Rozporządzenie wykonawcze do ustawy z dnia 28 lutego 1919 r. w przedmiocie zaopatrzenia ludności w drzewo budulcowe i opałowe.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE
MINISTRA ROBÓT PUBLICZNYCH
z dnia 17 stycznia 1921 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Dóbr Państwowych, Skarbu, Spraw Wewnętrznych, b. Dzielnicy Pruskiej, oraz Prezesem Głównego Urzędu Ziemskiego - do ustawy z dnia 28 lutego 1919 r. w przedmiocie zaopatrzenia ludności w drzewo budulcowe i opałowe.

Na zasadzie art. 5 ustawy z dnia 28 lutego 1919 r. w przedmiocie zaopatrzenia ludności w drzewo budulcowe i opałowe (Dz. Pr. z 1920 r. № 20 poz. 229) oraz z uwzględnieniem postanowień ustaw z dnia 18 lipca 1919 r. o pomocy państwowej na odbudowę gospodarstw zniszczonych lub uszkodzonych skutkiem wojny (Dz. Pr. z 1919 r. № 63 poz. 368) i z dnia 15 lipca 1920 r., zmieniającej art. 8 poprzedniej ustawy (Dz. Ust. R. P. z 1920 r. № 62 poz. 405) wydaję w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Dóbr Państwowych, Skarbu, Spraw Wewnętrznych, b. Dzielnicy Pruskiej oraz z Prezesem Głównego (Urzędu Ziemskiego następujące przepisy wykonawcze:
§  1.
W myśl art. 1 lit. a ustawy z dnia 28 lutego 1919 r. (Dz. Pr. z 1919 r. № 20 poz. 229) i przy uwzględnieniu postanowień ustawy z dnia 18 lipca 1919 r. (Dz. Pr. z 1919 r. № 63 poz. 368) oraz ustawy z dnia 15 lipca 1920 r. (Dz. Ust. R. P. z 1920 r. № 62 poz. 405) - wydawane będzie drzewo budulcowe przedewszystkiem na odbudowę zniszczonych przez działania wojenne a należących do drobnych rolników oraz drobnych posiadaczy miejskich domów mieszkalnych i zabudowań gospodarczych wraz z potrzebne mi ogrodzeniami, tudzież na odbudowę szkół, kościołów i budowli użyteczności publicznej, o ile odbudowa bez pomocy Państwa nie mogłaby być dokonaną.
§  2.
Na cele wyszczególnione w § 1 niniejszego rozporządzenia wydawane będzie drzewo na rachunek Skarbu Państwa po cenach urzędowo ustanowionych z ilości drzewa zajętego dla odbudowy unormowanej rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 2 września 1920 r. (Dz. Ust. R. P z 1920 r. № 89 poz. 586) tym poszkodowanym, którzy jeszcze nie otrzymali w myśl art. 6 ustawy z dnia 18 lipca 1919 r. (Dz. Pr. z 1919 r. № 63 poz. 368) finansowej pomocy państwowej.

Wartość wydanego na rachunek Skarbu Państwa drzewa budulcowego nie może w żadnym wypadku przekroczyć wysokości bezpośredniej rzeczowej szkody wojennej, ustalonej przez Komisją utworzoną na mocy ustawy z dnia 18 lipca 1919 r. (Dz. Pr. № 63 poz. 368) względnie przez Komisję Szacunkową.

O ile nie nastąpiło jeszcze należyte ustalenie całkowitej wysokości szkody wojennej, ilość przyznanego drzewa nie może przekraczać tej ilości, jaką zawierały zniszczone budynki mieszkalne i gospodarcze.

W każdym razie wartość wydanego drzewa po doliczeniu tego wszystkiego, co poszkodowany według brzmienia art. 5 powołanej wyżej ustawy z dnia 18 lipca 1919 r. skądkolwiek już otrzymał, nie może przekroczyć kwoty 20.000 mk., względnie granic pomocy, przewidzianej ustawą z dnia 15 lipca 1920 r. (Dz. Ust. R. P. z 1920 r. № 62 poz. 405) na odbudową kościołów.

