Naszą konferencję zaszczycili obecnością znakomici goście – przedstawiciele Sejmu RP i Ministerstwa Finansów, wybitni przedstawiciele świata nauki, przedstawiciele sądownictwa, administracji, zaprzyjaźnionych samorządów zawodowych oraz liczni goście zagraniczni reprezentujący zarówno CFE – europejską organizację doradców podatkowych, jak i samorządy doradców podatkowych z Czech, Niemiec, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Uzbekistanu.
W wielu wystąpieniach naszych gości powtarzało się stwierdzenie, że mimo początkowych obaw i wątpliwości, typowych w przypadku kształtowanego od nowa zawodu, doradcy podatkowi szybko udowodnili, że wyposażenie ich przez ustawodawcę w instrumenty przybliżające ich pozycję i rolę do innych zawodów prawniczych było zasadne. Dzisiaj możemy być dumni z pozytywnych opinii na temat udziału naszych koleżanek i kolegów w postępowaniach przed sądami administracyjnymi i cieszyć się ze statystyk, które wskazują doradców podatkowych jako tych, którzy najczęściej pełnią rolę pełnomocników podatników przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawach z zakresu zobowiązań podatkowych. Jednak to nie jedyny sukces naszego środowiska – doradcy są także autorami wielu komentarzy i innych publikacji, współtworząc doktrynę prawa podatkowego. Dzięki działaniom promocyjnym realizowanym przez samorząd stale rosną notowania zawodu doradcy podatkowego wśród studentów wyższych uczelni.
W większości wystąpień podczas grudniowej konferencji był poruszany temat deregulacji. Zarówno w wystąpieniu podczas obchodów jubileuszowych, jak i na łamach Biuletynu KIDP wyrażałem przekonanie, że w tej chwili wskazana jest chłodna analiza sytuacji i planowanych zmian. Emocje nigdy nie służą racjonalnemu działaniu. Proces deregulacji jest wciąż we wstępnej fazie – trwają prace nad ostatecznym kształtem zmian, a przedstawiciele Krajowej Rady Doradców Podatkowych biorą w tych pracach aktywny udział. To, że zmiany nastąpią, jest raczej pewne – ich zakres wciąż jest jednak przedmiotem prac. Chcę podkreślić, że zmiany te nie muszą wpłynąć negatywnie na kondycję zawodu. W mojej ocenie obecny kształt propozycji zmian ustawy o doradztwie podatkowym nie stwarza rzeczywiście poważnych zagrożeń dla zawodu doradcy podatkowego, choć oczywiście nie jest to rozwiązanie przez nas pożądane. Dlatego Rada stara się przekonać projektodawców, że nasz sprzeciw wobec zmian nie wynika z obaw przed ograniczeniem uprawnień naszej ko
rporacji, ale proponowane zmiany mogą doprowadzić do naruszenia pewności i bezpieczeństwa rozliczeń podatkowych, a przez to przynieść negatywne skutki także dla budżetu. Jednak nawet dzisiejszy niedoskonały projekt deregulacyjny nie narusza samych fundamentów zawodu, ponieważ w odniesieniu do naszego zawodu deregulacja ma dotyczyć czynności, a nie zawodu doradcy podatkowego, a to jest bardzo istotna różnica.
Jestem przekonany, że zawód doradcy podatkowego to zawód z przyszłością, zawód nowoczesny, który w kolejnych latach będzie w dalszym ciągu się rozwijał. Wierzę, że kolejny jubileusz będzie ponowną okazją do satysfakcjonujących podsumowań.
Tomasz Michalik
Autor jest Przewodniczącym Krajowej Rady Doradców Podatkowych
Główny Partner Wydawniczy Konferencji