Podwyższenie kosztów sądowych i opłat notarjuszów, adwokatów i komorników sądowych w b. dzielnicy pruskiej.

USTAWA
z dnia 21 stycznia 1921 r.
o podwyższeniu kosztów sądowych i opłat notarjuszów, adwokatów i komorników sądowych w byłej dzielnicy pruskiej.

Art.  1.

Niemiecką ustawą o dodatkach wojennych do opłat adwokatów i komorników sądowych z dnia 1 kwietnia 1918 r. (Dziennik Ustaw Rzeszy str. 173) w brzmieniu art. 1 ustawy i obwieszczenia z dnia 18 grudnia 1919 r. (Dziennik Ustaw Rzeszy str. 2113, względnie 2115) oraz pruską ustawą o dodatkach wojennych do opłat notarjuszów, adwokatów i komorników sądowych oraz do kosztów sądowych z dnia 6 lipca 1918 r. (Zb. Ust. str. 128) uchyla się, a zmienionym przez nie przepisom przywraca się brzmienie, jakie miały przed wejściem w życie powyższych ustaw.

Zarazem wprowadza się na czas trwania wyjątkowych, wojną wywołanych warunków ekonomicznych, do niemieckich i pruskich ustaw o kosztach sądowych i o opłatach notarjuszów, adwokatów i komorników sądowych następujące zmiany.

Art.  2.

Opłaty, przewidziane:

a)
w § 8 niemieckiej ustawy o kosztach sądowych,
b)
w § 33, 57 i 123 pruskiej ustawy o kosztach sądowych; w § 4 i 5 pruskiej ustawy o opłatach notarjuszów,
c)
w § 9 niemieckiej ustawy o opłatach adwokatów,
d)
w art. 3 ustawy, zawierającej przepisy krajowe o opłatach adwokatów i komorników sądowych, oraz wszystkie osobne opłaty, przewidziane w ustawach powyższych wraz z ich najniższemi i najwyższemi stawkami,

tudzież opłaty, przewidziane w § 2, 6 - 11 niemieckiej ustawy o opłatach komorników sądowych - podwyższa się o dziesięć dziesiątych.

Opłaty, przewidziane w § 4 niemieckiej ustawy o opłatach komorników sądowych, podwyższa się w ten sposób, że zawartą tamże tabelę opłat zastępuje się tabelą następującą:

od kwoty do 100 mk. 5 od sta
" " ponad 100 mk. do 300 mk. 3 " "
" " " 300 " " 1000 " 2 " "
" " " 1000 " " 5000 " 1 " "
" " " 5000 " 1/2 " "

Najniższa stawka opłaty w przypadkach, przewidzianych w ustępach 1 i 2 § 4 tejże ustawy wynosi 4 mk.

Art.  3.

Podwyższa się:

1.
opłatę pisarską, przewidzianą w § 80 niemieckiej ustawy o kosztach sądowych, w § 113 ust. 1 pruskiej ustawy o kosztach sądowych i w §19 ust. 2 pruskiej ustawy o opłatach notarjuszów - do jednej marki za każdą stronę, która musi zawierać najmniej trzydzieści dwa wiersze o piętnastu zgłoskach przeciętnie;
2.
stopę wymiaru ryczałtu na pokrycie wydatków w gotówce, ustanowioną w § 80 b. ust. 1 zdanie 2 niemieckiej ustawy o kosztach sądowych - do trzydziestu od sta opłaty, wymierzyć się mającej, najniższą stawkę ryczałtu do jednej marki, a najwyższą do stu pięćdziesięciu marek;
3.
najniższą łączną stawką ryczałtów, ustanowioną w § 80 b. ust.. 2 niemieckiej ustawy o kosztach sądowych-do dwóch marek, a najwyższą do trzystu marek;
4.
stopę wymiaru ryczałtu na pokrycie wydatków w gotówce, ustanowioną w § 114 ust. 1 zdanie 2 pruskiej ustawy o kosztach sądowych, oraz w § 20 ust. 1 zdanie 2 pruskiej ustawy o opłatach notarjuszów - do trzydziestu od sta opłaty, wymierzyć się mającej, najniższą stawkę ryczałtu do dwóch marek, a najwyższą do sześćdziesięciu marek;
5.
opłaty za koszty komisji, ustanowione w § 116 ust. 1 pruskiej ustawy o kosztach sądowych - dla sędziego do ośmnastu marek, a dla sekretarza sądowego do dwunastu marek;
6.
najniższą stawkę opłaty rachunkowej, ustanowioną w § 117 ust. 1 pruskiej ustawy o kosztach sądowych - do trzech marek, a najwyższą do dziewięciu marek.
Art.  4.
1.
Najwyższą stawkę wymiaru ryczałtu, ustanowioną w § 76 ust. 2 niemieckiej ustawy o opłatach adwokatów, podwyższa się do dziewięćdziesięciu marek, a najniższą do dwóch marek, w instancji egzekucyjnej zaś do sześciu marek.
2.
Sumą stawek ryczałtowych, wymierzyć się mających w jednej instancji, ustanowioną w § 76 ust. 3 niemieckiej ustawy o opłatach adwokatów, podwyższa się;
a)
jeżeli adwokatowi należy się jako pełnomocnikowi procesowemu po myśli § 13 № 1, § 19, 52 opłata za proces - najniższy jej wymiar do dwunastu marek, a najwyższy do stu pięćdziesięciu marek;
b)
jeżeli adwokatowi należy się także po myśli § 13 № 4, § 19, 52 opłata dowodowa albo po myśli § 13 № 3, § 19, 52 opłata ugodowa - najniższy jej wymiar do ośmnastu marek, a najwyższy- do stu ośmdziesięciu marek.
3.
Najniższą stawkę wymiaru ryczałtu, ustanowioną w § 76 ust. 5 niemieckiej ustawy o opłatach adwokatów, podwyższa się do dwunastu marek.
4.
Wynagrodzenie, przewidziane w § 78 niemieckiej ustawy o opłatach adwokatów, podwyższa się:

