Wybory do Sejmików Wojewódzkich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA B. DZIELNICY PRUSKIEJ.
z dnia 12 sierpnia 1921 r.
o wyborach do sejmików wojewódzkich.

Na mocy art. 6 d ustawy z dnia 1 sierpnia 1919 r. o tymczasowej organizacji zarządu b. dzielnicy pruskiej (Dz. P. P. P. № 64, poz. 385) stanowię co następuje:
§  1.
Wojewódzkie związki komunalne poznański i pomorski obejmują każdy zosobna terytorjum odnośnego województwa, jako okręgu administracji państwowej.

Obowiązki i prawa sejmów prowincjonalnych (krajowych) i wydziałów prowincjonalnych (krajowych) b. prowincji poznańskiej, b. prowincji zachodnio i wschodnio-pruskiej i b. prowincji śląskiej w stosunku do terytorjów, wchodzących w skład województw poznańskiego i pomorskiego, przechodzą w tych województwach na sejmiki wojewódzkie i wydziały wojewódzkie.

Sejmik wojewódzki składa się z członków wybranych przez sejmiki powiatowe.

W miastach Poznaniu, Gnieźnie, Inowrocławiu, Toruniu, Bydgoszczy i Grudziądzu wybierają członków sejmiku wojewódzkiego rady miejskie wybrane na mocy rozporządzenia z dnia 12 sierpnia 1921 r. o zmianie ordynacji miejskiej i o przeprowadzeniu wyborów komunalnych w miastach b. dzielnicy pruskiej (Dz. U. R. P. № 71, poz. 490).

Oprócz członków sejmików wojewódzkich wybierają sejmiki powiatowe i właściwe rady miejskie zastępców w ilości, równającej się liczbie wybranych członków. Zastępcę powołuje przewodniczący sejmiku do pełnienia czynności w przypadkach opróżnienia się mandatu członka sejmiku. Powołany zastępca pełni czynności tylko do najbliższych wyborów.

§  2.
Wybory do sejmiku wojewódzkiego są tajne, a jeżeli się wybiera co najmniej trzech członków, są tajne i stosunkowe.
§  3. 1
Poznański sejmik wojewódzki składa się z 85 członków. Z tych wybiera:
Powiat bydgoski miejski 4 czł.
" bydgoski wiejski 3 n
" chodzieski 2 "
" czarnkowski 2 "
" gnieźnieński miejski 1 "
" gnieźnieński wiejski 2 "
" gostyński 2 "
" grodziski 2 "
" inowrocławski miejski 1 "
" inowrocławski wiejski 2 "
" jarociński 4 "
" kępiński 4 "
" koźmiński 2 "
" kościański 4 "
" krotoszyński 4 "
" leszczyński 2 "
" międzychódzki 1 "
" mogileński 4 "
" nowo-tomyski 4 "
" obornicki 2 "
" odolanowski 2 "
" ostrowski 4 "
" ostrzeszowski 2 "
" pleszewski 2 "
" poznański miejski 8 "
" poznański 4 "
" rawicki 2 "
" śmigielski 2 "
" śremski 2 "
" średzki 2 "
" strzeliński 2 "
" szamotulski 3 "
" szubiński 2 "
" wągrowiecki 2 "
" wolsztyński 2 "
" wrzesiński 2 "
" wyrzyski 2 "
" żniński 2 "

Pomorski sejmik wojewódzki składa się z 60 członków. Z tych wybiera:

Powiat brodnicki 3 czł.
" chełmiński 2 "
" chojnicki 4 "
" gdyński miejski 5
" działdowski 2 "
" gniewski 2 "
" grudziądzki miejski 3 "
" grudziądzki wiejski 3 "
" kartuzki 4 "
" kościerski 3 "
" lubawski 3 "
" morski 4 "
" sępoliński 2 "
" starogardzki 3 "
" świecki 5 "
" tczewski 3 "
" toruński miejski 3 "
" toruński wiejski 3 "
" tucholski 2 "
" wąbrzeski 3 "
" wejherowski 2 "
§  4.
Wybory przeprowadza w powiatach wiejskich przewodniczący sejmiku powiatowego z pomocą dwóch dobranych członków sejmiku, w powiatach miejskich przewodniczący rady miejskiej z pomocą dwóch dobranych radnych i to na podstawie regulaminu wyborczego, który wyda Minister Spraw Wewnętrznych w drodze rozporządzenia.

Regulamin określi również sposób wyboru przewodniczącego sejmiku wojewódzkiego oraz członków wydziału wojewódzkiego.

§  5.
Bierne prawo wyborcze do sejmiku wojewódzkiego przysługuje bez względu na płeć każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej, który w dniu zarządzenia wyborów ukończył 25-ty rok życia i od tego dnia licząc ma przynajmniej od roku miejsce stałego zamieszkania w obrąbie województwa, posiada pełnię honorowych praw obywatelskich i włada językiem polskim w słowie i piśmie.

