Zwolnienie od pozwoleń na wywóz przez linję celną Rzeczypospolitej Polskiej poszczególnych rodzajów towarów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU W POROZUMIENIU Z MINISTRAMI SKARBU, APROWIZACJI ORAZ ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH
z dnia 20 lipca 1920 r.
w sprawie zwolnienia od pozwoleń na wywóz przez linję celną Rzeczypospolitej Polskiej poszczególnych rodzajów towarów.

Na zasadzie art. 2 dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. Dz. Pr.P. N° 15 poz. 216 zarządza się, iż objęte następującym spisem towary mogą być wywożone przez linję celną Rzeczypospolitej Polskiej bez osobnego pozwolenia Państwowej Komisji Przywozu i Wywozu:
Pozycja taryfy celnej
6 p. 1 Jagody świeże, solone i moczone wszelkie.
11 p. 1 Orzechy jadalne, z wyjątkiem orzechów ziemnych (arachidów).
13 Musztarda, warzywa i owoce w occie, oliwie lub inaczej przyrządzone, w naczyniach hermetycznie zamkniętych.
14 p. 1 i 2 Grzyby świeże i suszone, również trufle, oraz grzyby wszelkie w occie, oliwie i słonej wodzie.
17 p. 1, 2 i 3 Żołędzie suszone i palone; cykorja; surogaty kawy, w kawałkach, mielone, prasowane.
24 p. 1, 2 i 3 Kakao w proszku bez cukru i z cukrem; cukierki; konfitury, serki owocowe, galaretki owocowe, proszki i pastylki z cukrem, owoce w likierach, araku i koniaku; czekolada; kompoty i soki z owoców i jagód.
26 p. 1 Chmiel.
27 p. 1 Arak, rum, koniak, śliwowica i inne wódki; wszelkiej mocy likiery i nalewki.
28 Wino owocowe i jagodowe.
29 Miód, porter i piwo.
30 Ocet.
32 Wody mineralne sztuczne i naturalne.
44 Rogi, żołądki cielęce.
46 p. 1 Wyroby z włosów ludzkich.
46 p. 2, 64 p. 4 Wyroby z innych jak ludzkie włosów i szczeciny: szczotki do użytku domowego; pendzle do użytku artystycznego i pendzle inne. Wyroby szczotkarskie do użytku domowego z roślin.
47 p. 2 Puch.
52 p. 1 Wosk ziemny (ozokeryt), również topiony.
56 p. 2a. b; p. 3a; p. 4; p. 5; p. 6; p. 7

209 p. 1

Skóry futrzane wyprawione, barwione i niebarwione, następujące: bobry morskie, lisy czarne i niebieskie, szenszyle, sobole, foki prawdziwe wyskubane i niewyskubane, gronostaje, kuny, elki amerykańskie, nurki, bobry amerykańskie, cywety, skunksy, oposy (także amerykańskie), szopy, tchórze, wiewiórki, rysie, niedźwiadki, niedźwiedzie, wilki, wydry, tygrysy, piżmowce, ogony popielic i lisów, koźlęta, guanako, lamy, lisy, rosomaki, ralaby, koty, karakuły, popielice, kałanki, surki, murmle, oraz ubiory i okrycia podbite powyższemi futrami, jak również futra, ubiory futrzane i okrycia zszyte z powyższych futer.
57 p. 3 Wyroby kaletnicze i galanteryjna, jako to: torebki, woreczki, portmonetki, portcygary, portfele i t. p.
59 p. 2, p. 3 Wióry drzewne, wyroby bednarskie, klepki gotowe.
61 p. 1a, b, c, d, p. 2 i Uwaga 1 Ćwieki do butów; dykty; meble gięte fornierowane i niefornierowane, politurowane lub lakierowane, również wyplatane, z ozdobami i deseniami lub bez ozdób i deseni; wyroby z fornierów klejonych wszelkie (z wyjątkiem części mebli giętych) ; ramy, listwy drewniane do ram, deszczółki do posadzek i posadzki
61 p. 3 p. 4 Wyroby z drzewa rzeźbione; wyroby stolarskie, tokarskie i rzeźbiarskie, z malowidłami, pozłacane, posrebrzane, bronzowane, z takiem iż ozdobami, również z ozdobami z miedzi, stopów miedzianych i t. p., z inkrustacjami lub wkładkami z drzewa, miedzi, stali, perłowej masy, kości słoniowej, szyldkretu i t. p. o ile nie stanowią zabytków starożytnych objętych ograniczeniem wywozu, zgodnie z par. 6 do art. 6 przepisów wykonawczych do rozporządzenia o taryfie celnej z dnia 4 listopada 1919 r. oraz art. 18 i 19 dekretu Rady Regencyjnej o opiece nad zabytkami sztuki i kultury z dnia 31 października 1918 r. (Dziennik Praw N° 16 poz. 36).
62 p. 3, p. 4, p. 6 Nasiona warzywne i buraków pastewnych; rośliny żyjące, jałowiec, mięta, likopodjum; kwiaty cięte, liście świeże, suszone, barwione i niebarwione; bukiety i wieńce.
64 p. 1, p. 2 Wyroby koszykarskie i plecione z materjałów roślinnych, z wyjątkiem taśm plecionych ze słomy, wiórów drzewnych i łodyg (p. 3), rogoży łykowych i worków z rogoży (p. 5).
67 p. 1 i 2,