I. o ile dotyczy djet dziennych - do stu marek;

II. o ile dotyczy noclegowego - do pięćdziesięciu marek.

Zamiast kosztów jazdy, wyszczególnionych tamże pod III, adwokat otrzyma rzeczywiście poniesione koszta jazdy, o ile były konieczne, jeżeli zaś odbył drogę pieszo - pięćdziesiąt fenigów za każdy kilometr.

Art.  5.

Podwyższa się:

1.
Najniższą stawkę wymiaru ryczałtu, ustanowioną w art. 15 ust. 2 zdanie 1 pruskiej ustawy, zawierającej przepisy krajowe o opłatach adwokatów i komorników sądowych, w przypadkach art. 4 - 7 do sześciu marek, w innych przypadkach do trzech marek, a najwyższą w przypadkach art. 4 - 7 do dziewięćdziesięciu marek, w innych przypadkach do sześćdziesięciu marek.
2.
Najniższą stawkę wymiaru ryczałtu, ustanowioną w art. 15 ust. 3 tejże ustawy do dziewięciu marek, a najwyższą - do stu pięćdziesięciu marek.
Art.  6.

Stopę wymiaru kilometrowego, określoną w § 17 ust. 1 niemieckiej ustawy o opłatach komorników sądowych, podwyższa się do pięćdziesięciu fenigów za kilometr.

Art.  7.

Wydatki na opłatę porta pocztowego należą do tych wydatków w gotówce, które pobiera się osobno.

Art.  8.

Sumę ostateczną każdego rachunku należy zaokrąglić wzwyż do pełnej marki.

Art.  9.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie dnia 1 marca 1921 r.

Przepisy art. 2 stosują się także:

a)
do wszystkich czynności, w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy jeszcze nie ukończonych;
b)
do wszystkich spraw sądowych, przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zawisłych, a w danej instancji jeszcze nie zakończonych.

Przepisy art. 3 - 8 stosują się także do wszystkich wydatków, które w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy nie były jeszcze płatne.

Przepisy art. 1 ust. 2 i art. 2 - 8 tracą moc obowiązującą z upływem dnia 31 grudnia 1922 roku z tem zastrzeżeniem, że koszty sądowe i opłaty, płatne przed dniem powyższym:

a)
za zlecenia, udzielone przed tym dniem;
b)
w sprawach sądowych, przed tym dniem zawisłych, a w danej instancji jeszcze niezakończonych, należy obliczać po myśli przepisów niniejszej ustawy.

Ministra b. Dzielnicy Pruskiej upoważnia się, aby w miarę potrzeby w drodze rozporządzenia przedłuży! czas trwania mocy obowiązującej przepisów art. 2 - 8, zarządził dalsze podniesienie przewidzianych w tych przepisach podwyżek lub podwyżki te odpowiednio obniżył; takie obniżenie w drodze rozporządzenia nie może jednak wejść w życie przed dniem 1 stycznia 1923 roku.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.13.73

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Podwyższenie kosztów sądowych i opłat notarjuszów, adwokatów i komorników sądowych w b. dzielnicy pruskiej.
Data aktu: 21/01/1921
Data ogłoszenia: 08/02/1921
Data wejścia w życie: 01/03/1921