Nie mogą być członkami sejmiku i wydziału wojewódzkiego urzędnicy i organy tych władz, przez które Państwo sprawuje nadzór nad wojewódzkim związkiem komunalnym, oraz urzędnicy i funkcjonarjusze wojewódzkiego związku komunalnego.

§  6.
Członkowie sejmiku wojewódzkiego i ich zastępcy wybierani są na 4 lata.

Wybory członków sejmiku wojewódzkiego zarządza wojewoda.

Wybory powinny się odbyć w ciagu miesiąca stycznia, każdego pierwszego roku, rozpoczynającego okres czasu, na przeciąg którego wybory mają być dokonane. Z ważnych przyczyn termin ten może wojewoda przedłużyć.

§  7.
Wybór osoby, nieposiadającej warunków obieralności, jest co do tej osoby nieważny. Przeciw ważności przeprowadzenia wyborów przysługuje każdemu wyborcy prawo skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Skarga powinna być wniesiona w ciągu dwóch tygodni, licząc od dnia uchwały sejmiku wojewódzkiego, względnie od dnia ogłoszenia wyniku wyborów.

Od rozstrzygnięcia wojewódzkiego sądu administracyjnego służy skarga do Najwyższego Trybunału Administracyjnego, którą wnieść należy w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Wniesienie skargi nie ma mocy wstrzymującej, lecz przed jej rozstrzygnięciem nie mogą być zarządzone wybory uzupełniające.

§  8.
Sejmik wojewódzki powinien być zwołany co najmniej raz w roku, pozatem wtedy, kiedy zajdzie tego potrzeba.

Wojewoda zwołuje sejmik wojewódzki z upoważnienia Ministra Spraw Wewnętrznych. On też otwiera go, odracza i zamyka. Zwołanie sejmiku powinno nastąpić co najmniej na dwa tygodnie przed terminem posiedzenia. Termin posiedzenia sejmiku powinien być ogłoszony w Dzienniku Urzędowym województwa.

Wojewoda reprezentuje na sejmiku Rząd. Ma on prawo sam lub przez zastępcą brać udział w posiedzeniach sejmiku oraz jego komisji i przemawiać na nich poza koleją mówców.

§  8a.
Do powzięcia przez sejmik wojewódzki ważnych uchwał wymagana jest obecność więcej niż połowy ustawowej liczby członków sejmiku. Uchwały sejmiku wojewódzkiego zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów wniosek upada. Wstrzymujących się od głosowania uważa się za obecnych, lecz nie uwzględnia się przy ustalaniu wyniku głosowania.
§  9.
Na pierwszem posiedzeniu, pod przewodnictwem najstarszego wiekiem członka, wybiera sejmik wojewódzki przewodniczącego i jego zastępcę. Następnie przewodniczący zarządza wybór wydziału.
§  10.
W województwie poznańskiem składa się wydział z przewodniczącego, jego zastępcy, starosty krajowego i 12 członków, w województwie pomorskiem - z przewodniczącego, jego zastępcy, starosty krajowego i 8 członków.

Wszystkich członków wydziału wojewódzkiego wybiera sejmik wojewódzki z pośród osób, posiadających warunki obieralności, określone w § 5 z tą zmianą, że pomieszczony w § 5 warunek rocznego stałego zamieszkania w obrębie województwa nie ma zastosowania do wyboru starosty krajowego.

Oprócz członków wydziału wojewódzkiego wybiera sejmik wojewódzki taką samą ilość zastępców. Przewodniczący powołuje do wydziału zastępców w przypadkach, gdy z powodu przeszkody członek wydziału nie może pełnić czynności. Zastępcy pełnią swe czynności tylko do końca okresu wyborczego tych członków wydziału wojewódzkiego, w których miejsce zostali powołani.

Wybory są stosunkowe. Bliższe postanowienia o wyborach członków wydziału wojewódzkiego zawiera regulamin wyborczy § 4.

Przewodniczący sejmiku wojewódzkiego i zastępca przewodniczącego może być wybrany również przewodniczącym lub zastępcą przewodniczącego wydziału wojewódzkiego.

W przypadkach ustąpienia przewodniczącego, lub gdy z powodu przeszkody nie może on pełnić urzędu, obejmuje przewodnictwo w wydziale wojewódzkim zastępca przewodniczącego, a w przypadku, gdy z powodu przeszkody nie może pełnić czynności także zastępca przewodniczącego, obejmuje przewodnictwo wydziału wojewódzkiego najstarszy wiekiem członek wydziału.

§  11.
Okres trwania urzędowania członka wydziału wojewódzkiego, z wyjątkiem starosty krajowego, równa się w zasadzie okresowi trwania mandatu członka sejmiku wojewódzkiego. Ustępujący członkowie wydziału wojewódzkiego urzędują do czasu objęcia urzędu przez nowych członków wydziału. Gdyby w ciągu okresu wyborczego liczba członków wydziału wojewódzkiego, określona w § 10, licząc w to powołanych w międzyczasie zastępców, zmniejszyła się poniżej liczby, wymaganej do powzięcia ważnych uchwał, natenczas dokona sejmik wojewódzki na najbliższem posiedzeniu, a w każdym razie nie później, niż w ciągu 6-ciu tygodni, wyborów uzupełniających do wydziału wojewódzkiego. Wybrani pozostają w urzędzie do czasu objęcia urzędowania przez członków nowowybranego wydziału wojewódzkiego.
§  12.
Znosi się:
1.
§§ 9-28, 32 i 45-50 Ordynacji Krajowej dla prowincji Wschodnio i Zachodnio Pruskiej, Brandenburskiej, Pomorskiej, Śląskiej i Saksońskiej z dnia 29 czerwca 1875 r. oraz wydany na podstawie § 16 tej ordynacji regulamin wyborczy.
2.
Postanowienia §§ 2-15, 18-39, § 41 ust. 1 od słowa: "Verhinderung (przeszkoda) aż do końca, §§ 43-47, 49-51 ustawy pruskiej o ustanowieniu stanów prowincjonalnych dla prowincji Poznańskiej z 27 marca 1824 r. (Zbiór Praw Pruskich str. 141) i wprowadza się oprócz zmian, wynikających już z wyżej zamieszczonych przepisów niniejszej ustawy, następujące jeszcze zmiany w pozostałych postanowieniach wspomnianej ustawy pruskiej: w § 40 dodaje się ust. 2 "Sejmik wojewódzki określi bliżej regulaminem sposób załatwiania czynności przez siebie i swoje komisje" a słowo "der Stände" (stanów) zastępuje się słowami: "sejmiku wojewódzkiego".
3.
Część pierwsza I art. 1, 2, 3 rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 8 stycznia 1920 r. o tymczasowej organizacji samorządu komunalnego w województwie pomorskiem (Dz. Urz. № 3).
4.
Art. 1 część I rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 10 stycznia 1920 r. o tymczasowej organizacji samorządu komunalnego na ziemiach województwa poznańskiego, nie stojących dnia 31 grudnia 1919 r. pod władzą polską (Dz. Urz. № 3).
5.
Rozporządzenie Komisarjatu Naczelnej Rady Ludowej z dnia 8 marca 1919 r. o rozwiązaniu sejmików prowincjonalnych (Tygodnik Urzędowy Komisarjatu Naczelnej Rady Ludowej № 9).
6.
W postanowieniach ustawy o ogólnym zarządzie i o właściwości władz administracyjnych (i administracyjno-sądowych) w prowincji poznańskiej z dnia 19 maja 1889 r. (Zb. Pr. Pruskich str. 108), a mianowicie w art. V. A. pod 1) skreśla się część drugą ustępu pierwszego od słowa "welcher" (który) do końca ustępu, dalej ustęp drugi i wreszcie zdanie pierwsze ustępu czwartego, oraz:

pod 2) w ust. 1 słowa: "Von dem Provinzialausschusse" (przez wydział prowincjonalny) -tudzież

pod 3) w ust. 1 w zdaniach pierwszem i trzeciem, oraz w ustępie drugim słowa: "beziehungsweise der Provinzialausschuss" (względnie przez wydział prowincjonalny).

7.
Postanowienia §§ 1, 2, 3, 4 i 5 rozporządzenia z dnia 5 listopada 1889 r. w przedmiocie zarządu prowincjonalno-stanowego związku prowincji poznańskiej (Zb. Pr. Pruskich str. 177) w brzmieniu rozporządzenia z dnia 10 maja 1913 r. (Zb. Pr. Pruskich str. 262).
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Sprostowanie.

W art. 78 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 10 maja 1927 r. o prawie prasowem (Dz. U. R. P. № 45, poz. 398) w ostatnim wierszu zamiast wyrazów "sąd pokoju" - ma być "sąd powiatowy (pokoju)".

1 § 3:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1927 r. o ustaleniu liczby członków wybieranych przez sejmik powiatu gnieźnieńskiego wiejskiego do poznańskiego sejmiku wojewódzkiego i przez sejmik powiatu morskiego do pomorskiego sejmiku wojewódzkiego (Dz.U.27.81.702) z dniem 19 września 1927 r.

Z dniem 3 marca 1932 r. przwidzianą w nin. paragrafie liczbę 55 członków sejmiku wojewódzkiego pomorskiego powiększa się o 5 członków, wybieranych przez powiat miejski gdyński, zgodnie z § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 lutego 1932 r. w sprawie powiększenia liczby członków sejmiku wojewódzkiego pomorskiego (Dz.U.32.16.96).

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 czerwca 1932 r. w sprawie rozdziału liczby członków sejmiku wojewódzkiego pomorskiego na poszczególne powiaty miejskie i wiejskie (Dz.U.32.51.482) z dniem 23 czerwca 1932 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 września 1932 r. w sprawie rozdziału liczby członków sejmiku wojewódzkiego poznańskiego na poszczególne powiaty miejskie i wiejskie (Dz.U.32.80.706) z dniem 28 września 1932 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.46.421 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wybory do Sejmików Wojewódzkich.
Data aktu: 12/08/1921
Data ogłoszenia: 28/05/1927
Data wejścia w życie: 31/08/1921