Odpowiedź:
W sytuacji, gdy w związku ze świadczeniem usług księgowych przez biuro rachunkowe ustalane są następujące po sobie terminy płatności odnoszące się do miesięcznych okresów kończących się z 20 dniem miesiąca, z tymże 20 dniem miesiąca powstaje przychód.
Dla powstania przychodu nie ma znaczenia termin wystawienia faktury. Zatem na przełomie roku przychód powstanie odpowiednio:
– 20 grudnia za okres rozliczeniowy kończący się z tym dniem,
– 20 stycznia następnego roku za kolejny okres rozliczeniowy.
Uzasadnienie:
Zgodnie z zasadą określoną w art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f. – za datę powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.
Wyjątek od tej reguły określony został w art. 14 ust. 1e u.p.d.o.f. stanowiącym, że jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.
Zatem w sytuacji opisanej w pytaniu dla powstania przychodu, co do zasady, nie ma znaczenia data wystawienia faktury ani termin zapłaty za świadczoną usługę. Istotne jest, w jakim dniu kończy się okres rozliczeniowy przyjęty umownie między biurem rachunkowych i jego klientem.
W sytuacji opisanej w pytaniu w związku ze świadczeniem usług księgowych przez biuro rachunkowe ustalane są następujące po sobie terminy płatności odnoszące się do miesięcznych okresów rozliczeniowych kończących się z 20 dniem miesiąca.
Skoro okresy rozliczeniowe kończą się 20 dnia miesiąca, z tym też dniem powstaje przychód z tytułu wykonanej usługi.
Przykładowo, jeżeli okres rozliczeniowy dotyczy okresu od 21 sierpnia do 20 września, to przychód powstaje w dniu 20 września.
Nie ma znaczenia, że w fakturze wystawionej we wrześniu wskazano jako termin płatności dzień 30 września.
Karol Różycki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 28.10.2016 r.
Z jaką datą powstaje w biurze rachunkowym przychód z tytułu świadczonych usług księgowych?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoZ jaką datą powstaje w biurze rachunkowym przychód z tytułu świadczonych usług księgowych? Faktury VAT są wystawiane w miesiącu wykonania usługi i płatne do ostatniego każdego miesiąca. W umowach z klientami jest zapis, że okres rozliczeniowy jest od 20 dnia danego miesiąca do 20 dnia następnego miesiąca. Jak to będzie wyglądało na przełomie roku, gdy za rozliczenie grudnia faktury zostaną wystawione w styczniu, gdyż wtedy faktycznie będzie wykonana usługa?