W przedmiotowej sprawie importer zgłosił towar do procedury dopuszczenia do obrotu. Naczelnik urzędu celnego (NUC) zakwestionował przyjętą przez importera klasyfikację celną i decyzją zmienił zastosowany kod taryfy celnej oraz określił niezaksięgowaną kwotę należności wynikających z długu celnego. Następnie określił stronie kwotę podatku akcyzowego, a w dalszej kolejności VAT.
Podatnik wniósł o jej uchylenie i umorzenie postępowania, zarzucając organowi zastosowanie nieprawidłowej stawki VAT.
Dyrektor Izby Celnej (DIC) utrzymał w mocy decyzję NUC orzekając, że decyzja określająca VAT w imporcie ma charakter techniczny. DIC podkreślił, że wartość celna i wysokość cła nie mogą być w postępowaniu podatkowym określane w sposób niezależny od ostatecznych rozstrzygnięć w takiej samej materii dokonanych wcześniej w postępowaniu celnym.
Sprawa trafia do WSA w Łodzi. Sąd podzielił stanowisko organów podkreślając, że wartość celna importowanego towaru nie jest kategorią (wielkością) podatkową, lecz celną. Podlega bowiem weryfikacji i ewentualnemu określeniu na podstawie przepisów prawa celnego zawartych w WKC. Wszelkie zastrzeżenia dotyczące wartości celnej towarów kwestionować można we właściwym trybie, wynikającym z przepisów celnych. W przypadku zaś, gdy wielkość ta określona została ostatecznym orzeczeniem uprawnionej do orzekania w tej materii władzy, to rozstrzygnięcie podjęte w tej sprawie staje się wiążące dla innych organów orzekających w sprawach pochodnych dopóty, dopóki orzeczenie zawierające to ustalenie nie zostanie wyeliminowane z obrotu prawnego.
A decyzja NUC o zmianie klasyfikacji przedmiotowego towaru została utrzymana w mocy decyzją DIC. Następnie skargę na tę decyzję oddalił WSA, zaś skarga kasacyjna od wskazanego rozstrzygnięcia sądu pierwszej instancji została oddalona przez NSA. Powyższe oznacza, że zarzuty dotyczące klasyfikacji taryfowej, które były przedmiotem rozważań organu celnego i sądu administracyjnego w postępowaniu dotyczącym tamtej sprawy, nie mogą być rozstrzygane ponownie, jak tego oczekuje importer w postępowaniu dotyczącym VAT.
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 maja 2013 r., I SA/Łd 350/13, LEX nr 1316717