70 p. 1, p. 2

Wyroby z kamieni wszelkiego gatunku, szlachetnych i nieszlachetnych, wyroby z gipsu i alabastru z wyjątkiem wyrobów z łupku, o ile nie stanowią zabytków starożytnych objętych ograniczeniem wywozu zgodnie z par. 6 do art. 6 przepisów wykonawczych do rozporządzenia o taryfie celnej z dnia 4 listopada 1919 r. oraz art. 18 1 19 dekretu Rady Regencyjnej o opiece nad zabytkami sztuki i kultury z dnia 31 października 1918 r. (Dziennik Praw N° 16 poz. 36).
73 p. 3, p. 4 Płytki do posadzek z masy kamiennej i płytki gliniane do wykładania ścian z mas wszelkiej barwy.
74 p. 3; p.4a, b, c Ozdoby terrakotowe, przedmioty do ozdoby budynków i mieszkań. Naczynia i wyroby garncarnskie.
75 p. 3 Wyroby fajansowe z malowidłami, złoceniami i wielobarwnemi wzorami o ile nie stanowią zabytków starożytnych, objętych ograniczeniem wywozu zgodnie z par. 6 do art. 6 przepisów wykonawczych do rozporządzenia o taryfie celnej z dnia 4 listopada 1919 r. oraz art. 18 i 19 dekretu Rady Regencyjnej o opiece nad zabytkami sztuki kultury z dnia 31 października 1918 r. (Dziennik Praw N° 16 poz. 36).
76 p. 2, p. 3 Przedmioty z porcelany i biskwitu dla ozdoby mieszkań; kwiaty sztuczne porcelanowe, również fajansowe i t. p.; naśladownictwa roślin i ich części lub wyroby z nich, o ile nie stanowią zabytków starożytnych objętych ograniczeniem wywozu zgodnie z par. 6 do art. 6 przepisów wykonawczych do rozporządzenia o taryfie celnej z dnia 4 listopada 1919 r. oraz art. 18 i 19 dekretu Rady Regencyjnej o opiece nad zabytkami sztuki i kultury z dnia 31 października 1918 r. (Dziennik praw N° 16 poz. 36).
77 p. 1, p. 2, p. 3 p. 5 Butelki, szklanki, słoje, szkła do lamp, ze szkła wszelkiego; wyroby ze szkła białego i półbiałego, szlifowane, polerowane, rżnięte i z innemi ozdobami.
86 Terpentyna nieoczyszczona i oczyszczona.
98 p. 1 Węglan amonu.
66 p. 1 Dolomit.
118 Wody aromatyczne.
119 p. 1, p. 2 Kosmetyki i pachnidła wszelkie, wyroby perfumeryjne.
131 p. 2 Biel cynkowa.
136 i 216 Farby do celów artystycznych.
137 p. 2 Błyszcz na obuwie, środki do czyszczenia obuwia i metali; atramenty płynne.
149 Wyroby platerowane, sztućce i galanterja z metali półszlachetnych, platerowane.
154 p. 2 Naczynia blaszane, emaljowane.
169 p. 1c, I, II Wyświetlone wstęgi kinematograficzne.
172 Gramofony, płyty do gramofonów, części gramofonów, pozytywki.
178 p. 1a, d; p. 2 Obrazy, sztychy, rysunki, wykonane ręcznie na papierze lub płótnie, za każdorazowem pozwoleniem Ministerstwa Sztuki i Kultury; nuty; pisma i wydawnictwa perjodyczne; książki, o ile nie stanowią zabytków starożytnych, objętych ograniczeniem wywozu zgodnie z par. 6 do art. 6 przepisów wykonawczych do rozporządzenia o taryfie celnej z dnia 4 listopada 1919 r. oraz art. 18 i 19 dekretu Rady Regencyjnej o opiece nad zabytkami sztuki i kultury z dnia 31 października 1918 r. (Dziennik Praw N° 16 poz. 36).
185 p. 2a, b i Uwaga Jedwab sztuczny.
207 p. 1 Koronki i hafty.
213 p.1,p. 2, p. 3 Pióra ozdobne; sztuczne kwiaty i rośliny z przędzy i tkanin.
214 p. 1, p. 2 Sieczka szklana i paciorki szklane, drewniane, celuloidowe, metalowe, porcelanowe, kokosowe i z innych materjałów pospolitych i wyroby z nich, imitacje korali i pereł z pospolitych materjałów.
215 p. 1, p. 2, p. 3, p. 4a, b, d Wyroby galanteryjne i toaletowe, z wyjątkiem wyrobów oddzielnie niewymienionych, z rogu, kości, morskiej planki, fiszbinu, gagatu, celulojdu, lawy, wosku, (t.j. z wyjątkiem ostatniego ustępu p. 2) ; zabawki dziecinne, z wyjątkiem porcelanowych i celuloidowych główek do lalek.
Wszelkie towary, z wyjątkiem artykułów spożywczych i monopolowych, przewożone w małych ilościach przez mieszkańców pogranicza na własny użytek.

