Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonała darowizny 175 tys. zł na rzecz swojego szwagra. Obdarowany zobowiązał się do powołania darczyńcy do spadku poprzez uwzględnienie go w testamencie. Mąż wnioskodawczyni zmarł, a obdarowany nie wywiązał się z postanowień umowy. Dokonał zwrotu środków otrzymanych w drodze darowizny. Wnioskodawczyni chciała się upewnić, czy w opisanej sytuacji nie powstał obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn.
Dyrektor IS w Katowicach wyjaśnił, że zgodnie z art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem enumeratywnie wymienionych czynności prawnych. Natomiast odwołanie darowizny – jako nie objęte zakresem ustawy – nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W przedstawionej sytuacji, po stronie wnioskodawczyni nie powstał obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn w związku z otrzymanym zwrotem darowizny.
Zaznaczył, iż roszczenie o zwrot darowizny, jak wynika z treści wniosku, przysługiwało wnioskodawczyni i jej mężowi. Tym samym do masy spadkowej w spadku po mężu zaliczona winna być ta wartość roszczenia, która przysługiwała mężowi.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 25 sierpnia 2016 r., sygn. IBPB-2-1/4515-179/16-1/MD