WIA umożliwi podmiotom działającym w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, uzyskanie wiążącej dla organów podatkowych informacji w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz rodzaju wyrobu akcyzowego. – To rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz ułatwi przedsiębiorcom relacje z organami podatkowymi – ocenia wicepremier Janusz Piechociński.
Zobacz: Wiążąca informacja akcyzowa ułatwi rozliczenie podatku >>
Wicepremier przypomina, że opracowane przez MG we współpracy z MF rozwiązania w obszarze obrotu olejami opałowymi dotyczą prawie 9 000 podmiotów gospodarczych. – Zaproponowane zmiany obejmują m.in. zmniejszenie obciążeń administracyjnych, redukują również zakres danych określonych w miesięcznym zestawieniu oświadczeń o przeznaczeniu wyrobów akcyzowych do celów opałowych – wymienia szef resortu gospodarki.
Nowe przepisy odstępują także od stosowania obecnych konsekwencji wyższej stawki akcyzy w sytuacji, gdy dany podmiot nie złoży w terminie lub wcale, miesięcznego zestawienia oświadczeń dotyczących przeznaczenia paliw płynnych. – Teraz niedotrzymanie terminu określonego w ustawie będzie rodziło podobne konsekwencje jak niezłożenie deklaracji podatkowej – zaznacza szef resortu gospodarki.
Zdaniem wicepremiera Piechocińskiego jedną z istotnych propozycji jest wprowadzenie zapisu o możliwości zastosowania wyższej stawki akcyzy w stosunku do paliw opałowych, dopiero gdy niespełnione zostaną warunki dotyczące oświadczeń o przeznaczeniu nabywanych paliw do celów opałowych. Konieczne będzie tym przypadku postępowanie podatkowe, kontrolne lub kontrola podatkowa, które ustali cel użycia paliwa.
- To rozwiązanie pozwoli na indywidualne zbadanie każdej sprawy i odstąpienie od stosowania stawki „sankcyjnej” w sytuacji, w której przedsiębiorca nie dopełnił formalnie przepisów ale użył paliwa zgodnie z przeznaczeniem, tj. do celów opałowych – podkreśla wicepremier.
Według szacunków MG nowe przepisy wpłyną pozytywnie na rozwój przedsiębiorstw działających w sektorze, a zmniejszenie samych tylko obciążeń administracyjnych w tym zakresie może przynieść przedsiębiorcom, oszczędności w wysokości 0,13 mln PLN rocznie.
Zobacz też: Resort gospodarki planuje ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców >>