W przedmiotowej sprawie wspólnik spółki jawnej zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem czy poniesienie kosztów związanych ze zmianą umowy spółki jawnej, w wyniku wnoszenia do niej wkładów przez wspólników (PCC, koszty sądowe), stanowi koszt uzyskania przychodów spółki jawnej, a w konsekwencji – zgodnie z udziałami – koszt uzyskania przychodów wspólników spółki?
Zdaniem wspólnika spółki wydatki takie stanowią koszty uzyskania przychodów spółki jawnej, a w konsekwencji – zgodnie z udziałami – są kosztami uzyskania przychodów wspólników spółki. Wynika to z brzmienia art. 22 ust. 1 ustawy o PIT .
Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem i wskazał, że koszty uzyskania przychodów należy odnosić do tego źródła przychodów, z którymi dane wydatki są związane. W związku z tym, jeżeli to wspólnik spółki poniesie wydatki związane ze zwiększeniem wkładów w spółce jawnej, a więc nie zostaną one pokryte ze środków tej spółki, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej, stanowić bowiem będą koszty uzyskania przychodów w przypadku otrzymania przychodów z prawa majątkowego, tj. udziału w spółce jawnej, w tym z odpłatnego zbycia tego udziału.
Według organu podatkowego art. 23 ustawy o PIT nie wymienia PCC ani innych kosztów zmiany umowy spółki jawnej, jako wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Natomiast poniesienie ww. wydatków ze środków spółki jawnej należy traktować, jako podatkowo obojętne, gdyż zostały one poniesione w związku z przychodami wspólnika z praw majątkowych, nie zaś w związku z przychodami z działalności gospodarczej spółki, wobec czego koszty wpisu zmiany umowy spółki jawnej do KRS oraz zapłacony od tej zmiany PCC, nie stanowią dla wspólnika spółki kosztów uzyskania przychodów, z uwagi na fakt, że dotyczą innego źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT .
Ostatecznie sprawa trafiła do NSA. Zdaniem sądu zarówno wniesienie wkładu do spółki osobowej, jak i podwyższenie kapitału zakładowego w spółce kapitałowej, powoduje zwiększenie możliwości gospodarczych podmiotu gospodarczego i zwiększenie jego dochodowości, nie powoduje jednak powstania przychodu. Tym samym wydatki poniesione na wniesienie wkładu do spółki jawnej (opłaty sądowe i podatek od czynności cywilnoprawnych), jako czynności nie kreującej przychodu, nie mogą stać się kosztami uzyskania przychodu.
Wyrok NSA z 9 października 2012 r., II FSK 420/11
Przywołane akty prawne:
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz 361 t.j.)
Czytaj także:
Wydatek, który nie wpływa na podwyższenie kapitału zakładowego jest kosztem
Nie wszystkie wydatki na emisję nowych akcji są kosztem uzyskania przychodu
Wydatków na usługi doradcze nie kwalifikuje się do kosztów podwyższenia kapitału zakładowego