Wykonywanie przez geometrów prywatnych czynności mierniczych, związanych z działalnością Urzędów Ziemskich.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU ZIEMSKIEGO
z dnia 8 czerwca 1920 r.
w przedmiocie wykonywania przez geometrów prywatnych czynności mierniczych, związanych z działalnością Urzędów Ziemskich.

Na mocy art. 2 i 68 przepisów tymczasowych o Urzędach Ziemskich z dnia 11-go października 1918 r. oraz art. 3 i 5 ustawy z dnia 22-go lipca 1919 r. w przedmiocie utworzenia Głównego Urzędu Ziemskiego w celu należytego wykonywania robót mierniczych, związanych z działalnością Urzędów Ziemskich i ujednostajnienia ich w obrębie działania tychże Urzędów, zarządza się co następuje:
Art.  1.

Roboty miernicze, związane z działalnością Urzędów Ziemskich, a w szczególności potrzebne przy komasacji, parcelacji tak prywatnej, jako też prowadzonej przez instytucje przez Państwo upoważnione, likwidacji służebności, podziale wspólnot, zamianie gruntów i innych, geometrzy prywatni i prywatne biura miernicze mogą wykonywać tylko z upoważnienia Głównego Urzędu Ziemskiego.

Art.  2.

O upoważnienie do wykonywania robót mierniczych, związanych z działalnością Urzędów Ziemskich, mogą się starać niżej wymienieni technicy, występujący pojedynczo lub w charakterze kierowników prywatnych biur mierniczych a więc:

a) 1
(uchylona),
b) 2
(uchylona),
c) 3
(uchylona),
d) 4
(uchylona),
e)
absolwenci szkół mierniczych z conajmniej dwuletnią praktyką,
f)
geometrzy klasy I-ej posiadający wieloletnią, odpowiednio zaświadczoną praktykę.
Art.  3.

W celu uzyskania upoważnienia kandydaci winni składać do Głównego Urzędu Ziemskiego za pośrednictwem właściwych Okręgowych Urzędów Ziemskich, odpowiednie podania, do których należy dołączyć:

a)
życiorys,
b)
dokument stwierdzający cenzus fachowy, lub uwierzytelniony odpis tego dokumentu,
c)
zobowiązanie do wykonywania robót mierniczych zgodnie z instrukcją i stosowania się do wszelkich zarządzeń Urzędów Ziemskich (wzór № 1),
d)
w stosunku do absolwentów szkół mierniczych i geometrów kl. J dokumenty, stwierdzające posiadaną praktykę. Podanie oraz załączniki podlegają opłacie stemplowej zgodnie z dekretem Naczelnika Państwa z dnia 7 go lutego 1919 roku, w przedmiocie opłat od podań, oraz od świadectw urzędowych (Dziennik Praw z r. 1919 № 14 poz. 145).
Art.  4.

Kierownicy prywatnych biur mierniczych, ubiegający się o upoważnienie, winni oprócz dokumentów osobistych, wymienionych w art. poprzednim, złożyć listę imienną wszystkich techników, wchodzących w skład biura z wyszczególnieniem ich kwalifikacji fachowych i stanowiska zajmowanego w biurze (samodzielny wykonawca, czy pomocnik) i z dołączeniem dokumentów, lub uwierzytelnionych odpisów, stwierdzających posiadany przez nich cenzus fachowy i praktykę.

Art.  5.

Upoważnienia Główny Urząd Ziemski udziela na okres jednego roku. (Wzór № 2).

Art.  6.

W celu odnowienia upoważnienia na okres następny geometra upoważniony winien złożyć właściwemu Okręgowemu Urzędowi Ziemskiemu na 6 tygodni przed upływem terminu odpowiednie podanie, przedstawiając jednocześnie posiadane upoważnienie.

Art.  7.

Geometra upoważniony niema prawa rozpocząć żadnej roboty mierniczej, związanej z działalnością Urzędów Ziemskich bez uprzedniego zarejestrowania tej roboty we właściwym. Okręgowym Urzędzie Ziemskim i wpisania jej przez tenże Urząd do otrzymanego upoważnienia. W tym celu przed rozpoczęciem roboty geometra winien przedstawić właściwemu Okręgowemu Urzędowi Ziemskiemu posiadane przez niego upoważnienie oraz podać warunki, według których robota ma być wykonywana.

Art.  8.

