Utrzymywanie porządku w domach, na dziedzińcach, chodnikach i jezdniach w stoł. mieście Warszawie.

ROZPORZĄDZENIE
NACZELNEGO NADZWYCZAJNEGO KOMISARZA DO SPRAW WALKI Z EPIDEMJAMI
z dnia 15 lutego 1921 r.
w przedmiocie utrzymywania porządku w domach, na dziedzińcach, chodnikach i jezdniach w stoł. mieście Warszawie.

Celem zapobieżenia szerzeniu się epidemji w stoł. m. Warszawie zarządzam na podstawie art. 3 lit. c ustawy z dn. 14/7.1920 r. Dz. Ust. Rzp. P. № 61 poz. 388 co następuje:
Art.  1.

Dozorcy domów obowiązani są:

1)
utrzymywać stale w porządku i czystości ulice t. j. chodniki i jezdnie,
2)
zraszać ulice przed zamiataniem w miarę potrzeby, a podczas suszy przynajmniej raz dziennie,
3)
zmywać wodą miejsca postoju dorożek i platform,
4)
oczyszczać codziennie bramy, klatki schodowe i zejścia do suteren,
5)
oczyszczać i zmywać w miarę potrzeby, a conajmniej raz dziennie ustępy służące do ogólnego użytku.
Art.  2.

Przepisy art. 1 obowiązują w równej mierze dozorców hal, placów i plantacji miejskich oraz dozorców posesji rządowych odnośnie do powierzonych im objektów.

Art.  3.

Lokatorom poszczególnych domów zabrania się:

1)
wystawiać do klatek schodowych kubły ze śmieciami lub zlewkami,
2)
zanieczyszczać klatki schodowe odpadkami domowemi, plwocinami i wydalinami,
3)
wyrzucać śmieci i wylewać pomyje przez okna lub drzwi na dziedzińce lub ulice,
4)
zmiatać śmiecie z parapetów i balkonów na ulice,
5)
wietrzyć i trzepać garderobę, pościel, meble i dywany w oknach i na balkonach zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych.

Trzepanie to i wietrzenie może odbywać się na dziedzińcach domów w oznaczonych godzinach i w wyznaczonem na ten cel miejscu.

6)
utrzymywać bydło i trzodę chlewną w domach względnie zabudowaniach domowych bez wyraźnego pozwolenia władz policyjno-sanitarnych.
Art.  4.

I. Właściciele nieruchomości obowiązani są:

1)
czuwać, by na każdej posesji znajdowała się skrzynia na śmiecie mocno zbudowana ze szczelną pokrywą, utrzymywana czysto, a w miarę potrzeby smołowana lub bielona wapnem, do której winny być wsypywane śmiecie, odpadki kuchenne i t. p.
2)
dbać by śmiecie regularnie były wywożone oraz niedopuszczać do ich przepełnienia i składania śmieci obok śmietnika,
3)
czuwać by doły kloaczne w domach nieskanalizowanych nie były wypełnione ekskrementami wyżej 3/4 głębokości, oraz by wywożenie zawartości dołów odbywało się regularnie i w sposób najmniej zatruwający powietrze w wozach hermetycznie zamkniętych.

II. Właścicielom domów zabrania się:

1)
zamykanie ustępów domowych, służących do użytku ogólnego,
2)
przepompowywania w posesjach nieskanalizowanych zawartości i ścieków kloacznych do wpustów kanałów ulicznych.
Art.  5.

Zabrania się zanieczyszczać wydzielinami i wydalinami ulice, węgły domowe i parkany.

Art.  6.

Padlina wszystkich zwierząt może być usuwaną jedynie przez miejski zakład utylizacyjny niezwłocznie po zdechnięciu zwierzęcia. O każdym wypadku takim obowiązany jest dozorca domowy bezzwłocznie zawiadomić właściwy Komisarjat Policji.

Art.  7.

Niestosujący się do powyższych zarządzeń karani będą po myśli postanowień art. 8 Ust. z 14/7.20 Dzień. Ust. Rzp. P. № 61 poz. 388 grzywną do 8000 mk. lub aresztem do 6 tygodni względnie grzywną i aresztem łącznie.

Art.  8.

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia.

Sprostowanie.

W № 110, poz. 728 Dziennika Ustaw z 1920 r. w Traktacie między Głównemi Mocarstwami sprzymierzonemi i stowarzyszonemi a Polską początek art. 21 winien mieć brzmienie następujące: "Polska weźmie na siebie odpowiedzialność za część rosyjskiego długu publicznego i wszelkich innych zobowiązań finansowych państwa rosyjskiego, części, którą określi osobna Konwencja ... ".

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.14.90

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utrzymywanie porządku w domach, na dziedzińcach, chodnikach i jezdniach w stoł. mieście Warszawie.
Data aktu: 15/02/1921
Data ogłoszenia: 15/02/1921
Data wejścia w życie: 15/02/1921