Przedmioty, służące do użytku, uwierzytelnionych zastępców państw obcych.

Wzory i próbki towarów, nie nadające się do innego użytku z wyjątkom artykułów spożywczych i przedmiotów monopolów państwowych.

Przedmioty codziennej potrzeby, które podróżni wiozą ze sobą do własnego użytku podczas podróży, lub do wykonywania swego zawodu.

Wyroby tytoniowe, wiezione przez podróżnych w ilości 25 cygar albo 100 papierosów, albo 100 gram tytoniu na osobę.

Używane przedmioty urządzenia domowego, odzież, bielizna, pościel - należące do osób przesiedlających się.

Wagony kolejowe i cysterny, należące do przedsiębiorstw przewozowych, wraz z przedmiotami, służącemi do ich urządzenia lub potrzebnemi do utrzymania ich w ruchu, jako też w ruchu pogranicznym wszelkie inne środki przewozowe, oraz zwierzęta wierzchowe pociągowe i juczne wraz z uprzężą, okryciem i przeznaczoną dla nich paszą, jeżeli nie ulega wątpliwości, że podróży nie przedsięwzięto w celu obejścia zakazu przywozu, wywozu lub przewozu tranzytowego.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.58.367

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwolnienie od pozwoleń na wywóz przez linję celną Rzeczypospolitej Polskiej poszczególnych rodzajów towarów.
Data aktu: 20/07/1920
Data ogłoszenia: 20/07/1920
Data wejścia w życie: 20/07/1920