Zasady i sposób udzielania kredytu z funduszu osadniczego, przekazanego Głównemu Urzędowi Ziemskiemu, a przeznaczonego w kwocie 10.000.000 marek dla Urzędu Osadniczego w Poznaniu.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU ZIEMSKIEGO W POROZUMIENIU Z MINISTRAMI B. DZIELNICY PRUSKIEJ I SKARBU
z dnia 16 września 1920 r.
w przedmiocie zasad i sposobu udzielania kredytu z funduszu osadniczego, przekazanego Głównemu Urzędowi Ziemskiemu, a przeznaczonego w kwocie 10.000.000 marek dla Urzędu Osadniczego w Poznaniu.

Na podstawie art. 1 rozporządzenia Rady Ministrów, normującego użytkowanie funduszu osadniczego, przeznaczonego do dyspozycji Głównego Urzędu Ziemskiego, w myśl Uchwały Sejmowej z dnia 19 grudnia 1919 r. (Dz. Ustaw z 1920 r. № 47 poz. 290) zarządza się co następuje:
Art.  1.

Urząd Osadniczy w Poznaniu udziela z funduszu osadniczego przeznaczonego w kwocie 10 miljonów marek niskoprocentowych pożyczek-.

a)
na nabywanie lub dzierżawienie ziemi,
b)
na przyspieszenie tworzenia drobnych osad,
c)
na przyspieszenie budowy domów dla robotników w pobliżu miast i ośrodków przemysłowych.
Art.  2.

Z pożyczek korzystać mogą:

I. Na cel określony w art. 1 pod a i b

a)
bezrolni, obeznam z prowadzeniem gospodarstwa rolnego,
b)
małorolni, posiadacze gospodarstw niesamodzielnych,
c)
pracownicy rolni, 3 mianowicie służba dworska i oficjaliści,
d)
inwalidzi wojenni zdolni do pracy na roli i należący do kategorji osób wyszczególnionych pod a, b i c,
e)
emigranci należący do kategorii osób wyszczególnionych pod a, d i c.
f)
zalegalizowane zrzeszenia, tworzone z osób wyżej wymienionych w celu wspólnego nabywania lub dzierżawienia ziemi uprawne) do jej podziału między członków albo prowadzenia wspólnego gospodarstwa.

Przez zrzeszenie takie należy rozumieć kooperatywy rolne oraz zrzeszenia tworzone na zasadzie statutów normalnych, jak również towarzystwa z ograniczoną poręką i zarejestrowane spółki z nieograniczoną poręką.

II. Na cel określony w art. 1 pod c

a)
zarządy komunalne na zakup terenów, materjałów budowlanych lub ich wytwarzanie oraz na budowę domów z małemi, taniemi, mieszkaniami hygienicznemi dla niezamożnych rodzin robotniczych,
b)
kooperatywy mieszkaniowe, organizacje społeczne i instytucje,. a wyjątkowo nawet osoby prywatne lub prawne na zakup terenu pod budowę lub na budową małych mieszkań dla niezamożnych rodzin robotniczych.
Art.  3.

Prawa korzystania z funduszu przeznaczonego Urzędowi Osadniczemu w Poznaniu są pozbawione osoby wymienione w art. 3 rozporządzenia Rady Ministrów (Dz. Ust. № 47 poz. 290).

Art.  4.

Osoby lub zrzeszenia wymienione w art. 2 pod p. I wnoszą podania o pożyczkę za pośrednictwem Komisarza Ziemskiego, do czasu zaś jego mianowania za pośrednictwem właściwego Starosty, a w miastach wyłączonych z powiatów za pośrednictwem właściwego magistratu. Podania winny zawierać potwierdzenie właściwej zwierzchności gminnej, że starający się o pożyczką należy do jednej z kategorji obywateli wyszczególnionych w art. 2.

Inwalidzi wojenni powinni nadto dołączyć do podania zaświadczenie właściwej władzy wojskowej, likwidujące ich rentę inwalidzką.

Zarządy komunalne, osoby lub zrzeszenia, wymienione w art. 2 pod p. II wnoszą podania o pożyczki bezpośrednio do Urzędu Osadniczego w Poznaniu. Szczegółowe warunki udzielania pożyczek tego rodzaju, oraz ich oprocentowanie określi w każdym poszczególnym wypadku Główny Urząd Ziemski na wniosek Prezydenta i Wiceprezydenta Urzędu Osadniczego.

Art.  5.

Komisarz Ziemski lub Starostwo udziela opinji o każdem zgłoszeniu i przesyła akta Urzędowi Osadniczemu, który w osobie Prezydenta i Wiceprezydenta decyduje o przyznaniu pożyczki i decyzję swoją w tej mierze przekazuje do wykonania Polskiemu Państwowemu Bankowi Rolnemu.

Art.  6.

Polski Państwowy Bank Rolny z funduszu przeznaczonego dla Urzędu Osadniczego w Poznaniu przekaże Prezydentowi tegoż Urzędu przyznane do wypłaty sumy wraz z aktami sprawy i odpowiedniem zobowiązaniem, które dłużnik winien przy odbiorze pieniędzy podpisać. Przesiane w ten sposób dokumenty Prezydent Urzędu Osadniczego w Poznaniu zwraca Bankowi niezwłocznie po załatwieniu.

Art.  7.

Pożyczki z 10 miljonowego funduszu, przyznanego Urzędowi Osadniczemu w Poznaniu, wydawane zarządom komunalnym, osobom zrzeszeniom, wymienionym w art. 2 pod 11 mogą być oprocentowane poniżej normy przewidzianej w art. 18 rozp. Rady Ministrów Dz. Ust. № 47 poz. 290.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.98.649

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i sposób udzielania kredytu z funduszu osadniczego, przekazanego Głównemu Urzędowi Ziemskiemu, a przeznaczonego w kwocie 10.000.000 marek dla Urzędu Osadniczego w Poznaniu.
Data aktu: 16/09/1920
Data ogłoszenia: 23/10/1920
Data wejścia w życie: 07/11/1920