Przygotowany przez resort finansów projekt związany jest z wykonaniem wyroku TK z 15 listopada 2011 r. P 29/10. W ww. wyroku Trybunał orzekł, że art. 93 ust. 2 ustawy Prawo celne, w zakresie, w jakim dotyczy stawki opłaty za przechowanie w depozycie organu celnego towarów zajętych na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy jest niezgodny z Konstytucją RP. Trybunał orzekł utratę mocy przepisu w powyższym zakresie z dniem 26 listopada 2012 r.
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy - Prawo celne wprowadza zmiany w art. 93 ustawy oraz przewiduje, że wysokość stawek opłat za przechowywanie towarów w depozycie urzędu celnego określi minister finansów w rozporządzeniu.
Wykonując delegację ustawową w projekcie zaproponowano, że w przypadku przechowywania towaru w depozycie urzędu celnego stawka opłaty zostanie określona, tak jak w obecnie obowiązującym rozporządzeniu z 22 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 87, poz. 832). Stawka zostanie określona w formule procentowej z odniesieniem się, w przypadku towarów o statusie niewspólnotowym do wartości celnej towarów, a w przypadku towarów o statusie wspólnotowym do jego wartości rynkowej (5 proc. wartości celnej lub wartości rynkowej towaru za każdy rozpoczęty miesiąc).
Stawka ta będzie miała zastosowanie do wszystkich towarów przechowywanych w depozycie urzędu celnego, z tym, że w przypadku towarów zajętych na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy - Prawo celne, gdy kwota opłaty liczona za cały okres przechowywania przekroczy wartość celną towaru, organ celny pobierze opłatę ryczałtową równą wartości celnej towaru.