt Skarbu na tych samych warunkach, jak oficerowie i chorążowie w służbie czynnej;

b)
szeregowi dzienny żołd zależnie od posiadanego stopnia, obliczony w stosunku 1/10 części żołdu dekadowego szeregowych, pełniących obowiązkową służbę wojskową, za każdy dzień służby od dnia przyjęcia w stan wyżywienia wojska. Nadto otrzymują oni wyżywienie, wyekwipowanie oraz kwaterę narówni z szeregowymi, pełniącymi obowiązkową służbę wojskową.
§  2.
Oficerowie mianowani w rezerwie otrzymują przy pierwszem powołaniu na ćwiczenia dodatek na umundurowanie i wyekwipowanie w wysokości unormowanej dla oficerów mianowanych w służbie czynnej, nie otrzymują natomiast części miesięcznego ryczałtu na umundurowanie.
§  3.
Wojskowi z rezerwy lub pospolitego ruszenia, powołani do czynnej służby wojskowej na skutek mobilizacji lub częściowego uzupełnienia do stopy wojennej, jakoteż ochotnicy, otrzymują jako uposażenie od dnia stawienia się do służby względnie przyjęcia w stan wyżywienia wojska:
a)
oficerowie i chorążowie uposażenia w wymiarze takim jak oficerowie i chorążowie w służbie czynnej z wyjątkiem dodatków za wysługę lat;
b)
szeregowi uposażenie w wymiarze takim samym jak szeregowi pełniący obowiązkową służby wojskową.

Wojskowi ze stanu spoczynku, powołani do czynnej służby wojskowej na skutek mobilizacji lub częściowego uzupełnienia do stopy wojennej, otrzymują uposażenie w wymiarze takim samym, jak wojskowi zawodowi.

§  4.
Oficerowie i chorążowie, wymienieni w § 3 niniejszego rozporządzenia otrzymują ponadto:
a)
mający najbliższą rodziną w rozumieniu usta wy tymcz. z dnia 29 października 1920 r. o uposażeniu osób wojskowych (Dz. U. R. P. № 106 poz. 699) o ile wskutek powołania do służby czynnej zmienili miejsce swego zamieszkania i z tej przyczyny prowadzą dwa domy - dodatek na mieszkanie dla rodziny płatny z góry wraz z uposażeniem od dnia 1 - następnego miesiąca po zgłoszeniu się do służby;.
b)
kawalerowie i wdowcy bezdzietni składowe do 1 - dnia miesiąca, w którym zgłosili się do służby, płatne z góry wraz z uposażeniem w wymiarze, który ustali Minister Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  5.
O ile powołany do ćwiczeń lub do służby wojskowej na skutek mobilizacji lub częściowego uzupełnienia do stopy wojennej stawić się ma do służby w miejscowości poza miejscem swego zamieszkania, przysługuje mu uposażenie od dnia wyjazdu celem zgłoszenia się do służby, do dnia powrotu do swego miejsca zamieszkania, nadto otrzymuje on zwrot kosztów podróży tam i z powrotem.
§  6. 1
Wypłatą uposażenia unormowanego w § 1 niniejszego rozporządzenia uskuteczniać należy co 10 dni (dekadami) z góry, przyczem, o ile zgłoszenie się do służby ma miejsce w ciągu dekady, przysługuje za tę dekadę uposażenie obliczone dziennie za odpowiednią ilość dni służby do końca dekady.

Wypłatę uposażenia, unormowanego w § 3 niniejszego rozporządzenia, uskuteczniać należy oficerom i chorążym miesięcznie z góry, szeregowym co 10 dni z góry, przyczem o ile zgłoszenie się do służby, względnie przyjęcie w stan wyżywienia wojska ma miejsce w ciągu miesiąca, przysługuje za ten miesiąc uposażenie, obliczone dziennie za odpowiednią ilość dni służby.

§  7.
Przez czas pobierania przez wojskowych w służbie czynnej dodatków drożyźnianych, przysługują one również wojskowym, powołanym do ćwiczeń lub do służby wojskowej na skutek mobilizacji lub częściowego uzupełnienia do stopy wojennej, obliczone na tych samych zasadach, jak dla wojskowych w służbie czynnej.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 czerwca 1922 r.
§  9.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
1 § 6 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 marca 1923 r. (Dz.U.23.34.221) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1923 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.78.709

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uposażenie wojskowych powołanych do ćwiczeń oraz powołanych do czynnej służby wojskowej na skutek mobilizacji lub częściowego uzupełnienia do stopy wojennej.
Data aktu: 24/08/1922
Data ogłoszenia: 20/09/1922
Data wejścia w życie: 20/09/1922, 01/06/1922