Nadzór nad wyrobem i sprzedażą artykułów zastępczych-surogatów produktów spożywczych i przedmiotów użytku publicznego.

DEKRET
o nadzorze nad wyrobem i sprzedażą artykułów zastępczych-surogatów produktów spożywczych i przedmiotów użytku publicznego.

Art.  1.

Wyrób i sprzedaż artykułów zastępczych-surogatów produktów spożywczych, paszy, przedmiotów użytku codziennego - nie może się odbywać bez specjalnego pozwolenia Ministerstwa Zdrowia Publicznego.

Art.  2.

W podaniu o pozwolenie należy wymienić:

1)
imię. i nazwisko, firmę, zajęcie i adres petenta;
2)
nazwę artykułu zastępczego i zastępowanego;
3)
adres wytwórni, gdzie artykuł będzie wyrabiany;
4)
sposób przyrządzenia i szczegółowy skład artykułu zastępczego;
5)
opakowanie, w jakiem artykuł zastępczy będzie sprzedawany, i cenę sprzedażną w handlu detalicznym;

oraz załączyć:

6)
próbę artykułu zastępczego;
7)
10 egzemplarzy wzorów etykiet i opakowań, w jakich artykuł zastępczy będzie sprzedawany w handlu detalicznym i hurtowym;
8)
wzory ogłoszeń i reklam projektowanych do druku, wywieszania w sklepach, rozdawania lub rozsyłania;
9)
50 marek na koszta badania.
Art.  3.

Lokal, w którym artykuły zastępcze będą wyrabiane, winien być uprzednio zbadany i zakwalifikowany do danego celu przez komisję sanitarno-budowlaną lub inną, do tego celu powołaną.

Art.  4.

Wydanie pozwolenia lub odmowa zależeć będzie od wyniku badań, dokonanych w państwowym zakładzie badawczym, i od uznania Ministerstwa Zdrowia Publicznego.

Wydane pozwolenie może być w każdej chwili cofnięte w razie zmiany składu artykułu zastępczego, opakowania, ceny sprzedażnej, wzoru ogłoszeń lub reklam.

Art.  5.

Wydane pozwolenie nie może być ustępowane innej osobie bez uprzedniego wyjednania zgody Ministerstwa Zdrowia Publicznego, w przeciwnym razie pozwolenie może być cofnięte.

Art.  6.

Wytwórca produktu zastępczego obowiązany będzie niezwłocznie zawiadomić Ministerstwo o zmianie swego adresu i miejsca wytwórni.

Art.  7.

Każdy artykuł zastępczy winien mieć na widocznem miejscu zewnętrznego opakowania wyraźny napis:

"Artykuł zastępczy-surogat (jakiego produktu)"

wraz z dopiskiem:

"Wyrób i sprzedaż dozwolona (№ i data pozwolenia Ministerstwa Zdrowia Publicznego)".

Art.  8.

Wszelkie wydane poprzednio pozwolenia tracą swą moc w ciągu 3-ch miesięcy od daty ogłoszenia przepisów niniejszych.

Art.  9.

Winny przekroczenia przepisów niniejszych podlega karom, przewidzianym w obowiązującym Kodeksie Karnym.

Art.  10.

Wszelkie dotąd obowiązujące przepisy, rozporządzenia oraz instrukcje, dotyczące wyrobu i handlu artykułów zastępczych - surogatów produktów spożywczych i przedmiotów użytku codziennego, sprzeczne z niniejszymi przepisami, zostają uchylone.

Art.  11.

Wykonanie dekretu niniejszego polecam Ministrowi Zdrowia Publicznego.

Dan w Warszawie, dnia 7 lutego 1919 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024