Ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych zmieniła przepisy dotyczące praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych. Okres praktyki zawodowej wymaganej do wpisu na listę doradców został skrócony z 2 lat do 6 miesięcy. Zrezygnowano z praktyki w organach podatkowych i organach kontroli skarbowej, ale pozostawiono obowiązek odbycia praktyki u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego. Przygotowany przez resort finansów projekt rozporządzenia w sprawie praktyki zawodowej kandydatów na doradców podatkowych uwzględnia te zmiany.
Zobacz: Praktyki zawodowe po deregulacji >>
Z uwagi na skrócenie długości praktyki u doradcy podatkowego (z obowiązujących obecnie 18 miesięcy do 6 miesięcy) tygodniowy wymiar czasu praktyki wynosić 16 godzin, zamiast dotychczasowych 8 godzin. Utrzymany został jednocześnie warunek wskazania przez kandydata spółki doradztwa podatkowego lub doradcy podatkowego, u którego praktyka będzie przeprowadzona albo jej wyznaczenia Krajową Radę Doradców Podatkowych.
Przewidziano także odpowiednie skrócenie, z dwóch lat do co najmniej roku, wymaganego okresu zatrudnienia lub wykonywania zawodu, które mogą być traktowane na równi z praktyką zawodową i objęto tym skróconym okresem zatrudniania także kandydatów zajmujących stanowisko skarbnika gminy.
W myśl projektowanej regulacji, wszyscy kandydaci, którzy rozpoczęli praktyki przed wejściem w życie nowych przepisów, zachowają 8 godzinny tygodniowy wymiar praktyki przez dalszy okres jej trwania, tj. do końca obowiązkowych 6 miesięcy.
Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 10 sierpnia 2014 r.
Tekst pochodzi z programu Vademecum Doradcy Podatkowego