Z informacji MF wynika, że w pierwszym półroczu 2019 r. wpływy z PIT wyniosły już 57 mld zł. Resort potwierdził również, że systematycznie rośnie też udział PIT w PKB: z 4,5 proc. w 2014 r. do 5,2 proc. w 2018 r.
Efekt uszczelnienia systemu
- Wzrost wpływów z PIT to m.in. efekt uszczelniania systemu podatkowego w zakresie działalności gospodarczej, ale także bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy. Dzięki zwiększonym wpływom z PIT możliwe było m.in. wprowadzenie tzw. zerowego PIT dla młodych, a także zaproponowanie obniżenia stawki PIT z 18 do 17 proc. i podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów. Dzięki temu pracownicy będą zarabiać więcej „na rękę”. Co istotne, zmianom w PIT towarzyszą równoległe działania uszczelniające w obszarze CIT – powiedział wiceminister finansów Tadeusz Kościński.
Zobacz również: Niższy PIT i wyższe koszty podatkowe od października >>
Koszty pracy będą niższe
MF przewiduje, że wchodzące w październiku br. zmiany w PIT – obniżenie PIT z 18 na 17 proc. wraz z co najmniej dwukrotnym podwyższeniem kosztów uzyskania przychodów – pozwolą na zmniejszenie kosztów pracy pracowników, a tym samym klina podatkowego, czyli łącznej kwoty podatków i składek. Ustawa oczekuje obecnie na podpis prezydenta.
- Warto przypomnieć, że wzrost wpływów z PIT oznacza zarówno zwiększenie dochodów budżetu państwa, jak i dochodów jednostek samorządu terytorialnego, które w poważnym zakresie partycypują we wpływach z tego podatku. W 2019 r. łączny udział jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z PIT to 49,93 proc. – wskazał wiceminister Kościński.
Czytaj w LEX:
- Obniżka PIT do 17 proc. oraz podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników >
- Nadpłata VAT jako źródło pokrycia zaległości podatkowej w PIT - omówienie orzecznictwa >
- Optymalizacja kosztów używania samochodów osobowych w firmie po 1.01.2019 r. >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.