Wyjaśniają też, że dotyczy to w szczególności osób, które zostały powołane w wyniku odwołania swoich poprzedników, a także "powołanych w warunkach wskazujących na upolitycznienie funkcji, rażącego nadużycia władzy i braku jakiegokolwiek wpływu samorządu sędziowskiego na wybór osoby zarządzającej". - Dostrzegamy również w uzasadnionych przypadkach konieczność powołania nowych wizytatorów i przewodniczących wydziałów, a także dyrektorów sądów. Konieczne jest zagwarantowanie ciągłości i sprawnego funkcjonowania sądów, a zatem w razie potrzeby wzmocnienie obsługi asystenckiej i referendarskiej, a także wykorzystanie systemu delegacji - wynika z uchwały, do której dotarło Prawo.pl.

Czytaj: Bodnar: Trzeba powstrzymać kryzys i przywrócić praworządność >>

Uchwały neoKRS bez skutku prawnego, konieczne ponowne konkursy

W kolejne uchwale Zebranie Oddziału w Krakowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia wskazuje, że zasadnicze znaczenie dla przywrócenia praworządności, a więc funkcjonowania, zarządzania sądami, zwłaszcza powszechnymi jest po pierwsze usunięcie systemowej wadliwości i przywrócenie konstytucyjnego kształtu Krajowej Rady Sądownictwa wraz z jej funkcjami, a także eliminacja niezgodnych z konstytucją rozwiązań. - Po drugie konieczne są zmiany w odniesieniu do prokuratury. Po trzecie konieczne jest przywrócenie konstytucyjnej tożsamości Sądu Najwyższego. Po czwarte niezbędne jest dokonanie reformy Trybunału Konstytucyjnego i  przywrócenie jego konstytucyjnego kształtu. Przede wszystkim konieczne jest uregulowanie skutków uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej na podstawie ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych  ustaw - dodano.

Krakowscy sędziowie postulują w tym zakresie niezwłoczne działania z uwzględnieniem pilotażowego wyroku ETPC w sprawie Wałęsa p. Polsce. - Wobec utraty przez Krajową Radę Sądownictwa tożsamości konstytucyjnej, uchwały podjęte z udziałem sędziów wybranych na członków Rady przez Sejm RP w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie na stanowisko sędziowskie są pozbawione skutków prawnych. Z uwzględnieniem szczególnej sytuacji asesorów postulujemy uwzględnienie tej okoliczności i utrzymanie skutków prawnych uchwał o powołanie na stanowisko sędziego względem nich. Przywrócenie prawa do niezależnego sądu ustanowionego na podstawie prawa wymaga ponownego przeprowadzenia postępowań na stanowiska sędziowskie zakończonych  uchwałami obecnej Rady - dodano.

W uchwale wskazano, że w ponownie przeprowadzanych postępowaniach powinny z mocy prawa brać udziały osoby, które w ich wyniku objęły uprzednio stanowiska, o ile nie oświadczą, że rezygnują z tego uprawnienia, a tym samym z możliwości poddania w ramach tego postępowania kontroli sądowej utrzymania lub utraty zajmowanego stanowiska.

- W ponownie przeprowadzanych postępowaniach powinny móc ponadto wziąć udział osoby, które powstrzymywały się od udziału w postępowaniach przed obecną Radą - wskazano.

Czytaj: Neosędzia nie będzie mógł decydować o wyłączeniu neosędziego >>

Ratunkiem "Nowa Konstytucja Sądownictwa"

Wnioskują również o przyjęcie innych ustaw wchodzących w skład pakietu ustaw przygotowanych przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

- W szczególności ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa wraz z nową ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych będą swego rodzaju „Nową Konstytucją Sądownictwa”, a w założeniu efektem koherencji obu ustaw i zaproponowanych w nich rozwiązań ma być przyspieszenie rozpoznawania spraw oraz wzmocnienie niezależności sądów - podsumowują.

 

Themis o potrzebie oczyszczenia sędziowskiego środowiska

Warto przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu Stowarzyszenie Sędziów Themis zwróciło się do wszystkich sędziów Rzeczypospolitej Polskiej o aktywne włączenie się w proces przywracania prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w kraju.

- Ostatnie lata to czas, w którym z pobudek politycznych oraz z powodu braku kompetencji osób odpowiedzialnych za właściwe działanie sądów powszechnych, doszło do drastycznego pogorszenia sprawności sądownictwa. Niewłaściwe obsadzanie stanowisk sędziowskich, brak dbałości organizacyjnej, zmiany prawa nie poprzedzone merytoryczną analizą i wiele innych przyczyn sprawiły, że obywatele latami czekają na bezstronne i sprawiedliwe rozstrzygnięcia w swoich istotnych sprawach. Winą za taki stan próbowano obciążać sędziów, a zwłaszcza tych, którzy głośno protestowali przeciwko gwałceniu konstytucyjnych zasad niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Teraz, kiedy na skutek demokratycznej decyzji społeczeństwa, pojawiła się możliwość odbudowania państwa prawnego powinniśmy – każdy w ramach swoich możliwości – dążyć do wspólnego celu jakim jest sprawny, sprawiedliwy i niezależny sąd, który funkcjonując w oparciu o ustawowe prerogatywy i dla dobra obywateli, może z czasem zaskarbić sobie ich zaufanie - wskazali sędziowie.

Jak wyjaśnili, "oprócz uczciwej pracy, którą dotychczas wykonywała znaczna większość sędziów, potrzeba ich merytorycznego wsparcia w procesie oczyszczania środowiska z osób, które sprzeniewierzając się ślubowaniu sędziowskiemu i dla osobistego interesu współpracowały z ludźmi dążącymi do degradacji niezależnego sądownictwa.

- Potrzeba też sędziów chcących zaangażować się w proces tworzenia dobrego prawa, choćby poprzez publikacje naukowe czy działanie w ramach komisji kodyfikacyjnych i grup dyskusyjnych w różnych gremiach. Nie do przecenienia jest także działalność edukacyjna i
informacyjna tak, aby społeczeństwo miało pełną świadomość sytuacji w sądownictwie i znało realne problemy i mechanizmy sprawowania wymiaru sprawiedliwości
- podkreślili sędziowie.