Zm.: rozporządzenie w sprawie poboru koni z dnia 26 lipca 1919 r.

ROZPORZĄDZENIE
Ministra Spraw Wojskowych i Ministra Spraw Wewnętrznych
z dnia 13 lipca 1920 r.
w przedmiocie zmiany rozporządzenia w sprawie poboru koni z dnia 26 lipca 1919 r. (Monitor Polski Nr 182 z dn. 14 sierpnia 1919 r.).

Na mocy ustawy o rzeczowych świadczeniach wojennych z dnia 11 kwietnia 1919 r. (Dz. P. Nr 32 poz. 264) i ustawy z dnia 23 kwietnia 1920 r. (Dz. U. Rz. P. № 37 poz. 212) w przedmiocie przywrócenia mocy obowiązującej i częściowej zmiany ustawy z dnia 11 kwietnia 1919 r. o rzeczowych świadczeniach wojennych (Dz. P. 1919 r. № 32 poz. 264), oraz w częściowej zmianie rozporządzenia w sprawie poboru koni z dnia 26 lipca 1919 r. (Monitor Polski № 182 z dn. 14 sierpnia 1919 r.) zarządza się co następuje;
Art.  1.

Art. 1 powyższego rozporządzenia otrzymuje następujące brzmienie:

"Rozdziału zapotrzebowanej przez armie, ilości koni na poszczególne Województwa dokonywa Ministerstwo Rolnictwa i D. P. w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Wojskowych. Ścisłego podziału wyznaczonego na Województwa kontyngensu koni na poszczególne powiaty dokonywa Urząd Wojewódzki w porozumieniu z Dowództwem Okręgu Generalnego. Podziału wyznaczonego na powiat kontyngensu koni pomiędzy gminy oraz repartycję koni pomiędzy większą i mniejszą własność dokonywa powiatowa Komisja poboru koni przy współudziale przedstawicieli mniejszej i większej własności".

Art.  2.

Dotychczasowe punkty 1 i 6 art. II tegoż rozporządzenia otrzymują następujące brzmienie:

1. Konie w wieku poniżej lat 4-ch.

6. Konie, należące do instytucji i zakładów użyteczności publicznej, posiadające zaświadczenia odnośnego województwa, w -Małopolsce - Generalnego Delegata Rządu, w miastach: Warszawie, Łodzi i Lublinie - Komisarza Rządu, w Krakowie i Lwowie - Prezydenta Miasta.

Dotychczasowy punkt 8 art. II tegoż rozporządzenia uchyla się całkowicie, a dotychczasowe punkty 9 i 10 oznacza się liczbą 8 i 9, zachowując ich dotychczasowe brzmienie. .Natomiast dotychczasowe punkty 11 i 12 oznacza się liczbą 10 i 11, brzmienie zaś ich będzie następujące:

10. a) Ogiery i klacze, zaregestrowane jako materjał hodowlany, o ile posiadają zaświadczenia, uznane przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych, oraz klacze, odstanowione ogierami państwowemi lub prywatnemi, zakwalifikowanemi do hodowli, posiadające świadectwa odstanowienia.

b) Ogiery i klacze pełnej krwi angielskiej, posiadające zaświadczenia Towarzystwa Zachęty Hodowli Koni w Polsce.

11. Konie, dostarczone przez Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych dla zagospodarowania odłogów, posiadające zaświadczenia Min. Rol. i D. P.

Art.  3.

Z uwzględnieniem powyższych zmian w art. 2 niniejszego rozporządzenia otrzymuje dotychczasowy ustęp 1 artykułu 111 rozporządzenia z dnia 26. VII-19 r. następujące brzmienie:

"Konie, wyszczególnione w art. II pod liczba 2) 7) 8) 9) 10) i 11), niezależnie od ich wieku, są bezwarunkowo zwolnione od-przyprowadzenia na plac poboru, natomiast inne konie poniżej lat 3 zwolnione są wprawdzie od tego obowiązku, Komisja poboru koni może jednak zarządzić dostarczenie tychże na plac poboru celem stwierdzenia istotnego ich wieku. Konie zaś, wyszczególnione pod 3) 4) 5) i 6), tylko wtedy, jeżeli dana instytucja, względnie osoba, nie posiada więcej koni. aniżeli ilość etatowa.

Pozostałe ustępy tegoż artykułu zatrzymują swoje dotychczasowe brzmienie.

Art.  4.

Ustęp 2 art. IV zmienia się w następujący sposób:

"Plany poboru koni, odpowiednio do rozkazów Min. Spraw Wojsk., sporządzają wojskowe Okręgi Generalne w porozumieniu z wojewodami".

Art.  5.

Punkt 5 artykułu V! A powyższego rozporządzenia otrzymuję następujące brzmienie:

"Powiatowy referent rolny, a w jego braku powiatowy lekarz weterynarji, jako reprezentant Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych".

W związku z tą zmianą brzmieć będzie punkt 6) art. VI B. jak następuje:

"Powiatowy referenat rolny, względnie powiatowy lekarz weterynarji, Jako reprezentant Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych, jest rzeczoznawcą we wszystkich sprawach hodowlanych, względnie weterynaryjnych, wyłaniających się w trakcie Komisji".

Art.  6.

Art. VII p. A. otrzymuje następujące brzmienie:

A.

CENY.

Za konia typu kawaler. i artyler. I kat. mk. pol. 33.000
Za konia typu kawaler. i artyler. II " 30.000
Za konia typu kawaler. i artyler. III " 30.000
Za konia typu taborowego I " 28.000
Za konia typu taborowego II " 25.000
Za konia typu taborowego III " 22.000
Ceny powyższe obowiązują aż do odwołania.

Jako konie taborowe uważa się konie poniżej 148 ctm., konie wyższe - za kawaleryjskie lub artyleryjskie stosownie do ich budowy.

Za konie typu kawaler, i artyler. specjalnie dobre, wysokokrwiste dopłaca się 10% ustanowionej ceny.

Za uździenice i postronek, z któremi pobrany koń ma być oddany, nie należy się osobna zapłata.

W pierwszem zdaniu ustępu B. tegoż artykułu odpadają słowa: "po porozumieniu się z reprezentantem armji".

Art.  7.

W miejsce trzech pierwszych ustępów art. IX tegoż rozporządzenia stanowi się:

"Wypłaty za zarekwirowane konie dokonywują powiatowe kasy skarbowe (urzędy podatkowe).

Szczegóły sposobu tych wypłat normowane będą wewnętrznemi przepisami Ministerstwa Skarbu w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Wojskowych",

Art.  8.

Rozporządzenie niniejsze obowiązuje z dniem ogłoszenia.

Warszawa, dnia 13 lipca 1920 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.56.351

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie poboru koni z dnia 26 lipca 1919 r.
Data aktu: 13/07/1920
Data ogłoszenia: 15/07/1920
Data wejścia w życie: 15/07/1920