W przedmiotowej sprawie spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z przestawionego przez podatnika stanu faktycznego zaprezentowanego we wniosku o wydanie interpretacji nie wynikała jednak jednoznacznie, precyzyjnie i pewnie istotna okoliczność faktyczna. Fiskus nie wzywając podatnika do bliższego wyjaśnienia okoliczności wydał interpretację. Podatnik się z nią nie zgodził i wezwał fiskusa do usunięcia naruszenia prawa. W wezwaniu podatnik dodatkowo opisał okoliczności stanu faktycznego.

NSA, do którego sprawa ostatecznie trafiła podkreślił, że wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego kończy administracyjne postępowania interpretacyjne, do którego niewątpliwie nie należy przygotowujące zaskarżenie interpretacji do sądu administracyjnego wezwanie organu interpretacyjnego do usunięcia naruszenia prawa. Okoliczności stanu faktycznego opisane w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, w skardze do sądu administracyjnego oraz w skardze kasacyjnej, jako zaprezentowane po zakończeniu administracyjnego postępowania interpretacyjnego, nie zastępują, nie zmieniają, nie uzupełniają i nie weryfikują stanu faktycznego zawartego we wniosku o wydanie interpretacji, nawet jeżeli nie został on przedstawiony wyczerpująco.

NSA podkreślił też, że jakkolwiek sąd administracyjny, merytorycznie oceniając sporne zagadnienie prawne postępowania interpretacyjnego, posługuje się danymi w zakresie okoliczności faktycznych uzyskanymi po zakończeniu kontrolowanego postępowania, to jednak wydawanie indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie należy do niego tylko do organu interpretacyjnego. Sąd kontroluje wyłącznie zgodność z prawem zaskarżonej interpretacji.

Zdaniem NSA organ naruszył prawo, ponieważ bez uprzedniego wezwania podatnika do złożenia wyjaśnień wydał indywidualną interpretacji przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do niedostatecznie wyczerpująco przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego. A to uzasadnia uchylenie interpretacji.

Wyrok NSA z 30 kwietnia 2014 r., II FSK 1294/12

Omówienie pochodzi z programu Lex Administracja Skarbowa