Ujednostajnienie opodatkowania drożdży prasowanych na obszarze b. zaborów rosyjskiego i austrjackiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 maja 1921 r.
w przedmiocie ujednostajnienia opodatkowania drożdży prasowanych na obszarze b. zaborów rosyjskiego i austrjackiego.

Na mocy art. 1 i 2 ustawy z dnia 10 maja 1921 r. (Dz. U. R. P. z r. 1921 № 41 poz. 248) o regulowaniu podatków od spożycia, zużycia względnie produkcji na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, Rada Ministrów zarządza, zgodnie z powziętą w dniu 17 maja 1921 uchwałą co następuje:
§  1.
Wyrób drożdży prasowanych i przerabianie płynnych piwnych drożdży na prasowane na obszarze b. zaborów rosyjskiego i austrjackiego może odbywać się tylko za pozwoleniem władzy skarbowej.
§  2.
Przerabianie płynnych piwnych drożdży na prasowane odbywa się wyłącznie w specjalnych oddziałach browarów.

Sprzedaż płynnych piwnych drożdży w browarach, wyrabiających prasowane drożdże, jest wzbroniona.

§  3. 1
Opłatę akcyzową od drożdży prasowanych na obszarze b. zaboru rosyjskiego podwyższa się do 3.000 marek od 1 kg. wagi. W tej samej wysokości pobieraną będzie opłata akcyzowa od drożdży prasowanych na obszarze b. zaboru austrjackiego
§  4.
Opodatkowaniu w wymiarze wskazanym w § 2 podlegają drożdże prasowane:
a)
wyrobione na obszarze b. zaborów rosyjskiego i austriackiego,
b)
sprowadzone z b. zaboru niemieckiego, jak długo stopa tego podatku nie będzie w tym zaborze zrównaną ze stopą obowiązującą w dzielnicach w § 1 wymienionych,
c)
sprowadzone z zagranicy.
§  5.
Drożdże prasowane, sprowadzone z zagranicy, niezależnie od opłaty akcyzowej w wymiarze wskazanym w § 3 podlegają opłacie celnej.
§  6.
Drożdże płynne i odsączone, lecz nie prasowane (drożdże zarodowe) dostarczane browarom z zezwolenia władzy skarbowej, nie podlegają opodatkowaniu w myśl niniejszego rozporządzenia.
§  7.
Opłatę akcyzową od drożdży prasowanych pobiera się przez oklejanie cegiełek (płytek drożdżowych opaską podatkową (banderolą); w tym celu drożdże prasowane fabrykacji krajowej winny być wyrabiane, a zagraniczne przywożone do komór celnych w cegiełkach (płytkach) prawidłowej formy i określonych rozmiarów.
§  8.
Sprzedaż i obrót drożdży prasowanych, nieopstrzonych opaskami podatkowemi odpowiedniej wartości, są wzbronione.
§  9.
Drożdże prasowane mogą być sprzedawane handlarzom tylko w całych cegiełkach pod opaską podatkową. Dla sprzedaży detalicznej może być brana kolejno tylko jedna cegiełka, a dzielenie jej na części winno odbywać się w równych odcinkach prostopadle do opaski i z zachowaniem pozostałej części opakowania i opaski.
§  10.
Osoby, które w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia posiadać będą na składzie drożdże w ilości ponad 1 kg. obowiązane są zgłosić celem dodatkowego opodatkowania w ciągu 3 dni, a to w b. zaborze rosyjskim właściwemu urzędowi akcyz i monopolów skarbowych, zaś poza siedzibą tych urzędów inspektorowi kontroli skarbowej, a w b. zaborze austrjackim w równorzędnych urzędach skarbowych, cały zapas drożdży, jaki u nich znajdować się będzie na składzie w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia; - ten sam obowiązek ciąży także na odbiorcach przesyłek drożdży wysłanych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, a nadeszłych po tym terminie.
§  11.
Kto świadomie przy wyrobie, przewozie lub sprzedaży drożdży prasowanych ujmuje dochód Państwa należący mu się na mocy niniejszego rozporządzenia staje się winien defraudacji podatkowej i ulegnie karze pieniężnej w wysokości dziesięciokrotnej sumy opłaty akcyzowej umniejszonej lub narażonej na umniejszenie.

Winni wykroczenia przeciwko innym przepisom niniejszego rozporządzenia ulegać będą karze grzywny w wysokości do 1000 mk.

Drożdże prasowane stanowiące przedmiot defraudacji podatkowej, ulegają konfiskacie na rzecz Skarbu.

§  12.
Osoby, winne zaniechania lub zaniedbania zgłoszenia przepisanego w § 10 lub zgłoszenia ilości drożdży zmniejszonej więcej niż o 100%, ilości stwierdzonej urzędownie, ulegną karze grzywny w wysokości unormowanej w ustępie pierwszym i trzecim § 11.

Winni przekroczenia przeciwko innym przepisom o dodatkowem opodatkowaniu drożdży ulegać będą karze grzywny w wysokości od 100 do 1000 mk. Kompetencja władz, wymierzających karę, pozostaje bez zmiany.

§  13.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Skarbu.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie po upływie ośmiu dni od dnia jego ogłoszenia.

Jednocześnie tracą moc obowiązującą w tem rozporządzeniu sprzeczne wszelkiego rodzaju przepisy dotyczące opodatkowania drożdży na obszarze b. zaboru rosyjskiego, a na obszarze b. zaboru austriackiego postanowienia § 4 ustawy o opodatkowaniu wódki z dn. 20/6 1888 austr. Dz. Ust. № 95, zmienionej austr. cesarskiem rozporządzeniem z dnia 17 lipca 1899 r. austr. Dz. Ust. № 120.

1 § 3:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 6 listopada 1922 r. w przedmiocie zmiany w postanowieniach o opodatkowaniu drożdży na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.22.98.904) z dniem 1 stycznia 1923 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 marca 1923 r. w przedmiocie zmian w postanowieniach o opodatkowaniu drożdży na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. (Dz.U.23.34.224) z dniem 1 kwietnia 1923 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.50.307

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ujednostajnienie opodatkowania drożdży prasowanych na obszarze b. zaborów rosyjskiego i austrjackiego.
Data aktu: 30/05/1921
Data ogłoszenia: 18/06/1921
Data wejścia w życie: 27/06/1921