- E-skierowanie pozwoli na bezpieczniejsze i bardziej optymalne wykorzystywanie zasobów w ochronie zdrowia - podkreślił w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Jeżeli mamy przebudować system w kierunku płatności za jakość, a nie tylko za daną procedurę, usługę, musimy mieć do tego narzędzia, dlatego, że tę jakość trzeba mierzyć, poprawiać - powiedział.
Pilotaż e-skierowania zaczął się 16 października 2018 r. w wybranych podmiotach leczniczych. W sumie teraz uczestniczy w nim 9 podmiotów, a docelowo ma być przeprowadzony w ok. 200 placówkach, które będą dołączały do programu sukcesywnie.
Wystawią e-skierowanie, ale nie na każde badanie - czytaj tutaj>>
- Ten pilotaż będzie się rozszerzał, aż będziemy mieli tę możliwość (wystawiania e-skierowań) w całej Polsce i będziemy dzięki temu mogli nie tylko wygodniej korzystać z systemu ochrony zdrowia, ale również w sposób bardziej bezpieczny i optymalny wykorzystywać te zasoby, które mamy - powiedział Szumowski.
Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia przypomniał, że 16 października 2018 r. otworzyli dostęp do platformy P1, która umożliwia wystawianie skierowania w wersji elektronicznej. Pierwsze e-skierowanie wystawiła przychodnia na Targówku SZPZLO Warszawa-Targówek, a miesiąc później pierwsze skierowanie w wersji elektronicznej zostało zrealizowane 12 grudnia 2018 r. w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej.
- Dziś czterech dostawców ma gotową funkcjonalność, która umożliwia wdrożenie e-skierowań. Są to: Aseco, Kamsoft, Medical Data, Attendemedica. Takie dokumenty może wystawić i zrealizować 9 podmiotów - podał wiceminister Cieszyński.
W pilotażu e-skierowania udział biorą: Centrum Medyczne w Polanicy Zdroju, Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej, Mazowiecki Szpital Bródnowski, NZOZ Promed, Szpital Wolski oraz SZPZLO Warszawa-Targówek.
Cieszyński: E-skierowania na rehabilitację na razie lekarz nie wystawi - czytaj tutaj>>
Cena promocyjna: 224.25 zł
|Cena regularna: 299 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Pacjent nie będzie musiał przynosić oryginału
Minister Szumowski podkreślił, że wystawianie e-skierowań to kolejny etap informatyzacji ochrony zdrowia.
- Mamy Internetowe Konto Pacjenta, e-receptę i e-skierowanie - wszystkie te opcje przynoszą duże korzyści pacjentom. Wdrażane przez nas rozwiązania pomogą bezpieczniej i bardziej optymalnie korzystać z zasobów, które mamy - powiedział minister Szumowski i podkreślał, że elektroniczne skierowanie umożliwi pełną obsługę procesu skierowania pacjenta na leczenie, od wystawiania skierowania do realizacji usług. Co najważniejsze e-skierowanie oznacza sporą wygodę dla pacjenta. Gdy lekarz wystawi skierowanie w wersji elektronicznej, pacjent nie będzie musiał dostarczyć już oryginału dokumentu w postaci papierowej. Nie będzie musiał osobiście stawić się w placówce leczniczej, aby zapisać się na świadczenie.
W przyszłym tygodniu ruszy pilotaż e-skierowania - czytaj tutaj>>
Jak działa e-skierowanie?
Lekarz elektronicznie wystawia i podpisuje e-skierowanie. Pacjent otrzymuje wydruk informacyjny lub e-skierowanie drogą elektroniczną – jako email lub sms z 4-cyfrowym kodem. Osobiście lub telefonicznie umawia się na wizytę.
Osoba rejestrująca e-skierowanie wprowadza do systemu przekazany 4-cyfrowy kod lub PEESEL pacjenta lub skanduje kod z wydruku informacyjnego i zapisuje na wizytę. Pacjent otrzymuje dane o umówionej wizycie.
To pacjent może zdecydować jak chce otrzymać e-skierowanie na e-mail czy sms. Musi założyć Profil Zaufany, a później zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta przy pomocy tego Profilu Zaufanego na stronie pacjent.gov.pl
Warto pamiętać o tym, że - zgodnie z przepisami - e-skierowanie można wystawić na: świadczenia w poradni specjalistycznej, na leczenie szpitalne oraz na niektóre badania np.: medycyny nuklearnej, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.
Część badań tylko na e-skierowania - czytaj tutaj>>
Resort podał, że to, gdzie można otrzymać lub zrealizować e-skierowanie wkrótce będzie można sprawdzić na http://mapa.pacjent.gov.pl
Miniaplikacja gabinetowa dla lekarza
E-skierowania mają ułatwić pracę także pracownikom placówek medycznych, którzy otrzymają pełne dane pacjenta, dzięki czemu rejestracja karty pacjenta odbędzie się automatycznie.
Cieszyński podał, że wkrótce zostanie udostępniona miniaplikacja gabinetowa. – Dzięki niej każdy lekarz będzie mógł wstawić e-receptę i e-skierowanie, a w przyszłości e-zwolnienie – mówi Cieszyński i przypomniał, że od 1 stycznia 2021 r. zacznie obowiązywać pełny obieg elektroniczny dotyczący wszystkich skierowań w Polsce.
Hubert Krzysztofiak, dyrektor Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej (COMS), czyli placówki powołanej przez ministra zdrowia do opieki nad zawodnikami kadry narodowej w olimpijskich dyscyplinach podkreślał, że dla nich udział w pilotażu e-skierowania nie był wyzwaniem.
- Już dawno przeszliśmy na w pełni zinformatyzowany system – podkreśla Krzysztofiak. - W zasadzie nie produkujemy już dokumentacji papierowej. Wymusił to na nas nasz typ działalności. Obsługujemy pacjentów rozproszonych w Polsce, ale także podróżujących po całym świecie.
Dyrektor COMS podkreśla, że u nich e-skierowanie wdrażały trzy ich placówki, dwie w Warszawie i jedna w Gdyni. Krzysztofiak podał, że biorą udział w etapach wdrażania kolejnych elementów związanych z informatyzacją ochrony zdrowia. Wystawiają e-zwolnienia, e-recepty, a teraz także e-skierowania.
- To jest duże ułatwienie dla pacjenta, który nie musi już przynosić oryginału skierowania po tym, jak zapisze się do poradni – podkreśla dyrektor.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.