Pytanie
Czy zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę stanowi przesłankę uzasadniającą zastosowanie niższej stawki podatku od nieruchomości? Spółka z o. o. zamierza zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej. Czy od miesiąca następującego po miesiącu zawieszenia do końca roku spółka może dokonać korekty deklaracji podatku od nieruchomości za ten rok, z powodu zmniejszenia stawki podatku od nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności, w związku z tym, że nieruchomości te nie są już wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej?
Odpowiedź
Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę nie stanowi przesłanki uzasadniającej zastosowanie niższej stawki podatku od nieruchomości, aniżeli stawka przewidziana dla gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Uzasadnienie
Jak wynika z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 716 z późn. zm.) - dalej u.p.o.l. grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z zastrzeżeniem ust. 2a.
W art. 5 u.p.o.l. określono maksymalną wysokość stawek w podatku od nieruchomości, w tym dla nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Niestety, ustawodawca nie zdecydował się na zróżnicowanie tych stawek, w zależności od tego, czy grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej są faktycznie wykorzystywane do prowadzenia tej działalności przez przedsiębiorcę w danym okresie, czy też nie (np. w okresie zawieszenia). W konsekwencji, wszystkie nieruchomości będące w posiadaniu podatnika, który czasowo zaprzestał aktywności gospodarczej, opodatkowane są nadal według stawki maksymalnej, przewidzianej dla przedsiębiorców.
Powyższe stanowisko na dzień dzisiejszy nie budzi żadnych wątpliwości, ani w wyjaśnieniach organów podatkowych, ani w orzecznictwie sądowym. WSA w wyroku z dnia 9 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 413/15, LEX nr 1797271 podkreślił, iż: „zawieszenie działalności gospodarczej nie ma żadnego przełożenia na obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości według stawek jak dla działalności gospodarczej, albowiem spółka w dalszym ciągu pozostaje przedsiębiorcą, a zawieszenie działalności gospodarczej nie zmienia faktu, że grunty, budynki i budowle będące w jej posiadaniu należy zakwalifikować jako grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu u.p.o.l. Zdaniem sądu, w sporze rację należy przyznać organom podatkowym, bowiem zawieszenie działalności gospodarczej, nie jest zdarzeniem mającym jakikolwiek wpływ na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości bądź na jego wysokość”.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Vademecum Głównego Księgowego Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |