W przepisach pojawiła się instytucja polskiej spółki holdingowej, której dano możliwość korzystania ze zwolnienia z opodatkowania przychodów z dywidend wypłacanych przez spółki zależne do spółek holdingowych oraz z obowiązku opodatkowania dochodów ze sprzedaży udziałów w spółce zależnej. Pomimo wprowadzenia tak korzystnych rozwiązań, regulacje te budzą jednak wśród podatników szereg wątpliwości.
Czytaj w LEX: Polski Ład 3.0 – przewodnik po zmianach w CIT >
Zeszły rok okazał się być pełen wątpliwości
Częstym zagadnieniem, które w ubiegłym roku wzbudzało pytania podatników były warunki uzyskania statusu spółki holdingowej. Zagadnienie to zostało poruszone m.in. w interpretacji indywidualnej z 20 kwietnia 2023 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.37.2023.1.SG).
Zdaniem fiskusa nadrzędnym warunkiem uzyskania statusu spółki holdingowej jest posiadanie przez nią przez okres co najmniej jednego roku, bezpośrednio na podstawie tytułu własności, minimum 10 proc. udziałów spółki zależnej. Wszystkie pozostałe warunki wymienione w art. 24m ustawy o CIT, powinny być spełnione przez cały okres w odniesieniu do spółki holdingowej, spółki zależnej, krajowej spółki zależnej oraz zagranicznej spółki zależnej.
Sprawdź w LEX: Jak spółka holdingowa powinna wykazywać otrzymaną dywidendę od krajowej spółki zależnej? >
Sprawdź również książkę: Łączenie spółek kapitałowych. Regulacje prawnorachunkowe w Kodeksie spółek handlowych i innych ustawach [PRZEDSPRZEDAŻ] ebook >>
Spełnienie wszystkich wymogów dotyczących spółki holdingowej, upoważnia do skorzystania przez podatnika ze zwolnień podatkowych, tj. zwolnienia z opodatkowania 95 proc. kwoty dywidendy uzyskanej od spółek zależnych, bądź dochodu ze zbycia udziałów/akcji spółki zależnej.
Fiskus podkreślił, że jeśli spółka zamierza skorzystać z omawianych preferencji, musi spełniać definicję spółki holdingowej w dniu uzyskania dywidendy, o której mowa w art. 24n ust. 1 ustawy o CIT, lub dochodu, który miałby korzystać ze zwolnienia na podstawie ww. podstawy prawnej.
Dywidenda lub dochód może podlegać zwolnieniu kiedy wypłaty dokonuje spółka zależna, bądź zbycia dokonuje spółka holdingowa, zaś przedmiotem zbycia są udziały w spółce zależnej, krajowej lub zagranicznej.
Sprawdź w LEX: Jak rozliczać podatek od przerzuconych dochodów? >
WSA zanegował podejście fiskusa
WSA w Warszawie w wyroku z 18 maja 2023 r. (sygn. akt III SA/WA 2935/22) odniósł się negatywnie do stanowiska organu interpretacyjnego wyrażonego w podobnej sprawie (nr 0111-KDIB1-2.4010.614.2022.2.MS) i stwierdził, że ze zwolnień podatkowych będzie można korzystać dopiero od 2023 r. Sąd podkreślił też, że nowelizacja z 29 października 2021 r. wprowadzająca zwolnienie dla spółek holdingowych nie precyzuje, od jakiej konkretnej daty należy liczyć upływ jednego roku posiadania udziałów. Wobec tego spółki mogą tego dokonać biorąc pod uwagę okres jeszcze sprzed 2022 r. Wystarczy jedynie, że na dzień skorzystania ze zwolnienia wszystkie warunki są spełnione.
Czytaj też: Prawo holdingowe to nowe możliwości, ale też wiele formalności >
Zmiany w prawie zachęcają do inwestycji
Wprowadzone zmiany legislacyjne w zakresie zwolnień z opodatkowania spółek holdingowych znacznie ułatwiły podmiotom podjęcie decyzji o inwestowaniu w Polsce kapitału i znacząco zwiększyły atrakcyjność samej instytucji spółki holdingowej. Inwestorzy lokujący swój kapitał w kraju uzyskali nowe narzędzia umożliwiające rozliczenie inwestycji na korzystnych zasadach.
W świetle kolejnych zmian w zasadach opodatkowania spółek holdingowych, które weszły w życie od początku bieżącego roku, polską spółką holdingową może być oprócz spółki z o. o. oraz spółki akcyjnej, także prosta spółka akcyjna. Godną uwagi zmianą jest również ta dotycząca zastąpienia 95-procentowego zwolnienia dywidendowego, pełnym, 100-procentowym zwolnieniem. Ponadto, nie jest już przeszkodą w zwolnieniu, by spółki zależne korzystały ze zwolnienia dochodów z tytułu działalności prowadzonej w ramach SSE lub PSI.
Czytaj w LEX: Majkowski Wojciech, Sołtysiak Przemysław, Polska spółka holdingowa – wybrane problemy podatkowe oraz zmiany od 1.01.2023 r. >
Powyższe zmiany mają na celu dalsze zwiększenie atrakcyjności istniejących już rozwiązań w zakresie opodatkowania spółek holdingowych dla zagranicznych inwestorów poprzez zwiększenie konkurencyjności. Pewne wątpliwości jednak, co do możliwości zastosowania zwolnienia przez spółkę holdingową, budzi wydłużenie do dwóch lat okresu posiadania udziałów przez spółkę holdingową w kapitale spółki zależnej, w porównaniu z uprzednio obowiązującym jednym rokiem. Wprowadzenie nieprzerwanego dwuletniego okresu odnosi się do wszystkich przesłanek zawartych w definicjach spółki holdingowej zależnej, zarówno krajowej, jak i zagranicznej.
Czytaj w LEX: Opodatkowanie dywidend >
Należy również zauważyć, że ostatnia nowelizacja nie wpłynęła na regulacje dotyczące zwolnienia z opodatkowania zbycia udziałów spółki zależnej przez spółkę holdingową. Nie przewidziano też żadnych zmian w zakresie obowiązku zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zbyciu udziałów na co najmniej pięć dni przed przewidywanym terminem transakcji, a obowiązek ten stanowi nadal jeden z głównych wymogów formalnych koniecznych do skorzystania ze tego zwolnienia.
Witold Waśkowiak, manager w ID Advisory
Chcesz zapisać ten artykuł i wrócić do niego w przyszłości? Skorzystaj z nowych możliwości na Moje Prawo.pl
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.