§  3.
W myśl art. 1 lit. b powołanej wyżej ustawy z dnia 28 lutego 1919 r. wydawane będzie drzewo budulcowe w miarę posiadanych zapasów oraz stwierdzonej potrzeby także na inne cale, a mianowicie:
1)
na odbudowę zniszczonych przez działania wojenne domów i gospodarstw takich drobnych rolników i drobnych posiadaczy realności miejskich, którzy mogą się odbudować z własnych funduszów i nieposiadają prawa do otrzymania zapomogi przewidzianej ustawą z dnia 18 lipca 1919 r. (Dz. Pr. z 1919 r. № 63 poz. 368);
2)
na odbudowę drobnych gospodarstw rolnych spalonych wskutek elementarnej klęski pożarowej;
3)
na budowę nowych osad powstających przy wykonywaniu reformy agrarnej.
§  4.
Na cele wyszczególnione w § 3 niniejszego rozporządzenia drzewo budulcowe wydawane będzie za zapłatą a mianowicie: na cele wymienione w punkcie 1 § 3 po średnich cenach targowych, ustalonych przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych z drzewa zajętego ponad normę, określoną rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 2 września 1920 r. (Dz. Ust. R. P. z 1920 r. № 83 poz. 586), a na cele wymienione w punktach 2 i 3 § 3 po cenach urzędowo ustanowionych z ilości zajętego dla odbudowy drzewa unormowanej rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 2 września 1920 r. (Dz. Ust. R. P. z 1920 r. № 89 poz. 586).
§  5.
Na cele opałowe wydawane będzie drzewo w miarę posiadanych zapasów oraz stwierdzonej potrzeby niezamożnej ludności i to za zapłatą przy odbiorze, po cenach urzędowo ustanowionych.
§  6.
Drzewo budulcowe i opałowe wydawane będzie w stanie okrągłym lub przerobionym.
§  7.
Wydane drzewo budulcowe i opałowe może być użyte tylko na cele wyznaczone i pod odpowiedzialnością karną nie może być na inne cele użyte, ani sprzedane lub wogóle odstąpione osobom trzecim.
§  8.
Rozdział drzewa budulcowego przeprowadzać mają państwowe Biura Odbudowy.

Rozdział drzewa opałowego przeprowadzać mają Starostwa.

Przeciw orzeczeniom wymienionych urzędów w przedmiocie rozdziału niema odwołania.

§  9.
Na podstawie orzeczeń, wydanych w myśl § 8 niniejszego rozporządzenia, nastąpi wydanie przyznanej ilości drzewa.

Tak drzewo budulcowe jak opałowe ma być zabrane z miejsca wyznaczonego w terminie zakreślonym; w przeciwnym razie orzeczenie traci swoją moc i tylko w wypadkach zasługujących na uwzględnienie urząd, wydający orzeczenie, może odroczyć termin pobrania drzewa.

§  10.
Drzewo budulcowe i opałowe potrzebne na wymienione wyżej cele przeznacza Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych z lasów państwowych. Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych dokonuje również zajęcia drzewa budulcowego i opałowego w lasach prywatnych. Potrzebne dla celów odbudowy drzewo zajmowane będzie w lasach o ile możności leżących najbliżej okolic zniszczonych.

O ile w poszczególnych wypadkach zajdzie potrzeba zajęcia drzewa budulcowego na odbudowe, w ilości ponad normę, przewidzianą w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 2 września 1920 r. (Dz. Ust. R. P. z 1920 r. № 89 poz. 586), zajęcia dalszej ilości drzewa dokonuje Ministerstwo Robót Publicznych, zawiadamiając o tem Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych oraz Ministerstwo Skarbu.

§  11.
Ceny drzewa budulcowego ustanawiane będą perjodycznie przez Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministrem Robót Publicznych i Ministrem Skarbu.

Ceny drzewa opałowego ustanawiane będą perjodycznie przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych w porozumieniu z Ministerstwem. Spraw Wewnętrznych.

§  12.
Celem umożliwienia przeróbki drzewa w dostatecznej ilości, Ministerstwo Robót Publicznych może objąć w swój zarząd zakłady przeróbki drzewa, których ruchu właściciele zaniechali.
§  13.
Zażalenia przeciw zarządzeniom wydanym w sprawach objętych niniejszem rozporządzeniem nie wstrzymują ich wykonania.
§  14.
Przekroczenie przepisów niniejszego rozporządzenia jakoteż wydanych na jego podstawie zarządzeń władz i organów państwowych karane będzie według obowiązujących ustaw i rozporządzeń.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia a równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie wykonawcze z dnia 3 lutego 1920 roku (Dz. Ust. R. P. z 1920 r. № 14 poz. 76) oraz rozporządzenie z dnia 1 września 1920 roku (Dz. Ust. R. P. z 1920 r. № 88 poz. 579).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.21.115

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze do ustawy z dnia 28 lutego 1919 r. w przedmiocie zaopatrzenia ludności w drzewo budulcowe i opałowe.
Data aktu: 17/01/1921
Data ogłoszenia: 05/03/1921
Data wejścia w życie: 05/03/1921