Ustalenie opłaty za mieszkania, zajmowane przez funkcjonarjuszów państwowych, w gmachach państwowych lub przez Państwo wynajęte.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 sierpnia 1921 r.
o ustaleniu opłaty za mieszkania, zajmowane przez funkcjonarjuszów państwowych, w gmachach państwowych lub przez Państwo wynajęte.

Na podstawie postanowień, zawartych w art. 6 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu urzędników i niższych funkcjonarjuszów państwowych (Dz. Ust. R. P. № 65 poz. 429) art. 6 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu wyższych i niższych funkcjonarjuszów policji państwowej (Dz. Ust. R. P. № 65. poz. 431), art. 1 ustęp 3 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu profesorów, innych wykładających i pomocników naukowych w państwowych szkołach akademickich (Dz. Ust. R. P. № 65 poz. 432), art. 4 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu nauczycieli i dyrektorów państwowych szkół średnich ogólnokształcących seminarjów nauczycielskich i preparand oraz wizytatorów szkół (Dz. Ust № 65 poz. 433) art. 7 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu nauczycieli publicznych szkół powszechnych, inspektorów szkolnych i zastępców inspektorów szkolnych (Dz. Ust. R. P. № 65 poz. 434), art. 1, 2 i 5 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu nauczycieli, dyrektorów, instruktorów państwowych szkół zawodowych oraz seminarjów dla nauczycieli szkół zawodowych (Dz. Ust. № 65 poz. 435), art. 17 ustawy z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu sędziów i prokuratorów (wymiar sprawiedliwości) Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Ust. № 65 poz. 436), oraz art. 1 punkt 3 ustawy z dnia 29 kwietnia 1919 r. o organizacji i zakresie działania Ministerstwa Robót Publicznych (Dz. P. P. P. № 39 poz. 283) - zarządza się co następuje:
§  1.
Przeznaczenie lokali mieszkalnych, budowli gospodarczych, ogrodów, pól, placów i innych terenów, własność Państwa stanowiących, tub przez Państwo dzierżawionych na pomieszczenie tych funkcjonarjuszów państwowych, którym z tytułu ich urzędowania przysługuje prawo korzystania z powyższych objektów, należy do zakresu działania okręgowych dyrekcji robót publicznych w województwach, w Warszawie zaś okręgowej dyrekcji robót publicznych dla m. st. Warszawy.

W razie posiadania wolnych lokali w gmachach państwowych, lub przez Państwo dzierżawionych, dyrekcja może przydzielać je nawet tym funkcjonarjuszom państwowym, których zajęcia służbowe nie wymagają zamieszkania w tych gmachach.

Ministerstwo Robót Publicznych może powyższe uprawnienia przekazać w całości lub w części władzom lub urzędom, korzystającym z danej nieruchomości.

§  2.
Maksymalną wielkość oddzielnych mieszkań, z jakich korzystać mogą funkcjonarjusze państwowi w gmachach państwowych lub przez Państwo dzierżawionych - określa się w sposób następujący:
I)
dla żonatych i obarczonych rodziną:
a)
funkcjonarjuszów państwowych, pobierających uposażenie nie niższe, niż uposażenie urzędników państwowych VI stopnia służbowego, jak również dla sędziów i prokuratorów - nie więcej, jak 5 pokojów z kuchnią i przynależnościami o łącznej powierzchni do 125 m. kw.
b)
funkcjonarjuszów państwowych, pobierających uposażenie, równające się uposażeniu urzędników państwowych od VII do XII stopnia służbowego-nie więcej jak 4 pokoje z kuchnią i przynależnościami o łącznej powierzchni do 100 m. kw.
c)
niższych funkcjonarjuszów państwowych - nie więcej, jak 3 pokoje z kuchnią i przynależnościami o łącznej powierzchni do 75 m. kw.
II)
dla żonatych bezdzietnych lub samotnych:
a)
pobierających uposażenie nie niższe, niż uposażenie urzędników państwowych VI stopnia służbowego, jak również dla sędziów i prokuratorów nie więcej, jak 3 pokoje z kuchnią i przynależnościami o łącznej powierzchni do 75 m. kw.
b)
pobierających uposażenie, równające się uposażeniu urzędników państwowych od VII do XII stopnia służbowego, nie więcej, jak 2 pokoje z kuchnią i przynależnościami o łącznej powierzchni do 50 m. kw.
c)
niższych funkcjonarjuszów państwowych, nie więcej, jak 1 pokój z przynależnościami o łącznej powierzchni do 20 m. kw.
§  3.
Wszystkie lokale i objekty w § 1 wymienione przydziela się funkcjonarjuszom państwowym od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, płatne według norm poniżej wyszczególnionych.
§  4.
Wysokość opłaty za zajmowane przez funkcjonarjuszów państwowych objekty w § 1 wymienione, określa w każdej miejscowości komisją składająca się, z przedstawicieli:
a)
Ministerstwa Robót Publicznych (jako przewodniczącego);
b)
Ministerstwa Skarbu;
c)
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych;
d)
tego urzędu, do którego należy pracownik, otrzymujący lokal; przedstawiciel ten posiada tylko głos doradczy.
§  5.
Za podstawę do określenia opłaty za objekty w § 1 wymienione przyjmuje się cenę jednego metra kwadratowego powierzchni zajmowanych objektów.
§  6.
Zasadnicza opłata roczna za korzystanie z jednego metra kwadratowego w zależności od klasy miejscowości nie może być niższą, niż:
w miejscowości w budowlach mieszkalnych w budowlach gospodarczych
" klasy
" " I 15 mk. 10 mk.
" " II 13.5 9
" " III 12 8
" " IV 10.5 4
" " V 9 6
§  7.
Opłatę obliczaną na zasadzie powyższych norm uważać należy jako zasadniczą (z czerwca 1914 r.), ulegającą automatycznej zwyżce w tym samym stosunku, w jakim ulega zwyżce czynsz za mieszkania w myśl obowiązujących przepisów o ochronie lokatorów.
§  8.
Opłatę za korzystanie z ogrodów i pól, placów i innych terenów określa komisja w zależności od warunków miejscowych, korzystając z prawa zasięgania w wypadkach wątpliwych opinji biegłych.);
§  9.
Powierzchnia, zajmowana wspólnie przez wielu pracowników lub łącznie z urzędem jak sienie, korytarze i t. p. dolicza się proporcjonalnie do powierzchni zajmowanych lokali.
§  10.
Lokale lub ich części w gmachach państwowych lub przez Państwo wynajmowanych, przydzielone urzędnikom państwowym, aa podstawie specjalnych przepisów prawnych, dla celów reprezentacyjnych, - opłacie nie podlegają.
§  11.
Uchwały komisji winny być zaprotokułowane w księdze na ten cel przeznaczonej i następnie przesłane do właściwej okręgowej dyrekcji robót publicznych do zatwierdzenia.

