Chodzi o zmianę nowelizacji m.in. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z lipca 2023 r., która zakłada wprowadzenie w placówkach zajmujących się dziećmi standardów ochrony małoletniego. Od 15 sierpnia za ich niewprowadzenie grozi grzywna do 250 zł albo kara nagany, a w razie ponownego stwierdzenia niewykonania tego obowiązku - nie mniej niż 1000 zł. Regulacja wprowadziła też nową instytucję ochrony dzieci, czyli Zespołu ds. analizy m.in. przypadków śmierci dzieci, weryfikację karalności osób pracujących z dziećmi i to nie tylko w zakresie rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym, ale i Krajowego Rejestru Karnego. To spowodowało m.in., że od września w dużych i wielodniowych kolejkach przez KRK stanęli nie tylko nauczyciele, ale też rodzice. Wątpliwości dotyczyły również samych zawartych w ustawie pojęć.  

- Od 15 lutego obserwowaliśmy, jak ta ustawa w praktyce się przyjęła, rozmawialiśmy z przedstawicielami resortów, ale też z organizacjami społecznymi. Bardzo zależałoby nam na zdiagnozowaniu, co działa, a co nie działa w ustawie - mówiła dziennikarzom wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. 

Czytaj: Po ustawie Kamilka 47 proc. spraw więcej w Krajowym Rejestrze Karnym>>

:Rodzic bez zaświadczenia o niekaralności? Będą zmiany>>

Co się zmieni? 

Jak poinformowała wiceministra, dodany zostanie słownik wyjaśniający takie pojęcia jak "organizator działalności", "inna działalność", "działalność opiekuńcza". - Rzeczywiście te pojęcia budziły jakieś większe wątpliwości. Ponadto praktyka stosowania przepisów tzw. ustawy Kamilka była bardzo różnorodna. Przykładowo obecnie część szkół nie wpuszcza rodziców, część wymaga od nich odpisu z Krajowego Rejestru Karnego. Widać, że interpretacja przepisów ustawy nastręcza trudności - wskazała. 

W noweli zostało więc doprecyzowane, że goście zaproszenie na zajęcia do szkoły, w sytuacji gdy nauczyciel uczestniczy w nich razem z nimi, nie będą musieli być sprawdzani w rejestrach - m.in. w Krajowym Rejestrze Karnym. To samo dotyczyć funkcjonariuszy publicznych, a także np. adwokatów, radców prawnych, sędziów. 

W przypadku rodziców wystarczające ma być złożenie przez nich oświadczenie o niekaralności. - Z jednej strony chodzi o zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom, z drugiej jednak, by nie zniszczyć wspólnoty, którą tworzą rodzice w szkołach - wskazał wiceministra. 

Co więcej, wprowadzono również zwolnienie z opłat za zaświadczenia z KRK - będzie to dotyczyć wolontariuszy, uczniów, studentów odbywających praktyki w szkołach. 

Zobacz w LEX: Standardy ochrony małoletnich w szkole - procedura z wzorami >

 

Cena promocyjna: 179.1 zł

|

Cena regularna: 199 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 139.29 zł


Przemoc wobec dziecka - będzie ślad w ogólnopolskim systemie

Wiceministra zapowiedziała, że jednym z priorytetów na 2025 r. jest stworzenie ustawy o ochronie dzieci przed przemocą, do której zostaną przeniesione m.in. przepisy z ustawy Kamilka, ale będą też dodane nowe mechanizmy ochrony dzieci przed przemocą. 

Sprecyzowała, że chodzi m.in. o stworzenie systemu teleinformatycznego do obsługi spraw związanych z przemocą domową. - Chcemy stworzyć taki rejestr, w którym będą zamieszczane informacje dotyczące przypadków przemocy domowej i osób pokrzywdzonych - zwłaszcza dzieci, po to by można było szybko zareagować - mówiła wiceministra Rudzińska-Bluszcz. Jak dodała, chodzi o to, by przykładowo krzywdzone dziecko "nie znikało" służbom, sądom, opiece społecznej, w sytuacji gdy rodzina przenosi się z jednej miejscowości do drugiej. 

- Jeśli będzie taki rejestr, takie informacje w nim pozostaną. Pracujemy nad nim we współpracy z sądami, prokuratorami, pomocą społeczną, prezesem UODO, pomocą społeczną - wskazała. 

Czytaj w LEX: Obowiązki pracodawców dotyczące weryfikacji niekaralności osób zatrudnianych do pracy z dziećmi >