Okręgowy Urząd Ziemski może odmówić upoważnionemu geometrze wpisania zgłoszonej roboty do upoważnienia, jeżeli stwierdzi, że dana praca nie jest odpowiednio przygotowana lub, że ilość rozpoczętych przez niego robót przewyższa możność ich ukończenia w terminach, wskazanych w odpowiednich umowach, albo, że warunki wykonania roboty są sprzeczne z prawem lub z zadaniami Urzędów Ziemskich.

Art.  9.

Geometra upoważniony winien nadsyłać do właściwych Okręgowych Urzędów Ziemskich nie później niż w dniu 3 każdego miesiąca zawiadomienia o stanie dokonywanych przez niego robót oraz niezwłocznie zawiadamiać Okręgowy Urząd Ziemski o ukończeniu każdej roboty.

Art.  10.

Przy wykonywaniu robót mierniczych, związanych z działalnością Urzędów Ziemskich, geometra upoważniony winien:

a)
stosować się do instrukcji technicznej i przepisów obowiązujących geometrów Urzędów Ziemskich tak co do sposobu wykonania robót, jakoteż sporządzania i przedstawiania do zatwierdzenia dowodów pomiarowych;
b)
stosować się do wszelkich odnośnych zarządzeń Urzędów Ziemskich,
c)
poddawać swoje roboty, tak polowe jak i biurowe, rewizji Rewidenta Pomiarów właściwego Okręgowego Urzędu Ziemskiego.
Art.  11.

Wydane upoważnienie może być odwołane przez Główny Urząd Ziemski w każdym czasie.

Art.  12.

W razie odwołania upoważnienia właściwy Okręgowy Urząd Ziemski zawiadamia o tem geometrą i posiadaczy gruntów, na których upoważniony geometra prowadzi roboty miernicze, poczem geometra obowiązany jest niezwłocznie zwrócić posiadany dowód upoważnienia.

Art.  13.

Dowody pomiarowe wykonywane przez geometrów, nieupoważnionych przez Główny Urząd Ziemski, nie będą uwzględniane przez Urzędy Ziemskie.

Art.  14.

Wszystkie biura miernicze oraz geometrzy prywatni, którzy rozpoczęli prace pomiarowe, związane z działalnością Urzędów Ziemskich, przed wydaniem niniejszego rozporządzenia, winni w celu uzyskania zezwolenia na ukończenie ich, zgłosić te prace do właściwych Okręgowych Urzędów Ziemskich w przeciągu miesiąca od daty ogłoszenia powyższego rozporządzenia.

Art.  15.

Z chwilą wydania niniejszego rozporządzenia tracą moc obowiązującą wszelkie sprzeczne z niem dotychczasowe przepisy i zarządzenia w tej sprawie.

Art.  16.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Warszawa, dnia 8 czerwca 1920 roku.

Wzór № 1.

ZOBOWIĄZANIE.

Ja, niżej podpisany .............. .po otrzymaniu upoważnienia od Głównego Urzędu Ziemskiego do wykonywania robót mierniczych, zobowiązuję się:

1)
nie rozpoczynać żadnej roboty mierniczej, związanej z działalnością Urzędów Ziemskich bez uprzedniego wpisania jej przez właściwy Urząd Ziemski do otrzymanego upoważnienia;
2)
wykonywać wszelkie roboty miernicze zgodnie z instrukcją techniczną, obowiązującą geometrów Urzędów Ziemskich, oraz stosować się do przepisów i zarządzeń tychże Urzędów;
3)
zgodnie z obowiązującemi przepisami przedstawić właściwemu Okręgowemu Urzędowi Ziemskiemu do sprawdzenia i zatwierdzenia w każdej robocie, oprócz dowodów pomiarowych, potrzebnych dla stron podług umowy, dla archiwum mierniczego Urzędów Ziemskich we wszystkich pracach pierworys i jeden egzemplarz planu ostatecznego wraz z rejestrami pomiarowymi, notatkami i szkicami polowemi oraz wszelkiemi odnośnemi wyliczeniami, a w pracach komasacyjnych, oprócz tego, jeden odrys planu ostatecznego i rejestry pomiarowo-klasyfikacyjne, zastrzegając sobie we wszystkich pracach,; oprócz prac komasacyjnych, zwrot notatek polowych po sprawdzeniu dowodów pomiarowych przez Urzędy Ziemskie;
4)
poddawać wykonywane roboty, tak polowe jakimi biurowe, rewizji Rewidentów pomiarów Okręgowych Urzędów Ziemskich, oraz uzupełniać według ich wskazówek wszelkie niedokładności wynikłe z niewłaściwego stosowania instrukcji! przepisów technicznych oraz zarządzeń Urzędów Ziemskich;
5)
zawiadamiać Okręgowy Urząd Ziemski o każdej ukończonej robocie;
6)
nadsyłać nie później niż dnia 3-go każdego miesiąca do właściwego Okręgowego Urzędu Ziemskiego zawiadomienie o stanie robót, wpisanych do otrzymanego upoważnienia;
7)
w razie odwołania przez G. U. Z. upoważnienia, niezwłocznie zwrócić dowód upoważnienia do Głównego Urzędu Ziemskiego;
8)
we właściwym terminie zwrócić otrzymane od Głównego Urzędu Ziemskiego upoważnienie celem uzyskania nowego.

Wzór № 2.

GŁÓWNY URZĄD ZIEMSKI

Warszawa

Nr ..........

Dnia ..................................1 920 r.

UPOWAŻNIENIE.

Główny Urząd Ziemski niniejszem upoważnia geometrę ....................... , ..........................

P. ..................................................................................................................................................

do wykonywania wszelkich robót mierniczych, związanych z pracami Urzędów Ziemskich, na terenie działań Urzędów Ziemskich Okręgowych, na czas do dnia ..........................192 roku.

Roboty miernicze winny być wykonywane przez geometrę ................ p ............................ zgodnie z "Tymczasową instrukcją techniczną dla geometrów", wykonywujących roboty miernicze przy pracach, prowadzonych przez Urzędy Ziemskie oraz z innemi przepisami technicznemi wspomnianych urzędów.

Geometra ...................... p. ..................... powyższe roboty winien prowadzić zgodnie z wszelkiemi zarządzeniami właściwych Urzędów Ziemskich.

Niniejsze upoważnienie ma moc obowiązującą tylko do dnia ................... 192 ....... roku, poczerń geometra ..................... p. ................................ obowiązany jest uzyskać od Głównego Urzędu Ziemskiego nowe pełnomocnictwo dla prowadzenia dalszych robót, wchodzących w zakres działalności Urzędów Ziemskich.

Geometra ......................... p. ........................ nie może rozpocząć żadnej roboty mierniczej bez uprzedniego wpisania jej przez właściwy Urząd Ziemski Okręgowy w odpowiedniej rubryce na odwrotnej stronie niniejszego upoważnienia.

Wszelkie władze cywilne i wojskowe wzywa się do okazania geometrze ........................... p. .......... pomocy przy wykonywaniu robót, oraz przy przejazdach końmi, kolejami i statkami.

Prezes

Głównego Urzędu Ziemskiego:

Opłata stemplowa

uiszczona.

1 2 3 4 5 6 7
Nr. Kolejny Nazwa miejscowości, gmina powiat Rodzaj roboty Obszar Kiedy robota została zgłoszona do Urzędu Ziemskiego Kiedy robota została ukończona Uwagi:
Data Pieczęć i podpis Prezesa U. Z. 0. Data Pieczęć i podpis Prezesa U. Z. 0.
1 Art. 2 lit. a) uchylona przez § 5 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1923 r. w sprawie upoważnienia niektórych kategorji mierniczych do wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego (Dz.U.23.132.1097) z dniem 22 grudnia 1923 r.
2 Art. 2 lit. b) uchylona przez § 5 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1923 r. w sprawie upoważnienia niektórych kategorji mierniczych do wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego (Dz.U.23.132.1097) z dniem 22 grudnia 1923 r.
3 Art. 2 lit. c) uchylona przez § 5 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1923 r. w sprawie upoważnienia niektórych kategorji mierniczych do wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego (Dz.U.23.132.1097) z dniem 22 grudnia 1923 r.
4 Art. 2 lit. d) uchylona przez § 5 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1923 r. w sprawie upoważnienia niektórych kategorji mierniczych do wykonywania czynności pomiarowych, związanych z przebudową ustroju rolnego (Dz.U.23.132.1097) z dniem 22 grudnia 1923 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.57.353

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonywanie przez geometrów prywatnych czynności mierniczych, związanych z działalnością Urzędów Ziemskich.
Data aktu: 08/06/1920
Data ogłoszenia: 19/07/1920
Data wejścia w życie: 19/07/1920