Zarządzenia wyjątkowe, zapobiegające zawleczeniu cholery.

ROZPORZĄDZENIE
NACZELNEGO NADZWYCZAJNEGO KOMISARZA DO WALKI Z EPIDEMJAMI
z dnia 24 lipca 1922 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Kolei Żelaznych i Ministrem Spraw Wewnętrznych o zarządzeniach wyjątkowych, zapobiegających zwalczeniu cholery.

Na mocy art. 2 punkt, c) art. 3 i art. 8 ustawy z dnia 14 lipca 1920 r. o utworzeniu Urzędu Naczelnego Nadzwyczajnego Komisarza do walki z epidemjami, grożącemi państwu klęską powszechną (Dz. U. R. P. № 61 poz. 388), oraz p. p. 3, 7 i 8 art. 11 i art. 12 ustawy z dnia 25 lipca 1919 r. w przed miocie zwalczania chorób zakaźnych oraz innych chorób, występujących nagminnie (Dz. U. R. P. № 67, poz. 402), zarządza się, co następuje:
§  1.
Na obszarze województw: Nowogródzkiego, Poleskiego, Wołyńskiego, Tarnopolskiego oraz Ziemi Wileńskiej zarządza się powszechne przymusowe szczepienie ochronne przeciwko cholerze.

Państwowe władze administracyjne II instancji na obszarze tych województw upoważnione są:

zabronić odbywania targów, jarmarków, pielgrzymek i odpustów, bądź na całym podlegającym ich władzy obszarze, bądź w poszczególnych miejscowościach lub powiatach.

O wydanych powyższych zarządzeniach miejscowa ludność winna być zawiadomiona w drodze osobnych obwieszczeń.

§  2.
Osoby, przybywające w pociągach kolei żelaznych do Rzeczypospolitej Polskiej z poza granicy Republiki Ukraińskiej, mogą przekraczać tę granicę wyłącznie na stacjach kolejowych w Zdołbunowie i Podwołoczyskach, skąd zostaną one skierowane do stacji obserwacyjnych w Równem, względnie w Tarnopolu.
§  3.
Osoby, w § 2 wymienione, po przybyciu do stacji obserwacyjnej będą poddane:
a)
zatrzymaniu i oberwacji lekarskiej,
b)
szczepieniu ochronnemu przeciw cholerze. Zatrzymanie i obserwacja lekarska po dokonanem szczepieniu ochronnem może być przez władze przedłużona ponad 5 dni tylko w stosunku do osób, u których badania bakterjologiczne wykażą istnienie zarazków cholerycznych.
§  4. 1
Osoby udające się w pociągach kolei żelaznych wgłąb Państwa ze stacji kolejowych znajdujących się na obszarze powiatów: Borszczów, Husiatyn, Skatat, Zbaraż, Tarnopol, Trembowla i Czortków województwa Tarnopolskiego, Krzemieniec, Ostróg, Dubno i Równe województwa Wołyńskiego, Sarny i Łuniniec województwa Poleskiego, Stołpce, Nieśwież, Baranowicze i Słonim województwa Nowogródzkiego i Wilejka ziemi Wileńskiej, winny posiadać zaświadczenia państwowych władz sanitarnych o dokonanem szczepieniu ochronnem przeciw cholerze, bez względu na to, czy osoby te stale zamieszkują w powiatach wymienionych, czy też przebywają w nich czasowo.
§  5.
Przywóz szmat, używanych ubrań i bielizny z Ukrainy do Rzeczypospolitej Polskiej jest wzbroniony.
§  6.
Organa sanitarne względnie organa Naczelnego Nadzwyczajnego Komisarjatu do walki z epidemjami obowiązane są przeprowadzać w pociągach i na stacjach kolejowych kontrolę zaświadczeń o dokonanem szczepieniu ochronnem, przyczem organa policji państwowej i organa kolejowe winny z niemi współdziałać i użyczać im jaknajdalej idącej pomocy.
§  7.
W przypadku ujawnienia w pociągu osób, wymienionych w § 2, nie posiadających zaświadczenia o dokonanym szczepieniu przeciw cholerze, osoby te zostaną skierowane do najbliższego etapu repatrjacyjnego, gdzie zostaną poddane obserwacji i szczepieniu w myśl przepisów § 3.

W przypadku ujawniania w pociągu osób, wymienionych w § 4, a nie posiadających zaświadczenia o dokonanym szczepieniu przeciw cholerze, osoby te zostaną skierowane do najbliższego punktu sanitarno-kolejowego, gdzie będą poddane szczepieniu przeciw cholerze.

§  8.
Państwowe władze administracyjne i ich organa obowiązane- są w wykonaniu przepisów niniejszego rozporządzenia ściśle współdziałać z władzami i organami sanitarnemi i kolejowemi.
§  9.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie mają zastosowania do reemigrantów, przewożonych specjalnemi pociągami pod kontrolą władz państwowych i do osób, odbywających podróż za paszportami dyplomatycznemi.
§  10.
Winni przekroczenia przepisów §§ 1-5 niniejszego rozporządzenia, oraz niestosowania się do zarządzeń, na jego podstawie wydanych, ulegną w myśl art. 8 ustawy z dnia 14 lipca 1920 r. o utworzeniu urzędu Naczelnego Nadzwyczajnego Komisarza do walki z epidemjami, grożącemi państwu klęską powszechną (Dz. U. R. P. № 61, poz. 388) w drodze administracyjnej karze grzywny w kwocie do 10.000 mk., lub aresztu do trzech miesięcy, względnie karze grzywny i aresztu łącznie.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Sprostowania:

W Dz. U. R. P. № 59 poz. 534 w rozporządzeniu Naczelnego Nadzwyczajnego Komisarza do walki z epidemiami z d. 24 lipca 1922 r. w tytule rozporządzenie, zamiast: "o zarządzeniach wyjątkowych, zapobiegających zwalczeniu cholery", winno być: "o zarządzeniach wyjątkowych, zepobiegających zawleczeniu cholery".

1 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 1922 r. Uzupełnienie zarządzenia wyjątkowego, zapobiegającego zawleczeniu cholery. (Dz.U.22.75.681) z dniem 14 września 1922 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.59.534

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zarządzenia wyjątkowe, zapobiegające zawleczeniu cholery.
Data aktu: 24/07/1922
Data ogłoszenia: 02/08/1922
Data wejścia w życie: 02/08/1922