Po zatwierdzeniu odpis protokułu należy przesłać urzędowi, asygnującemu pobory funkcjonarjuszowi, korzystającemu z objektów w § 1 wymienionych, celem potrącenia opłaty miesięcznej z poborów danego funkcjonarjusza.

§  12.
Wpływy z nieruchomości państwowych w § 1 wymienionych zarachowywane będą na rachunek Budżetu Ministerstwa Robót Publicznych.
§  13.
Lokale na mieszkania przyznaje się funkcjonarjuszom państwowym zasadniczo bez opału i oświetlenia.

W domach, posiadających centralne ogrzewanie i ogólną instalację elektryczną lub gazową, funkcjonarjusz obowiązany jest do zapłacenia rzeczywistych kosztów opału i oświetlenia, przypadających na lokal zajmowany przez niego, urzędowi korzystającemu łącznie z nim z tego lokalu w wysokości ustalonej przez tenże urząd.

§  14.
Na wypadek ustania stosunku służbowego oraz w razie zapotrzebowania lokalu przez urzędy lub instytucje państwowe na podstawie zarządzenia urzędu przydzielającego ten lokal - należy funkcjonarjusza na miesiąc naprzód o tem powiadomić, a funkcjonarjusz obowiązany jest w ciągu tego miesiąca lokal opróżnić.
§  15.
Funkcjonariusze państwowi korzystający już przed ogłoszeniem niniejszego rozporządzenia z lokali w § 1 wymienionych, obowiązani są uiścić Skarbowi Państwa zaległą opłatę od daty rzeczywistego objęcia przez nich przydzielonego objektu, według stosowanych dotychczas norm.

Opłata zaległa do dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia - winna być potrąconą z poborów funkcjonarjuszów w ciągu jednego roku.

§  16.
Władze i urzędy, korzystające z poszczególnych objektów w § 1 wymienionych i już przez funkcjonarjuszów państwowych zajętych - obowiązane są w ciągu czterech tygodni, od dnia ogłoszenia tego rozporządzenia odnośnie do każdego z tych funkcjonarjuszów wypełnić kwestjonarjusz według załączonego wzoru i złożyć go w właściwej okręgowej dyrekcji robót publicznych.
§  17.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie stosują się do lokali w państwowych gmachach górniczych, kolejowych, strategicznych i pozostających w zarządzie Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych; korzystanie z tych lokali będzie unormowane przez specjalne rozporządzenie.
§  18.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

KWESTJONARJUSZ

1 - Imię i nazwisko, stopień służbowy i nazwa urzędu, w którym funkcjonarjusz pracuje;

2 - Stan rodzinny;

3 - Dokładny adres nieruchomości, w której mieszka;

4 - Wskazać liczbę pokoi i wymienić przynależności, które zajmuje;

5 - Czy użytkuje z ogrodu, pola, placu i t. p. terenów;

6 - Na jakiej zasadzie lokal, pole, ogród, plac i t. p. zajęte są przez funkcjonarjusza, jakiem rozporządzeniem (zarządzeniem) został ustalony dotychczasowy czynsz, względnie na jakiej podstawie czynszu dotychczas nie pobierano;

7 - Data zajęcia lokalu, ogrodu, pola, placu i t. p.;

8 - Czy opłata za czas ubiegły została zapłaconą, do jakiej daty i w jakim rozmiarze.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.81.558

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie opłaty za mieszkania, zajmowane przez funkcjonarjuszów państwowych, w gmachach państwowych lub przez Państwo wynajęte.
Data aktu: 13/08/1921
Data ogłoszenia: 08/10/1921
Data wejścia w życie: 08/10/1921