"Zasadniczym przedmiotem spotkania Zespołów Roboczych Rządu i Kościelnej Komisji Konkordatowej będzie omówienie postulatów, które Konferencja Episkopatu Polski razem z Nuncjaturą Apostolską przesłała do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji jako odpowiedź na projekt ws. Funduszu Kościelnego. Ukazał się on na stronie internetowej ministerstwa w ramach konsultacji z Kościołami i związkami wyznaniowymi" – powiedział we wtorek PAP bp Polak.
Rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek powiedział PAP, że podczas spotkania będą omawiane uwagi, które przesłała Konferencja Episkopatu Polski w sprawie prac nad projektem ustawy dotyczącej zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym.
Sekretarz episkopatu wskazał, że skierowanie projektu ustawy dotyczącego Funduszu Kościelnego do dalszych prac legislacyjnych musi być poprzedzone zawarciem umowy.
Jak wyjaśnił, chodzi o umowę między rządem a episkopatem w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym. Konieczność podpisania takiego dokumentu była jednym z ustaleń zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego. Bp Polak przypomniał, że zasadnicze ustalenia dotyczące Funduszu Kościelnego dotyczyły zaakceptowania rozpoczęcia prac nad przekształceniem Funduszu Kościelnego w dobrowolny odpis podatkowy i wysokości tego odpisu - tj. ostatecznie przyjęte 0,5 proc.
Sekretarz episkopatu wyraził nadzieję, że środowe spotkanie przyczyni się do postępu w dalszych rozmowach prowadzonych w zespołach roboczych ws. przygotowania projektu umowy.
MAC przedstawiło latem projekt nowelizacji ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz niektórych innych ustaw, na podstawie którego doszłoby do przekształcenia Funduszu Kościelnego w dobrowolny odpis podatkowy obywateli na rzecz wybranego Kościoła lub związku wyznaniowego. Resort skierował 26 lipca projekt ten do konsultacji społecznych i międzyresortowych, prosząc poszczególne Kościoły i związki wyznaniowe o nadsyłanie uwag.
MAC informowało wtedy, że rząd „wyraża dobrą wolę i deklaruje dołożenie najwyższej staranności, by zmiany proponowane przez projekt znalazły wyraz w umowach popisanych z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi”. „Jeśli jednak nie dojdzie do uzgodnienia stanowisk między rządem a danym Kościołem lub innym związkiem wyznaniowym, projekt trafi do parlamentu bez zawarcia stosownej umowy” – zaznaczono.
W uwagach do projektu przesłanych do MAC w lipcu br. sekretariat KEP napisał, że projekt "należy uznać za nieuzgodniony". "Ponieważ nie dokonano rozliczenia Funduszu Kościelnego, a propozycja wprowadzenia w życie projektowanych rozwiązań nie została jeszcze poprzedzona zwarciem umowy państwowo-kościelnej między rządem RP a Konferencją Episkopatu Polski - uważamy, że nie powinno się kierować projektu do dalszych prac w parlamencie" - napisali biskupi.
Sprzeciwili się oni m.in. - jak przypomniał we wtorek bp Polak - zapisowi mówiącemu, że alumni seminariów mieliby sami płacić składki na ubezpieczanie zdrowotne. Zdaniem episkopatu byłoby to rozwiązanie rażąco odbiegające od unormowań dotyczących innych studentów i naruszające konstytucyjną zasadę równości.
Po zastąpieniu Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym Kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie płaciłyby składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Płacenie składek ubezpieczeniowych przez wszystkie osoby zatrudnione w formie stosunku pracy (np. przez księży katechetów) ma się odbywać w taki sam sposób jak teraz.
Obecnie z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa.
skz/ pro/ pz/ mow/