Podwyższenie opłat komisowego i wprowadzenie niektórych zmian w dziale b) "Przepisów o kolejowych ajencjach celnych" (Dz. Ust. Nr 12 z 1920 r., poz. 67 i Nr 31 z 1921 r. poz. 186).

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 30 kwietnia 1921 r.
w sprawie podwyższenia opłat komisowego i wprowadzenia niektórych zmian w dziale b) "Przepisów o kolejowych ajencjach celnych", (Dz. Ust. № 12 z 1920 r.(poz. 67 i № 31 z 1921 r. poz. 186).; *

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. o przekazaniu Ministrowi Komunikacji prawa wydawania przepisów o przewozie pasażerów, bagażu i towarów oraz ustalania taryf przewozowych na kolejach polskich (Dz. Praw № 14 poz. 152) i w porozumieniu z Ministrami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu zarządzam, że z dniem 15 maja 1921 r. pomieszczona w dziale b) "Przepisów kolejowych ajencji celnych" "Tymczasowa taksa komisowego", pobieranego przez ajencje celne polskich kolei państwowych za załatwianie formalności celnych, akcyzowych i policyjno-sanitarnych przy rewizji celnej towarów i bagażu, tak będących w drodze, jak i po nadejściu ich na miejsce przeznaczenia oraz za czynności ekspedycyjne, dokonywane z towarami przez ajencje (Dz. Ust. № 12 z 1920 r., poz. 67) otrzymuje następujące brzmienie:
§  1.
Od towarów przywozowych, podlegających cłu:
a)
jeżeli eto nie przynosi 1000 mk. ajencje celne pobierają po 50 mk. od każdej przesyłki;
b)
jeżeli cło wynosi więcej niż 1000 mk.-po 50 mk. od pierwszych tysiąca mk. opłaconego cła - 4- 1% od pozostałej sumy cła do 10.000 włącznie, od sumy zaś ponad 10.000 mk. - 1/2%

Uwaga 1. Przy obliczaniu komisowego w sposób wyżej wskazany (§ 1 lit. a i b) nie może ono wynosić mniej, niż za taką samą ilość towaru niepodlegającego opłacie cła (§ 2 lit. d).

Uwaga 2. Pod przesyłką należy rozumieć: a) transport towaru, nadany przy jednym liście przewozowym; b) przy transportach wagonowych - każdy oddzielny wagon towaru.

Uwaga 3. Za załatwianie formalności celnych z towarami przywozowemi, zadeklarowanemi do zwrotu za granicę, komisowe pobiera się według stawek dla towarów przywozowych.

Uwaga 4. Za załatwianie formalności celnych z kolekcjami prób, przywożonemi przez ajentów podróżujących (komiwojażerów), za które cła opłaca się warunkowo, z prawem zwrotu go, w razie wywiezienia towaru z powrotem za granicę, pobiera się komisowe według norm § 1 niniejszej taksy, lecz dwukrotnie zwiększone.

Uwaga 5. Przy przesyłkach, zawierających towar zbiorowy, do którego Urząd Celny zastosuje więcej niż 5 pozycji taryfy celnej, komisowe, wymienione w § 1 niniejszej taksy, zwiększa się o 25%, o ile zaś więcej niż 10 pozycji - o 50%.

§  2.
Od towarów przywozowych niepodlegających cłu:
a)
od przesyłek wagonowych: węgla kamiennego, brunatnego, torfowego i drzewnego, brykietów węglowych, koksu i torfu ajencje celne pobierają-po 20 fen. od 100 kg., lecz z obliczeniem za ilość nie mniejszą niż 10.000 kg.
b)
od przesyłek wagonowych: zboża w ziarnie, ziemniaków, soli kuchennej i bydlęcej, nawozów naturalnych (guano, mierzwa ptasia), kości surowych, żużli Thomasa i fosforytów mielonych i niemielonych, soli stasfurtskiej, saletry chilijskiej nieoczyszczonej i saletry norweskiej (wapniowej), rudy metalicznej i mineralnej-po 50 fen. od 100 kg., lecz z obliczeniem za ilość nie mniejszą niż 10.000 kg.
c)
od przesyłek szczeciny i włosów surowych lub przerobionych, wszelkich oprócz ludzkich, materjałów włóknistych, roślinnych surowych (poz. tar. 179), jedwabiu (poz. tar. 180), wełny, szerści i puchu (poz. tar. 181 p. 1) - po 2.50 mk. od 100 kg., lecz nie mniej niż 50 mk. od każdej przesyłki.
d)
od towarów oddzielnie w taksie nie wymienionych - 25 mk. od pierwszych 1000 kg. i po 1 mk. od każdych następnych 100 kg.
§  3. 1
Od bagażu pasażerskiego: jeżeli za jednym kwitem bagażowym przesyła się pojedyncza sztuka, ajencje celne pobierają - 20 mk., jeżeli zaś kilka sztuk bagażu, to 20 mk. od pierwszej i po 5 mk. od każdej następnej sztuki.

Uwaga 1. Powyższe komisowe od bagażu pasażerskiego pobiera się tylko wtedy, jeżeli formalności celne załatwiane są przez Ajencje Celne z polecenia pasażera.

Uwaga 2. Podane w paragrafie niniejszym opłaty komisowego od bagażu pasażerskiego stosują się również do towarów, wysyłanych z zagranicy lub zagranicę pociągami osobowemi i towarowo-osobowemi, za kwitami bagażowe ni, lub jako przesyłki nadzwyczajne (bagaż-towar), wreszcie, jako posyłki pocztowe, jeżeli wysokość cła nie przenosi 303 mk., w przeciwnym razie komisowe od powyższych transportów pobiera się podług zasad wskazanych w § 1.

Uwaga 3. Podane w § niniejszym opłaty komisowego nie stosują się do bagażu pasażerskiego, wysyłanego przy listach przewozowych; w tym wypadku komisowe pobiera się podług norm, oznaczonych w taksie dla ładunków towarowych.

§  4.
Od towarów wywozowych niepodlegających cłu, oddzielnie nie wymienionych w niniejszej taksie ajencje celne pobierają - po 20 fen. od każdych 100 kg., lecz nie mniej niż 20 mk. od każdej przesyłki.
§  5.
Od towarów wywozowych podlegających cłu.
a)
jeżeli cło nie przenosi 5.000 mk. ajencje celne pobierają po - 50 mk. od każdej przesyłki,
b)
jeżeli cło wynosi więcej niż 5.000 mk., za pierwsze 5.000 mk. opłaconego cła - 50 mk. + 1/5% od pozostałej sumy cła ponad oznaczone 5000 mk.
§  6.
Od towarów wywozowych niepodlegających cłu, lecz wymagających formalności akcyzowych, policyjno-sanitarnych lub innych:
a)
od spirytusu ajencje celne pobierają-po 2 mk. od każdych 100 kg., lecz nie mniej niż 50 mk. od każdej przesyłki;
b)
od cukru - po 1.50 mk. od każdych 100 kg., lecz nie mniej niż 50 mk od każdej przesyłki;
c)
od nafty i wszelkich innych towarów - po 50 fen. od każdych 100 kg., lecz nie mniej niż 25 mk. od każdej przesyłki.
§  7.
Od przesyłek towaru żywego przywozowych lub wywozowych, jako to: bydła, koni, trzody chlewnej, owiec, ptactwa domowego i t. p. ajencje celne pobierają po 25 mk. od przesyłki drobnej, względnie po 150 mk, od przesyłki wagonowej.
§  8.
Za załatwienia formalności celnych i policyjnych przy transportowaniu zwłok zagranicą lub odwrotnie ajencje celne pobierają - 250 mk. od każdego listu przewozowego.
§  9.
Od towarów przekazywanych do oclenia wewnętrznym Urzędom Celnym Państwa Polskiego, ajencje celne pobierają-po 50 fen. od każdych 100 kg., lecz nie mniej niż 20 mk. od każdej przesyłki.
§  10.
Od towarów, przewożonych tranzyto przez terytorjum Państwa Polskiego, z wyjątkiem towarów, przewożonych z Prus Wschodnich do reszty Niemiec przez linje polskich kolei państwowych i odwrotnie, ajencje celne pobierają-po 10 fen. za każde 103 kg., lecz nie mniej niż 3 mk. od każdej przesyłki.
§  11.
Jeżeli wskutek warunków przewozu lub na żądanie właściciela towar, który nadszedł przy jednym liście przewozowym, wysłany zostanie w dalszą drogę przy kilku listach, to za każdy list dodatkowy dolicza się:
a)
przy reekspedycji towaru na koleje żelazne wewnątrz kraju - po 5 mk.
b)
na koleje żelazne zagraniczne-7.50 mk.

Uwaga: Reekspedycję towaru przy jednym liście przewozowym Ajencja Celna załatwia bez dodatkowej dopłaty.

§  12.
Za ściągnięcie przez Ajencją Celną należności, na zlecenie właściciela towaru, pobiera się opłata w wysokości VB% od sumy zapłaconej przez odbiorcę, lecz nie mniej niż 10 mk. za każde oddzielne zlecenie.
§  13.
Niezależnie od powyższych opłat komisowego Ajencje Celne pobierają na pokrycie wydatków pocztowych:
a)
od przesyłek przywozowych-po 25 mk. od każdej przesyłki,
b)
od przesyłek wywozowych, podlegających cłu lub akcyzie - po 20 mk.,
c)
od przesyłek przekazowych, tranzytowych i pozostałych wywozowych-w wysokości rzeczywistych kosztów.
§  14.
Za sporządzenie list przywozowych, przekazowych i wywozowych Ajencje Celne pobierają po 3 mk. od każdej przesyłki.
§  15.
Z dniem 15 maja dział b) Przepisów kolejowych ajencji celnych, zatytułowany "Tymczasowa taksa komisowego", w brzmieniu, ogłoszonem w Dzienniku Ustaw № 12 z 1920 r. pozycja 67 i № 31 z 1921 r. pozycja 186, traci moc obowiązującą, z wyjątkiem "Uwagi ogólnej".
* Z dniem 3 lipca 1921 r. termin podwyższenia opłat komisowego i wprowadzenia niektórych zmian w dziale b) "Przepisów o kolejowych ajencjach celnych" (Dz. Ust. № 12 z 1920 r. poz. 67 i № 31 z 1921 r. poz. 186) przenosi się z dnia 15 maja r. b. na dzień 1 czerwca r. b., zgodnie z rozporządzeniem z dnia 30 maja 1921 r. w sprawie przesunięcia terminu podwyższenia opłat komisowego i wprowadzenie niektórych zmian w dziale b) "Przepisów o kolejowych ajencjach celnych" (Dz. Ust. Nr 12 z 1920 r. poz. 67 i Nr 31 z 1921 r. poz. 186). (Dz.U.21.50.310)
1 § 3 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 3 czerwca 1921 r. o sprostowaniu omyłek (Dz.U.21.57.367).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.41.255

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podwyższenie opłat komisowego i wprowadzenie niektórych zmian w dziale b) "Przepisów o kolejowych ajencjach celnych" (Dz. Ust. Nr 12 z 1920 r., poz. 67 i Nr 31 z 1921 r. poz. 186).
Data aktu: 30/04/1921
Data ogłoszenia: 28/05/1921
Data wejścia w życie: 15/05/1921