Pytanie

Czy można dokonać obniżenia w deklaracji VAT podatku należnego o kwotę należnego podatku VAT wynikającego z korekt wystawionych przez sprzedawcę (bez zgody nabywcy), jeżeli wystawca otrzymał zwrotne potwierdzenie odbioru świadczące o otrzymaniu korekt przez nabywcę?
Firma świadcząca usługi w zakresie reklamy wystawiała faktury przed wykonaniem usługi. Najczęściej w trakcie trwania usługi, a niekiedy przed jej wykonaniem. W związku ze złożeniem wniosku o ogłoszeniem upadłości przez nabywcę usług, sprzedawca dokonał korekt, doprowadzając wartość sprzedaży do kwot wynikających z faktycznie wykonanych usług. Dokonał także obniżenia wynagrodzenia za już wykonane usługi. Korekty wystawione zostały bez uzgodnienia z nabywcą.
Czy w przypadku, gdy sprzedawca posiada dokument potwierdzający odbiór faktur korygujących, a nabywca nie akceptuje ich, można dokonać obniżenia podatku należnego?

Odpowiedź

Z przepisu art. 29a ust. 13 u.p.t.u. nie wynika, aby warunkiem do obniżenia podstawy opodatkowania na podstawie wystawionej korekty była zgoda na jej wystawienie udzielona przez kontrahenta. Konieczne jest jedynie posiadanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

Uzasadnienie

Przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u. przewidują, że podstawę opodatkowania obniża się o:
1) kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;
2) wartość zwróconych towarów i opakowań, z zastrzeżeniem ust. 11 i 12;
3) zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło (art. 29a ust. 10 pkt 1-3 u.p.t.u.).

Stosownie zaś do art. 29a ust. 13 u.p.t.u., w przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano. Czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co do zasady, powinny być potwierdzone fakturą stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży. Natomiast w przypadku, gdy faktura pierwotna nie odzwierciedla stanu faktycznego, powinna zostać wystawiona faktura korygująca. Co istotne, to na podatniku ciąży obowiązek prawidłowego udokumentowania danej czynności.

Z przepisu art. 29a ust. 13 u.p.t.u. nie wynika, aby warunkiem do obniżenia podstawy opodatkowania na podstawie wystawionej korekty była zgoda na jej wystawienie udzielona przez kontrahenta. Konieczne jest jedynie posiadanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Znajduje to również potwierdzenie w art. 86 ust. 19a u.p.t.u., z którego wynika, że w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą, o której mowa w art. 29a ust. 13 i 14 u.p.t.u., jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego

Dowiedz się więcej z książki
Faktura VAT w pytaniach i odpowiedziach2
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł