Wykonanie ustawy z dnia 31 marca 1922 r. o uposażeniu profesorów i pomocniczych sił naukowych w szkołach akademickich.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 sierpnia 1922 r.
o wykonaniu ustawy z dnia 31 marca 1922 r. o uposażeniu profesorów i pomocniczych sił naukowych w szkołach akademickich.

Na zasadzie art. 7 i 9 ustawy z dnia 31 marca 1922 r. o uposażeniu profesorów i pomocniczych sit naukowych w szkołach akademickich (Dz. U. R. P. № 28 poz. 226) zarządza się co następuje:
Do art. 7 ustawy z dnia 31 marca 1922 roku.
§  1. 1
Rozporządzenia Rady Ministrów: z dnia 5 sierpnia 1920 r. w sprawie djet i kosztów podróży funkcjonarjuszów państwowych (Dz. U. R. P. № 74 poz. 507), z dnia 30 czerwca 1921 r. w przedmiocie ustalenia wysokości djet, wynagrodzenia rozjazdowego oraz zwrotu kosztów podróży funkcjonarjuszów państwowych (Dz. U R. P. № 66 poz. 422) oraz z d. 10 maja 1922 r. w sprawie zmiany przepisów o djetach i kosztach podróży (Dz. U. R. P. № 41 poz. 347) pozostają w mocy dla profesorów i pomocniczych sil naukowych w szkołach akademickich, z następującemi zmianami i uzupełnieniami:
I.
W art. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 1920 r. w brzmieniu ustalonem w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 maja 1922 r. (Dz. U. R. P. № 41 poz. 347) ustęp pierwszy punktu 4 zamiast:

"4) dla profesorów państwowych szkół akademickich (zwyczajnych i nadzwyczajnych) na 125 mk."

otrzymuje brzmienie:

"4) a) dla profesorów państwowych szkół akademickich (zwyczajnych i nadzwyczajnych) na 125 mk.

b) dla zastępców profesorów na 105 mk. c) "dla adjunktów, kustoszów, prosektorów, konstruktorów i obserwatorów na 90 mk.

d) asystentów starszych na 70 mk.

e) asystentów młodszych (demonstratorów, elewów) na 60 mk."

II.
§ 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 czerwca 1921 roku (Dz. U. R. P. № 66 poz. 422) w brzmieniu ustalonem § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 maja 1922 r. (Dz. U. R. P. № 41 poz. 347) uzupełnia się następującym ustępem:

"Takie same koszta przyznaje się profesorom szkół akademickich przy przesiedlaniach, zachodzących wskutek nominacji, w razie jeżeli pozostawali oni poprzednio w służbie państwowej. We wszystkich innych przypadkach, odnoszących się do osób, objętych ustawą z dnia 31 marca 1922 r. o uposażeniu profesorów i pomocniczych sił naukowych w szkołach akademickich (Dz. U. R. P. № 28, poz. 226), rozstrzyga sprawę przyznaniu kosztów przesiedlenia Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego po porozumieniu z Ministrem Skarbu."

§  2.
Oprócz uposażenia określonego w art. 1 i 2 ustawy z dnia 31 marca 1922 r. otrzymywać będą dodatki funkcyjne za kierownictwo w podanej niżej wysokości miesięcznie:

1) A) Rektor Uniwersytetu lub Politechniki 3.000 mk.

B) Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Akademji Weterynarji lub Akademji Górniczej 2.500 mk.

C) Przełożony szkoły niewymienionej pod punktem A) lub B) 2.000 mk.

2) Dziekan lub Dyrektor Studjum o własnym statucie 1.000 mk.

3) A) Kierownik zakładu naukowego przy katedrze zwyczajnej 2.000 mk.

B) Kierownik zakładu naukowego przy katedrze nadzwyczajnej 1.000 mk. Przez czas trwania wyjątkowych wojną wywołanych warunków ekonomicznych zmieniać się będzie wysokość dodatku funkcyjnego za kierownictwo w stosunku, w jakim pozostaje każdorazowy mnożnik dodatku drożyźnianego dla miejscowości klasy pierwszej do mnożnika 150 (sto pięćdziesiąt).

§  3.
Spis stanowisk kierowniczych układa i uzupełnia Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  4.
Dodatek za kierownictwo wymieniony w § 2 p. 1) i 2) przypada odnośnemu funkcjonarjuszowi za czas rzeczywistego pełnienia funkcji kierowniczych, według zasad, ustalonych w art. 8 i 9 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu urzędników i niższych funkcjonarjuszów państwowych (Dz. U. R. P. № 65 poz. 429) ; pozatem pobiera wspomniany dodatek urzędujący zastępca (prorektor lub prodziekan).

Dodatek za kierownictwo zakładu naukowego przypada kierownikowi danego zakładu, profesorowi lub zastępcy, który sprawuje kierownictwo administracyjne i naukowo-pedagogiczne, rozdział tych dwuch funkcji jest niedopuszczalny. Kierownik Zakładu, który z jakiegokolwiek powodu (choroby, urlopu lub częściowego zwolnienia od obowiązków) poza okresami wakacyjnemi, nie sprawuje kierownictwa dłużej niż przez miesiąc, przestaje pobierać dodatek, o ile Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego nie zezwoli na dalszą jego wypłatę.

§  5.
Rektor (przełożony szkoły) lub Dziekan nie może pobierać jednocześnie dodatku funkcyjnego za kierownictwo jako Dyrektor Studjum.

Kierownik zakładu naukowego nie może pobierać jednocześnie dodatku za kierownictwo innego zakładu naukowego; w razie objęcia zastępstwa przysługuje mu jedynie prawo do ewentualnej nadwyżki dodatku funkcyjnego za kierownictwo drugiego zakładu.

Dodatek funkcyjny za kierownictwo przypada zastępcy właściwego kierownika tylko wtedy, jeżeli ów tego dodatku nie pobiera.

Do art. 9 ustawy z dnia 31 marca 1922 roku.

§  6.
Postanowienia przytoczonej na wstępie ustawy z dnia 31 marca 1922 r. oraz niniejszego rozporządzenia rozciąga się na funkcjonarjuszów Akademji Sztuk Pięknych w Krakowie, Państwowego Instytutu Pedagogicznego w Warszawie i Państwowego Instytutu Dentystycznego w Warszawie.
§  7.
Do rozstrzygania wątpliwości, powstałych przy stosowaniu przepisów niniejszego rozporządzenia, powołany jest Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje od dnia 1 stycznia 1922 roku.
1 Z dniem 1 listopada 1922 r. normalne djety dzienne określone w nin. paragrafie ustala się zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1922 r. w sprawie podwyższenia normalnych djet dziennych (Dz.U.22.103.939).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.74.669

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 31 marca 1922 r. o uposażeniu profesorów i pomocniczych sił naukowych w szkołach akademickich.
Data aktu: 14/08/1922
Data ogłoszenia: 07/09/1922
Data wejścia w życie: 01/01/1922