Przewóz żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, grochu, fasoli, gryki, prosa, peluszki, soczewicy, kukurydzy i przetworów tych ziemiopłodów, znajdujących się w obrocie pozakontyngentowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA APROWIZACJI
z dnia 25 stycznia 1921 r.
w przedmiocie przewozu żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, grochu, fasoli, gryki, prosa, peluszki, soczewicy, kukurydzy i przetworów tych ziemiopłodów, znajdujących się w obrocie pozakontygentowym.

Na mocy art. 2, 4, 7 i 11 ustawy z dnia 2 lipca 1920 r. o zwalczaniu lichwy wojennej (Dz. Ust. R. P. z 1920 r. № 67 poz. 449) oraz art. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1920 r. (Dz. Ust. R. P. z 1920 r. № 115 poz. 764) w przedmiocie przekazania Ministrowi Aprowizacji prawa do wydawania rozporządzeń w zakresie regulacji i ograniczenia przewozu ziemiopłodów i ich przetworów w obrocie pozakontyngentowym oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 18 listopada 1920 r. w przedmiocie utworzenia władz administracyjnych II instancji na obszarze ziem, objętych umową o preliminaryjnym pokoju i rozejmie, podpisaną w Rydze dn. 12 października 1920 r. (Dz. Ust. R. P. z 1920 r. № 115 poz. 760) zarządzam co następuje:
§  1.
Przewóz żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, grochu, fasoli, gryki, prosa, peluszki, soczewicy, kukurydzy i przetworów tych ziemiopłodów w ruchu kołowym ograniczeniom nie podlega.
§  2.
Przewóz wymienionych w art. 1 ziemiopłodów i ich przetworów kolejami i statkami w ilościach do 2 kilogramów wagi włącznie jest wolny.

Przewóz tychże ziemiopłodów i ich przetworów kolejami i statkami w ilościach od 2 do 100 kilogramów wagi włącznie odbywa się na mocy każdorazowego zezwolenia władzy aprowizacyjnej pierwszej instancji.

§  3.
Przewóz wymienionych w § 1 ziemiopłodów i ich przetworów kolejami i statkami w ilościach, przekraczających sto kilogramów odbywa się na mocy listów przewozowych Ministerstwa Aprowizacji, opatrzonych właściwym podpisem, pieczęcią i kolejnym numerem perforowanym z nadpisem ukośnym "ładunek prywatny".

Wypełnione listy przewozowe będą wydawane przez władze aprowizacyjne pierwszej instancji: organizacjom samorządowym, osobom mającym upoważnienia do prowadzenia hurtowego handlu wymienionemi w § 1 ziemiopłodami i ich przetworami, przetwórniom przemysłowym, zużywającym, lub przetwarzającym też same ziemiopłody lub przetwory, zrzeszeniom, lub stowarzyszeniom spożywców, oraz rolnikom, posiadającym upoważnienie właściwych władz administracyjnych pierwszej instancji na zasiew i ordynarję, ze wszystkich stacji w powiatach:

1)
Województwa Warszawskiego: Gostynińskim, Grójeckim, Kutnowskim, Lipnowskim, Łowickim, Mławskim, Nieszawskim, Płockim, Płońskim, Rawskim, Rypińskim, Sierpeckim, Skierniewickim, Sochaczewskim, Włocławskim;
2)
Województwa Łódzkiego: Brzezińskim, Kaliskim, Kolskim, Łaskim, Piotrkowskim, Noworadomskim, Sieradzkim, Tureckim, Wieluńskim;
3)
Województwa Kieleckiego: Iłżeckim, Jędrzejewskim, Kozienickim, Miechowskim, Opoczyńskim, Opatowskim, Pińczowskim, Sandomierskim, Stopnickim, Włoszczowskim;
4)
Województwa Białostockiego: Kolneńskim, Szczuczyńskim;
5)
b. Galicji: Bóbreckim, Bocheńskim, Borszczowskim, Brzeskim, Cieszanowskim, Czortkowskim, Gródzko-Jagiellońskim, Horodeńskim, Husiatyńskim, Jarosławskim, Jaworowskim, Kamionko-Strumiłowskim, Kołomyjskim, Łańcuckim, Mieleckim, Mościskim, Pilzeńskim, Przemyślańskirn, Przeworskim, Radziechowskim, Rawo-Ruskim, Rohatyńskim, Ropczyckim, Rudeckim, Rzeszowskim, Samborskim, Skałackim, Sniatyńskim, Sokalskim, Strzyżowskim, Tarnopolskim, Tarnowskim, Tłumackim, Trembowelskim, Zaleszczyckim, Zbaraskim, Złoczowskim, Żółkiewskim, Żydaczowskim;
6)
okręgu administracyjnego nowogródzkiego: Nieświeskim, Nowogródzkim;
7)
okręgu administracyjnego Wołyńskiego: Ostrogskim, Włodzimierskim, Horochowskim, Rówieńskim, Krzemienieckim, Dubieńskim, Łuckim;

do wszystkich stacji w powiatach:

