Podoficerowie zawodowi.

ROZPORZĄDZENIE
RADY OBRONY PAŃSTWA
z dnia 6 sierpnia 1920 r.
o podoficerach zawodowych.

Art.  1.

W celu należytego wyszkolenia oddziałów wojskowych tudzież podniesienia bojowej i technicznej sprawności wojska ustanawia się w wojsku polskiem instytucje, podoficerów zawodowych.

Art.  2.

Podoficerem zawodowym mianować można każdego, kto po odbyciu obowiązkowej służby w wojsku stałem zobowiąże się pisemnie do czynnej służby w wojsku stałem na stanowisku podoficera zawodowego na okres czasu przepisany w niniejszem rozporządzeniu (art. 4) i odpowiada następującym wymaganiom:

a)
jest obywatelem polskim,
b)
ukończył z pomyślnym wynikiem conajmniej 2 klasy państwowej lub przez Państwo uznanej szkoły średniej,
c)
ukończył z pomyślnym wynikiem szkołę podoficerską lub inną równorzędną specjalną szkołę wojskową,
d)
włada poprawnie językiem polskim w słowie i piśmie,
e)
ukończył przynajmniej 20 lat życia,
f)
jest nieposzlakowany,
g)
w wypadku małoletności złoży urzędowe potwierdzenie zezwolenia ojca, względnie opiekuna na pozostanie w wojsku na stanowisku podoficera zawodowego.
Art.  3.

Podoficerów zawodowych mianuje Minister Spraw Wojskowych.

Minister Spraw Wojskowych może prawo mianowania podoficerów zawodowych przekazać dowódcom wojskowych okręgów generalnych.

Art.  4.

Czas służby podoficera zawodowego ustanawia się na lat 12. Do okresu tego wlicza się czas poprzednio przez podoficera odbytej czynnej służby w wojsku stałem.

Minister Spraw Wojskowych z ważnych przyczyn może zwolnić podoficera zawodowego na jego prośbę, ze służby przed upływem powyżej wskazanego okresu czasu.

Art.  5.

W czasie wojny podoficerowie zawodowi pozostają w szeregach przymusowo, niezależnie od zmobilizowania ich rocznika i zachowują wszelkie uprawnienia osobiste.

Art.  6.

Za niesumienne pełnienie obowiązków służbowych, nieodpowiednie zachowanie się uchybiające godności żołnierza, jako też za inne wykroczenia, podoficerowie zawodowi podlegają usunięciu ze służby tylko na podstawie orzeczenia karno-sądowego lub dyscyplinarnego.

Art.  7.

Ustanawia się 4 stopnie podoficerów zawodowych:

1)
kaprala,
2)
plutonowego,
3)
sierżanta,
4)
sierżanta-sztabowego.
Art.  8.

Uposażenie podoficerów zawodowych podczas ich służby czynnej tudzież zaopatrzenie ich po opuszczeniu tej służby reguluje osobna ustawa.

Art.  9.

Podoficerowie zawodowi po odbyciu dziesięcioletniej służby uzyskują prawo do urlopu z pełnem uposażeniem na czas 6 miesięcy celem odbycia kursu albo praktyki, potrzebnej do uzyskania posady w służbie państwowej lub prywatnej.

Postanowienia przejściowe.

Art.  10.

Podoficerowie, podoficerowie zawodowi i gażyści bez rangi, z b. armji rosyjskiej, austrowęgierskiej i niemieckiej oraz z b. polskich formacji wojskowych, którzy obecnie pełnią czynną służbę wojskową, mogą być zamianowani podoficerami zawodowymi, jeżeli pisemnie zobowiążą się do służby w wojsku stałem na okres czasu przepisany w niniejszem rozporządzeniu (art. 4) i odpowiadają warunkom określonym w art. 2 ust. a, d, f, g.

Pod temi samemi warunkami mogą być zamianowani podoficerami zawodowymi w Wojsku Polskiem podoficerowie, podoficerowie zawodowi i gażyści bez rangi z b. armji rosyjskiej, austro-węgierskiej i niemieckiej tudzież z b. polskich formacji wojskowych, którzy zgłoszą się do służby wojskowej najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia i o ile dostatecznie usprawiedliwią powody opóźnienia się ze zgłoszeniem się do Wojska Polskiego.

Art.  11.

Czas służby odbytej na stanowisku podoficera, podoficera zawodowego lub gażysty bez rangi w b. armji rosyjskiej, austro-węgierskiej lub niemieckiej zalicza się jako służbę w Wojsku Polskiem na stanowisku podoficera zawodowego, czas zaś takiej służby w b. polskich formacjach wojskowych zalicza się podwójnie.

Art.  12.

Podoficerowie zawodowi z b. armji austro-węgierskiej, którzy na tem stanowisku przesłużyli przynajmniej 12 lat, lecz z powodu stanu wojennego lub innych przeszkód od nich niezależnych od byłych władz austro-węgierskich certyfikatu nie otrzymali, mogą na zasadzie wniesionej i odpowiednio udokumentowanej prośby otrzymać od Ministra Spraw Wojskowych zaświadczenie wysługi lat, równoznaczne z certyfikatem.

Art.  13.

Rozporządzenie niniejsze nie ma zastosowania do podoficerów zawodowych marynarki wojennej.

Art.  14.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Jednocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie dotychczas w Wojsku Polskiem stosowane postanowienia, będące w sprzeczności z niniejszem rozporządzeniem.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.75.512

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podoficerowie zawodowi.
Data aktu: 06/08/1920
Data ogłoszenia: 12/08/1920
Data wejścia w życie: 12/08/1920