Zasady i sposób udzielania kredytu z funduszu osadniczego, przekazanego Głównemu Urzędowi Ziemskiemu, a przeznaczonego w kwocie 10.000.000 marek dla Urzędu Osadniczego w Poznaniu.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU ZIEMSKIEGO W POROZUMIENIU Z MINISTRAMI B. DZIELNICY PRUSKIEJ I SKARBU
z dnia 16 września 1920 r.
w przedmiocie zasad i sposobu udzielania kredytu z funduszu osadniczego, przekazanego Głównemu Urzędowi Ziemskiemu, a przeznaczonego w kwocie 10.000.000 marek dla Urzędu Osadniczego w Poznaniu.

Na podstawie art. 1 rozporządzenia Rady Ministrów, normującego użytkowanie funduszu osadniczego, przeznaczonego do dyspozycji Głównego Urzędu Ziemskiego, w myśl Uchwały Sejmowej z dnia 19 grudnia 1919 r. (Dz. Ustaw z 1920 r. № 47 poz. 290) zarządza się co następuje:
Art.  1.

Urząd Osadniczy w Poznaniu udziela z funduszu osadniczego przeznaczonego w kwocie 10 miljonów marek niskoprocentowych pożyczek-.

a)
na nabywanie lub dzierżawienie ziemi,
b)
na przyspieszenie tworzenia drobnych osad,
c)
na przyspieszenie budowy domów dla robotników w pobliżu miast i ośrodków przemysłowych.
Art.  2.

Z pożyczek korzystać mogą:

I. Na cel określony w art. 1 pod a i b

a)
bezrolni, obeznam z prowadzeniem gospodarstwa rolnego,
b)
małorolni, posiadacze gospodarstw niesamodzielnych,
c)
pracownicy rolni, 3 mianowicie służba dworska i oficjaliści,
d)
inwalidzi wojenni zdolni do pracy na roli i należący do kategorji osób wyszczególnionych pod a, b i c,
e)
emigranci należący do kategorii osób wyszczególnionych pod a, d i c.
f)
zalegalizowane zrzeszenia, tworzone z osób wyżej wymienionych w celu wspólnego nabywania lub dzierżawienia ziemi uprawne) do jej podziału między członków albo prowadzenia wspólnego gospodarstwa.

Przez zrzeszenie takie należy rozumieć kooperatywy rolne oraz zrzeszenia tworzone na zasadzie statutów normalnych, jak również towarzystwa z ograniczoną poręką i zarejestrowane spółki z nieograniczoną poręką.

II. Na cel określony w art. 1 pod c

a)
zarządy komunalne na zakup terenów, materjałów budowlanych lub ich wytwarzanie oraz na budowę domów z małemi, taniemi, mieszkaniami hygienicznemi dla niezamożnych rodzin robotniczych,
b)
kooperatywy mieszkaniowe, organizacje społeczne i instytucje,. a wyjątkowo nawet osoby prywatne lub prawne na zakup terenu pod budowę lub na budową małych mieszkań dla niezamożnych rodzin robotniczych.
Art.  3.

Prawa korzystania z funduszu przeznaczonego Urzędowi Osadniczemu w Poznaniu są pozbawione osoby wymienione w art. 3 rozporządzenia Rady Ministrów (Dz. Ust. № 47 poz. 290).

Art.  4.

Osoby lub zrzeszenia wymienione w art. 2 pod p. I wnoszą podania o pożyczkę za pośrednictwem Komisarza Ziemskiego, do czasu zaś jego mianowania za pośrednictwem właściwego Starosty, a w miastach wyłączonych z powiatów za pośrednictwem właściwego magistratu. Podania winny zawierać potwierdzenie właściwej zwierzchności gminnej, że starający się o pożyczką należy do jednej z kategorji obywateli wyszczególnionych w art. 2.

Inwalidzi wojenni powinni nadto dołączyć do podania zaświadczenie właściwej władzy wojskowej, likwidujące ich rentę inwalidzką.

Zarządy komunalne, osoby lub zrzeszenia, wymienione w art. 2 pod p. II wnoszą podania o pożyczki bezpośrednio do Urzędu Osadniczego w Poznaniu. Szczegółowe warunki udzielania pożyczek tego rodzaju, oraz ich oprocentowanie określi w każdym poszczególnym wypadku Główny Urząd Ziemski na wniosek Prezydenta i Wiceprezydenta Urzędu Osadniczego.

Art.  5.

Komisarz Ziemski lub Starostwo udziela opinji o każdem zgłoszeniu i przesyła akta Urzędowi Osadniczemu, który w osobie Prezydenta i Wiceprezydenta decyduje o przyznaniu pożyczki i decyzję swoją w tej mierze przekazuje do wykonania Polskiemu Państwowemu Bankowi Rolnemu.

Art.  6.

Polski Państwowy Bank Rolny z funduszu przeznaczonego dla Urzędu Osadniczego w Poznaniu przekaże Prezydentowi tegoż Urzędu przyznane do wypłaty sumy wraz z aktami sprawy i odpowiedniem zobowiązaniem, które dłużnik winien przy odbiorze pieniędzy podpisać. Przesiane w ten sposób dokumenty Prezydent Urzędu Osadniczego w Poznaniu zwraca Bankowi niezwłocznie po załatwieniu.

Art.  7.

Pożyczki z 10 miljonowego funduszu, przyznanego Urzędowi Osadniczemu w Poznaniu, wydawane zarządom komunalnym, osobom zrzeszeniom, wymienionym w art. 2 pod 11 mogą być oprocentowane poniżej normy przewidzianej w art. 18 rozp. Rady Ministrów Dz. Ust. № 47 poz. 290.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.98.649

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i sposób udzielania kredytu z funduszu osadniczego, przekazanego Głównemu Urzędowi Ziemskiemu, a przeznaczonego w kwocie 10.000.000 marek dla Urzędu Osadniczego w Poznaniu.
Data aktu: 16/09/1920
Data ogłoszenia: 23/10/1920
Data wejścia w życie: 07/11/1920