1)
województwa Warszawskiego: Błońskim, Makowskim, Mińsko-Mazowieckim, Pułtuskim, Radzymińskim, Warszawskim;
2)
województwa Kieleckiego: Będzińskim, Częstochowskim, Kieleckim, Koneckim, Olkuskim;
3)
województwa Lubelskiego: Bialskim, Biłgorajskim, Tomaszowskim, Hrubieszowskim, Chamskim, Garwolińskim, Konstantynowskim, Radzyńskim, Włocławskim;
4)
województwa Białostockiego: Augustowskim, Bielskim, Ostrołęckim;
5)
b. Galicji: Bialskim, Bohorodczańskim, Brodzkim, Brzeżańskim, Brzozowskim, Buczackim, Chrzanowskim, Dobromilskim, Dolińskim, Drohobyckim, Gorlickim, Grybowskim, Jasielskim, Kałuskim, Kolbuszowskim, Kosowskim, Krośnieńskim, Limanowskim, Liskim, Myślenickim, Nadworniańskim, Niskim, Nowo-Sądeckim, Nowo-Tarskim, Oświęcimskim, Peczeniżyńskim, Podgórskim, Podhajeckim, Sanockim, Skolskim, Stanisławowskim, Staro-Samborskim, Stryjskim, Tarnobrzeskim, Turczańskim, Wadowickim, Wielickim, Zborowskim, Żywieckim;
6)
okręgu administracyjnego Poleskiego: Brzeskim, Kobryńskim, Prużańskim, Pińskim, Białowieżskim, Drohiczyńskim, Sarneńskim, Łuninieckim, Kossowskim;
7)
okręgu adminstracyjnego Wołyńskiego: Kowelskim;
8)
Księstwa Cieszyńskiego: Bielskim, Cieszyńskim

oraz do stacji miast: Warszawa, Włocławek, Łódź, Pabjanice, Zgierz, Lublin, Siedlce, Zamość, Białystok, Łomża, Suwałki, Lwów, Kraków, Kołomyja, Przemyśl, Rzeszów, Tarnopol, Tarnów, Grodno.

Przewóz wymienionych w § 1 ziemiopłodów i ich przetworów z innych i do innych miejscowości odbywać się może jedynie na mocy każdorazowego zezwolenia Ministerstwa Aprowizacji, Urzędów Wojewódzkich lub Naczelników Okręgów Administracyjnych, względnie Wydziału Spraw Aprowizacyjnych dla Małopolski we Lwowie. Urzędy Wojewódzkie, Naczelnicy Okręgów Administracyjnych względnie Wydział Spraw Aprowizacyjnych dla Małopolski we Lwowie mogą wydawać zezwolenia tylko w tych wypadkach, gdy obiedwie miejscowości, to jest zarówno ta z której jak ta do której przewóz ma się odbywać, znajdują się na terenie właściwego Województwa, Okręgu Administracyjnego względnie b. Galicji. Do czasu zorganizowania Okręgów Administracyjnych zezwolenia wydawać będzie Ministerstwo Aprowizacji.

§  4.
Winni przekroczenia niniejszego rozporządzenia ulegać będą karom w myśl art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 1920 roku o zwalczaniu lichwy wojennej (Dz. Ust. R. P. z 1920 r. № 67 poz. 449).

Do przeprowadzania postępowania karnego i wydawania orzeczeń powołane są władze administracyjne I-ej instancji.

§  5.
Rozporządzenie niniejsze uzyskuje moc obowiązującą z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Z dniem tym traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Aprowizacji z dnia 14 sierpnia 1920 r. w przedmiocie przewozu żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, grochu, fasoli, gryki, prosa, peluszki, soczewicy, kukurydzy i przetworów tych ziemiopłodów, znajdujących się w obrocie pozakontyngentowym (Dz. Ust. R. P. z 1920 r. № 79 poz. 534).

Sprostowanie.

W № 12 Dziennika Ustaw poz. 69 na str. 175 w rozporządzeniu Ministra Aprowizacji z dnia 25 stycznia 1921 r. w ostatnim wierszu między słowami: "Czortkowskim" a "Gródzko-Jagiellońskim" opuszczono wyraz "Dąbrowskim".

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.12.69

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przewóz żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, grochu, fasoli, gryki, prosa, peluszki, soczewicy, kukurydzy i przetworów tych ziemiopłodów, znajdujących się w obrocie pozakontyngentowym.
Data aktu: 25/01/1921
Data ogłoszenia: 01/02/1921
Data wejścia w życie: 01/02/1921