Powołanie Nadzwyczajnego Komisarza Ministerstwa Zdrowia Publicznego dla zwalczania chorób zakaźnych w Małopolsce.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA PUBLICZNEGO
z dnia 30 grudnia 1919 r.
w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych w przedmiocie powołania Nadzwyczajnego Komisarza Ministerstwa Zdrowia Publicznego dla zwalczania chorób zakaźnych w Małopolsce.

Na podstawie art. 24 ustawy z dnia 26 lipca 1919 r. (Dz. U. Rzp. P. № 67, p. 402) w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych zarządzam co następuje:
1)
Celem skutecznego zwalczania szerzących się w Małopolsce chorób zakaźnych powołuje się Nadzwyczajnego Komisarza Ministerstwa Zdrowia Publicznego dla zwalczania chorób zakaźnych z siedzibą we Lwowie.
2)
Zadaniem Nadzwyczajnego Komisarza jest zorganizowanie w porozumieniu z Generalnym Delegatem Rządu dla Galicji oraz władzami wojskowemi akcji zwalczania chorób ostro - zakaźnych wśród ludności cywilnej oraz zespolenie i ujednostajnienie zmierzającej w tym kierunku działalności wszelkich instytucji państwowych i autonomicznych oraz stowarzyszeń o charakterze społecznym.
3)
Wszelkie władze i urzędy państwowe, władze i urzędy autonomiczne obowiązane są popierać działalność Nadzwyczajnego Komisarza, którego powołanie nie zmienia w niczem obowiązków, ciążących na nich po myśli ustawy z dnia 25. VII. 1919. (Dz. U. Rzp. P. № 67, p. 402) w przedmiocie zwalczania chorób zakaźnych i innych chorób występujących nagminnie.
4) 1
Komisarzowi Nadzwyczajnemu przysługuje prawo bezpośredniego odnoszenia się do starostw i wydziałów powiatowych w Małopolsce, tudzież prawo w wypadkach nie cierpiących zwłoki wydawania doraźnych zarządzeń technicznych w granicach obowiązujących przepisów, o zwalczaniu chorób zakaźnych. O wydanych w powyższym trybie zarządzeniach winien Komisarz równocześnie donieść miejscowym władzom administracyjnym.
5)
Zakres działalności Nadzwyczajnego Komisarza może być w porozumieniu z władzami wojskowemi rozszerzony również i na tereny etapowe, leżące poza dotychczasowemi granicami Małopolski.
6)
Fundusze potrzebne do zorganizowania walki z chorobami zakaźnemi Nadzwyczajny Komisarz czerpać będzie z kredytów przyznanych na ten cel w budżecie Okręgowego Urzędu Zdrowia we Lwowie i ze specjalnych funduszów wyznaczonych przez Centralny Komitet do spraw walki z durem plamistym.
7)
Komisarza Nadzwyczajnego do zwalczania chorób zakaźnych w Małopolsce mianuje oraz udziela mu instrukcji Minister Zdrowia Publicznego.
8)
Odwołanie Nadzwyczajnego Komisarza nastąpi przez rozporządzenie Ministra Zdrowia Publicznego wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
1 Z dniem 29 lutego 1920 r. zakres działania Nadzwyczajnego Komisarza do zwalczania chorób zakaźnych w Małopolsce, rozszerza się w tym kierunku, że władza Nadzwyczajnego Komisarza obejmuje kierownictwo całej akcji przeciwepidemicznej, a wszystkie władze terytorjalne zarówno cywilne jak i wojskowe oraz urzędy szczególne jak również wszelkie organizacje o charakterze społecznym winny stosować się ściśle do zarządzeń Komisarza, wydanych w jego zakresie działania, zgodnie z art. 1 rozporządzenia z dnia 5 lutego 1920 r. (Dz.U.20.13.71).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024