Nadzwyczajny dodatek do rent inwalidów z Wojska Polskiego na obszarze b. dzielnicy pruskiej, oraz do rent inwalidów z b. armji niemieckiej (Dz. U. Nr 99, poz. 662).

PRZEPISY WYKONAWCZE
MINISTRA B. DZIELNICY PRUSKIEJ, MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH I MINISTRA SKARBU
z dnia 12 października 1920 r.
do rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskiej w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych i Ministrem Skarbu z dnia 12 października 1920 r. w przedmiocie nadzwyczajnego dodatku do rent inwalidów z Wojska Polskiego na obszarze b. dzielnicy pruskiej, oraz do rent inwalidów z b. armji niemieckiej (Dz. U. № 99, poz. 662).

Na podstawie art. 6 p. d) ustawy z d. 1 sierpnia 1919 r. (Dz. Pr. P. P. № 64 poz. 385) zarządza się co następuje:
§  1.
Nadzwyczajny dodatek drożyźniany w myśl § 1 rozporządzenia Ministra b. Dzielnicy Pruskie: w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych i Ministrem Skarbu z dnia 12 października 1920 r. (Dz. U. № 99 poz. 662) przyznają Urzędy Rent Wojskowych w Poznaniu względnie w Grudziądzu, które wykonanie tych czynności mogą poruczyć podległym sobie referatom rentowym przy Powiatowych Komendach Uzupełnień.

Dodatek przyznaje się na wniosek inwalidy, zgłoszony we właściwej Powiatowej Komendzie Uzupełnień.

§  2.
Przed przyznaniem nadzwyczajnego dodatku drożyźnianego zbadają urzędy decydujące za pośrednictwem władz miejscowych (Magistratów wzgl. Komisariatów Obwodowych - Wójtostw) stosunki majątkowe inwalidy na zasadzie formularza według wzoru dołączonego do niniejszego §.
§  3.
Nadzwyczajne dodatki drożyźniane nie mogą być przyznane w szczególności następującym inwalidom:
a)
inwalidom, zajmującym posady państwowe (komunalne);
b)
inwalidom, których przeciętny zarobek dzienny równa się lub przewyższa zarobek dzienny niewykwalifikowanego robotnika w miejscu zamieszkania inwalidy;
c)
inwalidom, przyjętym do zakładu inwalidzkiego, o ile nie posiadają rodziny, znajdującej się bez środków do utrzymania;
d)
inwalidom, posiadającym kapitał w jakiejkolwiekbądź formie, mogący im zapewnić dochód w wysokości, określonej w pkt. b.;
e)
inwalidom, posiadającym ruchomy lub nieruchomy majątek, wprawdzie nieprocentujący się, lecz mogący w razie sprzedaży zapewnić im utrzymanie jak pod d,;
f)
inwalidom, posiadającym ziemię, z której przeciętny czysty dochód równa się, lub przewyższa zarobek niewykwalifikowanego robotnika w miejscu zamieszkania inwalidy.
§  4.
Inwalidzi, którzy w myśl § 3 niniejszych przepisów wykonawczych mają dostateczne utrzymanie, pobierają nadal dotychczasowe renty wraz z dotychczasowemi dodatkami.
§  5.
Jeżeli inwalida, uprawniony do poboru nadzwyczajnego dodatku drożyźnianego, zmarł przed pobraniem tegoż, należy zaległe raty nadzwyczajnego dodatku wypłacić na żądanie pozostałym najbliższym członkom rodziny.
§  6.
Niniejsze przepisy wykonawcze wchodzą w życie z dniem ogłoszenia z ważnością wstecz od dnia 1 lipca 1920 r.

Wzór do § 2.

FORMULARZ

do przepisów wykonawczych Ministra Spraw Wojskowych, Ministra B. Dzielnicy Pruskiej i Ministra Skarbu (Dz. U. Nr 114 poz. 755) do rozporządzenia Ministra B. Dzielnicy Pruskiej w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Ministrem Spraw Wojskowych z dnia 12 października 1920 r. (Dz. Ust. Nr 99 poz. 662) w sprawie nadzwyczajnych dodatków drożyźnianych do rent inwalidzkich.

1. Imię, nazwisko i data urodzenia inwalidy:
2. Kataster ............ Lit. ...... Str. ...... № .............. (zawiera książka pokwitowań inwalidy):
3. Miejsce zamieszkania:
4. Zawód lub zatrudnienie:
5. Czy oddaje się obecnie jakimkolwiek zajęciom zarobkowym i jakim:
6. Wysokość przeciętnego zarobku dziennego względnie płacy miesięcznej:
7. Czy posiada kapitał, majątek ruchomy lub nieruchomy i jaki:
8. Wysokość ogólnych dochodów (%) miesięcznych względnie i ocznych:
9. Ilość członków rodziny, ich imiona i wiek:
10. Kto z członków rodziny oddaje siej zajęciom zarobkowym i ile zarabia:
11. Przeciętny zarobek dzienny niewykwalifikowanego robotnika w miejscu zamieszkania inwalidy:
12. Czy inwalida przebywa w zakładzie inwalidzkim i jakim:
13. Opinja wiedzy miejscowej (Magistratu, Komisarjatu obwodowego - Wójtostwa):

Podpis i pieczęć Magistratu (Komisarjatu Obwodowego - Wójtostwa)

......................................... dnia ......... 1920 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.114.755

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadzwyczajny dodatek do rent inwalidów z Wojska Polskiego na obszarze b. dzielnicy pruskiej, oraz do rent inwalidów z b. armji niemieckiej (Dz. U. Nr 99, poz. 662).
Data aktu: 12/10/1920
Data ogłoszenia: 16/12/1920
Data wejścia w życie: 16/12/1920, 01/07/1920