Pytanie
Czy można dokonać zwrotu otrzymanych dywidend (w bieżącym roku wypłacane są zaliczkowo dywidendy)?
Jak taką sytuację uwzględnić w PIT-8AR?
Odpowiedź
Zwrotu wypłaconych dywidend można żądać wyłącznie w przypadkach szczegółowo określonych w ustawie z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - dalej k.s.h. W przypadku otrzymania przez spółkę takich zwrotów należy skorygować także zobowiązania podatkowe naliczone z tytułu wcześniej dokonanych wypłat zaliczek na dywidendy.
Uzasadnienie
Zarówno umowa spółki z o.o., jak i statut spółki akcyjnej mogą upoważnić zarząd do wypłaty udziałowcom/akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy. Zaliczki na poczet dywidendy można wypłacić tylko po spełnieniu warunków i na zasadach określonych w k.s.h. W przypadku zaliczek na dywidendy, w sytuacji gdy wypłacono je niezasadnie, podlegają one zwrotowi. Stanowią o tym art. 198 i art. 350 k.s.h. Stosownie do postanowień art. 198 k.s.h., w przypadku spółki z o.o. wspólnik, który wbrew przepisom prawa lub postanowieniom umowy spółki otrzymał wypłatę (odbiorca), obowiązany jest do jej zwrotu. Członkowie organów spółki, którzy ponoszą odpowiedzialność za taką wypłatę, odpowiadają za jej zwrot spółce solidarnie z odbiorcą. I podobnie w przypadku spółki akcyjnej, zgodnie z art. 350 k.s.h., akcjonariusze, którzy wbrew przepisom prawa albo postanowieniom statutu otrzymali jakiekolwiek świadczenia od spółki, obowiązani są do ich zwrotu. Wyjątek stanowi przypadek otrzymania przez akcjonariusza w dobrej wierze udziału w zysku. Członkowie zarządu lub rady nadzorczej, którzy ponoszą odpowiedzialność za dokonanie nienależnych świadczeń, odpowiadają za ich zwrot solidarnie z odbiorcą świadczenia.
Zaliczka na poczet dywidendy jest opodatkowana identycznie jak dywidenda, tj. w wysokości 19 proc. przychodu. Wszelkie czynności i obowiązki do rozliczenia podatkowego zaliczek na dywidendę stosuje się analogicznie do przypadku rozliczenia wypłaty dywidendy, włącznie z koniecznością naliczenia, pobrania i przekazania do właściwego miejscowo urzędu skarbowego podatku, jak i złożenia deklaracji podatkowych. Zarówno na gruncie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wypłaconą i otrzymaną zaliczkę należy uznać za inny przychód z kapitałów pieniężnych (z udziału w zyskach osób prawnych) i opodatkować w chwili wypłaty. W razie wystąpienia zwrotu zaliczki zapłacony przez udziałowca podatek jest traktowany jako nadpłata w rozumieniu ordynacji podatkowej i podlega zwrotowi po złożeniu korekty deklaracji PIT-8AR i złożeniu wniosku o stwierdzenie nadpłaty.
Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego