Według aktualnego stanu prawnego dłużnik lub osoba mogąca się nim stać może złożyć zabezpieczenie w formie depozytu w gotówce, dokonując wpłaty w kasie jednostki organizacyjnej urzędu celnego lub na bankowy rachunek sum depozytowych Izby Celnej w Krakowie. Za równoznaczne z taką wpłatą uważa się złożenie w urzędzie celnym czeku lub dokumentu płatniczego.

Od 1 marca 2017 r., zadania naczelników urzędów celnych w zakresie przyjmowania wszelkich wpłat związanych z należnościami celnymi, zostaną przejęte przez odpowiednie urzędy skarbowe. W związku z tym w projekcie rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce proponuje się przydzielenie zadania przyjmowania wpłat z tego tytułu urzędom skarbowym, a zadania obsługi konta sum depozytowych dla wpłat zabezpieczeń – Urzędowi Skarbowemu w Nowym Targu.

Natomiast, w związku z faktem, iż złożenie zabezpieczenia w formie czeku lub dokumentu płatniczego uznawanego za równoważny z depozytem w gotówce nie jest w żaden sposób związane z prowadzeniem obsługi kasowej, jako właściwy do pełnej obsługi tego rodzaju zabezpieczenia wskazany został urząd celno-skarbowy.

W zakresie organu upoważnionego do przyjmowania zabezpieczeń należności celnych, również w formie depozytu w gotówce, przepisy ustawowe dotyczące Krajowej Administracji Skarbowej nie wprowadziły zmian. Właściwym w tej materii pozostanie organ celny, co zapewnia zgodność z regulacjami unijnych przepisów celnych. W związku z tym w projekcie pozostawiono bez zmian dotychczasowy stan prawny w powyższym zakresie.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów