Trwają prace nad projektem ustawy o administracji podatkowej, której celem – zgodnie z założeniami – ma być zasadnicza poprawa funkcjonowania administracji skarbowej. W projekcie proponuje się m.in. wprowadzenie systemu obsługi i wsparcia podatnika, utworzenie wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, zwiększenie jednolitości interpretacji podatkowych.
Zobacz: MF dyskutował z przedsiębiorcami nt. transformacji administracji podatkowej >>
Zdaniem eksperta Pracodawców RP Łukasza Czucharskiego większość rozwiązań zaprezentowanych w projekcie to zmiany dobre bądź neutralne dla podatników. Za szkodliwy uznaje natomiast pomysł połączenia urzędów skarbowych danego województwa z izbami skarbowymi. Takie rozwiązanie weszło już w życie na mocy nowelizacji ustawy o urzędach i izbach skarbowych. Od 1 kwietnia 2015 roku odwołanie od decyzji naczelnika urzędu skarbowego rozpatruje jego bezpośredni przełożony.
Jak ocenia ekspert, polski system podatkowy potrzebuje rozwiązań systemowych. Wokół projektu ustawy o administracji podatkowej robi się szum medialny, organizuje się konferencje i spotkania, których jedynym uzasadnieniem jest prawdopodobnie obowiązek realizacji działań przewidzianych przez unijny projekt. Tymczasem inicjatywy zakładające zmiany systemowe, mogące faktycznie poprawić sytuację podatników – są z góry odrzucane lub utykają w podkomisjach sejmowych.
Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego